GeriEkonomi 606 milyonluk özelleştirmeye ‘dur’ dilekçesi!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

606 milyonluk özelleştirmeye ‘dur’ dilekçesi!

606 milyonluk özelleştirmeye ‘dur’ dilekçesi!
refid:13158213 ilişkili resim dosyası

’Şeker-iş Sendikası, Cuma günü Danıştay’a başvurarak, dün yapılan şeker fabrikaları özelleştirme ihalesinin durdurulmasını isteyecek.

hurriyet.com.tr’ye konuşan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, dünyada pancardan şeker üretimini desteklemeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken, buna rağmen Türk-Şeker’in milyarlarca liralık kar ettiğine dikkat çekti. ABD ve AB dahil gelişmiş ülkelerde şeker pancarının desteklendiğini belirten Gök, şeker sektörünün stratejik sektörler arasında kabul edildiğini vurguladı. ABD’de şahıslara ait fabrika bulunmadığını; Fransa’nın şahıslara sattığı şeker fabrikalarını daha sonra geri alarak kooperatiflere devrettiğini anımsatan Gök, Şeker-İş Sendikası olarak bir kez daha özelleştirmeye ‘dur’ demek için Danıştay’ın kapısını çalacaklarını söyledi.

150 bin kişi işinden olacak!

Başkan Gök, Türkiye’nin bu fabrikalar için arsa bedeli hariç 3 milyar dolarlık yatırım yaptığını anımsatarak, devletin özelleştirmeden beklediği gelirin 2.1 milyar dolar olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu özelleştirmeyi yapması durumunda 2015’ten sonra pancar üretiminden tümden çekileceğini ileri süren Gök, bunun 150 bin kişinin işini kaybetmesi anlamına geldiğini söyledi.

Gök, sendika olarak fabrikaların pancar üreticisi kooperatiflere devredilmesini, bu kararı her zaman destekleyeceklerini vurguladı.

3 fabrika ihalesi de iptal olmuştu!

Şeker-İş Sendikası yine 2005 yılında Bor, Ilgın ve Ereğli Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin ihalenin iptalini sağlamıştı. Aralık 2005’te çıkan bu kararın ardından hükümet 2008 yılında yeni bir Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı alarak şeker fabrikalarını özelleştirme programına almıştı.

Dün yapılan ihalenin iptali istemiyle dava dilekçesini Danıştay’a verecek olan Avukat Gökhan Candoğan daha önce iptal ettirdikleri gibi bu ihalenin de iptal edileceğine inandığını söyledi. Özelleştirmenin yapılmasına dayanak teşkil eden ÖYK karanının, dolayısıyla buna uygun hazırlanan ihale ilanının ve ihale şartnamesinin hukuka aykırı olduğunu savunan Candoğan, ayrıca özelleştirmeyle birlikte fabrikaların en az yarısının kapanacağı tehlikesine dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Murat Başesgioğlu’nun Başbakan’a Et Balık Kurumu, Or-Üs özelleştirmelerinde Kastamonu’daki fabrikaların kapandığını bu nedenle şeker fabrikasının da kapanma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken bir mektup gönderdiğini anlattı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki fabrikaların sosyal amaçlı kurulduğuna dikkat çekerek, yöre ekonomilerine sağladığı katkıların göz ardı edilemeyeceğini savundu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle