GeriEkonomi 60 yaşında emekliliğe 2 yıllık geçiş süresi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

60 yaşında emekliliğe 2 yıllık geçiş süresi

Sendikalatdan gelen büyük tepki üzerine Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı yumuşatmaya hazırlanan hükümet, halen çalışanların iki yıl boyunca 58-60 yaşında emeklik uygulamasından etkilenmeyecekleri bir formül üzerinde çalışıyor.

Hükümet, işçi ve işveren sendikalarından büyük tepki alan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'ndan taviz vermeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak olan tasarıda ilk iki yıl şu andaki mevcut yasalar çerçevesinde emekli olma hakkının korunmasını öngören bir değişiklik yapılabileceğini söyledi. Okuyan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda prim ödeme gün sayısını biraz daha düşüreceklerini, geçiş süresini de yumuşatacaklarını bildirdi.

EN ALT SINIRDAYIZ

Okuyan, dün Türk-İş yönetiminden ve diğer kuruluşlardan gelen talepler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı üzerinde yapılan düzenlemeler konusunda Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a bilgi verdi.

Okuyan, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, ‘‘Türk-İş yönetiminden ve başka kuruluşlardan gelen taleplerle ilgili olarak en son arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaların nihai sonuçlarını Sayın Başbakan'a, Sayın Bahçeli'ye ve Sayın Yılmaz'a arz ettim. Yasada aktüeryal dengeyi bozmayacak tarzda gelinebilecek en alt sınırların ne olduğunu kendilerine arz ettim’’ dedi.

Okuyan, bugün Plan Bütçe Komisyonu'nda prim ödeme gün sayısını biraz daha aşağı indireceklerini açıklayarak, şunları söyledi:

‘‘Yani 8 bin 300 olarak belirlenen prim ödeme gün sayısını 7 bin 200-7 bin 300 dolaylarına çekmeyi planlıyoruz. Ayrıca ilk iki yıl şu andaki mevcut yasalar çerçevesinde emekli olma hakkını getirebileceğimiz üzerinde çalışmamızı sürdürüyoruz. Diğer geçiş süresini de biraz yumuşatacağız. Ayrıca beş altı maddelik toplam iyileştirmeyi ortaya koyacağız.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle