GeriEkonomi 6 yılın en yavaş Çin’i
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 yılın en yavaş Çin’i

6 yılın en yavaş Çin’i

DÜNYANIN en hızlı büyüyen ülkesi Çin son 6 yılın en düşük büyümesiyle karşı karşıya.

Yılın üçüncü çeyreğinde Çin ekonomisi yüzde 6.9 ile yüzde 6.8 olan beklentilerin az üzerinde performans gösterse de küresel krizin başlangıcından bu yana en düşük büyüme oranını kaydetti. Piyasalar bu kadar düşük büyüme olsa da beklentiler aşıldığı ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın aniden olmayacağı öngörüsüyle kazançlı çıktı. Çin verisi sonrası gelişmekte olan Asya borsalarında sınırlı yükselişler yaşandı, gelişmekte olan para birimleri dolara karşı küçük değer kazançları gösterdi. Çin verisi altın fiyatlarında da bir miktar baskı yarattı ve altının ons fiyatı 1175-1170 dolar arasında seyretti.

SANAYİ DE KÖTÜ
Çin, Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan rakamlara göre Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 6.9, çeyreklik bazda ise yüzde 1.8 büyüdü. Yüzde 6.9 önceki çeyreğe göre düşük fakat yüzde 6.8’lik beklentinin bir tık üzerinde. 2009 ilk çeyrekten bu yana ilk kez yüzde 7.0 altına gerilemiş oldu büyüme böylece ve beklentilerin hafif üzerinde olsa da Çinli yetkililerden büyümeyi destekleyici yeni önlemlerin önünü kesmeyecek. Büyüme ile birlikte sanayi üretimi, sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar açıklandı ve çok sevindiren bir tablo yok. Sanayi üretimi yüzde 5.7 ile beklenti altı kalıp son yılların en düşük seviyelerine gerilerken sabit varlık yatırımları da yüzde 10.3 ile hayal kırıklığı yarattı. Diğer yandan perakende satışlar yüzde 10.9 ile beklentinin hafif üzerinde. Büronun sözcüsü Sheng Laiyun, sermaye oluşumunun payının milli gelirdeki oranının ise yüzde 43.4 olduğunu kaydetti. Küresel ekonomik faktörlerin Çin’i de etkilediğini belirten Sheng, ilk 9 aydaki net ihracatın milli geliri 1.8 puan düşürdüğünü ifade etti.

YÜZDE 7 BÜYÜME ZOR
Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang, küresel dalgalanma ve yavaş toparlanma nedeniyle ülkesinin yüzde 7 civarında büyüme yakalamasının kolay olmayacağını söyledi. Çin Devlet Konseyi’nin internet sitesindeki açıklamasında Li, Çin ekonomisinin genel trend dikkate alındığında, yılın ilk üç çeyreğinde “makul bir aralıkta” olduğunu da ifade etti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle