GeriEkonomi 6 yabancı aldı, Tüpraş’la 446 milyon dolar geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 yabancı aldı, Tüpraş’la 446 milyon dolar geldi

ÖİB, Tüpraş’ın yüzde 14.76 hissesini dün İMKB’de Toptan Satışlar Pazarı’nda sattı. Hisseleri 6 uluslararası yatırımcı satın aldı. ÖİB, satıştan, 446 milyon dolar gelir ederken, Tüpraş’daki halka açıklık oranı da yüzde 49’a yükseldi. Satılan hisselerin çoğu Global’e gitti.

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) İMKB’de 3 Mart’ta satmayı planladığı Tüpraş hisseleri İMKB’nin onay vermesiyle birlikte satış, dün Toptan Satışlar Pazarın’da (TSP) gerçekleşti. Altı yabancı kurum arasında paylaşılan yüzde 14.76 oranındaki hisselerden en büyük alıcı Global Menkul Değerler’in yüzde 100 iştiraki olan ve ABD’de NASD’a kayıtlı tek Türk kuruluşu olan Global Securities USA oldu.

569.3 MİLYON YTL:

ÖİB’in elinde bulunan Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık bölümü için TSP’de yurt dışında yerleşik kurumsal yatırımcılara gerçekleştirelen satıştan toplam 569. 3 milyon YTL (446 milyon dolar)gelir elde etti. Borsa günlük bülteninde ÖİB’nin sahip olduğu, şirket sermayesinin yüzde 14.76’sına denk gelen toplam 36 milyon 969 bin 698 YTL nominal bedelli A Grubu hamiline yazılı hisse senetlerinin, 1 YTL nominal değerli hisse için 15,40 YTL fiyatla, yurt dışında yerleşik yatırımcılara satıcı üye İş Yatırım ve alıcı Global Menkul Değerler aracılığıyla TSP’de gerçekleştirildi.

İLK KEZ TAKASBANK’A DEPO:

Sözkonusu hisselerin borsada ilk kez satışa sunulmak üzere Takasbank’ta depo edildiğini anımsatan Borsa yönetimi ÖİB’in 1 Mart’ta satış hakkında kamuya açıklama yaptığını belirtti.

ÜÇ İŞ GÜNÜNDEN MUAF:

SPK uygulamasına göre ÖİB bu satışta hisse senetlerinin başvuruyu takip eden 3 iş gününden sonra satışa başlanabileceği hükmünden muaf tutuldu. TSP’de satış tarihi itibariyle hisse seneteleri ‘Borsada işlem gören’ statüsüne geçti. Böylece Tüpraş’ın yurt dışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satışı gerçekleşti.

HALKA AÇIKLIK YÜZDE 49:

TSP’deki blok hisse satışının ardından ÖİB’nin Tüpraş’ta sahip olduğu yüzde 65.76’lık hisse oranı, yüzde 51’e geriledi. Tüpraş’ın, ÖİB’nin elindeki yüzde 51’lik hisselerinin dışındaki yüzde 34.24’lük hisse ise halka açık kısımdan oluşuyor. Bu satışla birlikte Tüpraş’ın halka açıklık oranı 49’a çıkmış oldu.

EN BÜYÜK PAY GLOBAL’E:

Satışa çıkarılan 36 milyon 969 bin 698 nominal tutarlı hissenin satış dağılımına bakıldığında ise en büyük payın yüzde 32.51 oranı ile Global Menkul Değerler’in yüzde 100 iştiraki olan ve NASD SEC’e kayıtlı olan Global Securities (USA)’da olduğu dikat çekti. Global Menkul Değerler Genel Müdürü Mert Engindeniz, Global Securities (USA) Inc. Global Menkul Değerler’in yüzde 100 iştiraki olduğunu ve ABD’de SPK muadilinde olan NASD SEC’ye kayıtlı olduğunu ifade etti. Şirketin Amerikalı kurumsal yatırımcılara yönelik kurulduğunu belirten Engindeniz, ‘ABD sermaye piyasalarına üye ilk ve tek Türk kurum olan Global Securities (USA), 100’den fazla müşterisine Türkiye, Orta Asya, Balkanlar ve Kuzey Afrika sermaye piyasalarından menkul kıymet ve sabit getirili enstrümanlar üzerine aracılık ve pazarlama servisi sunar. Biz dağılımda görülen bu hisseleri ABD’deki müşterilerimiz adına aldık. Bu şirketin alıcılar arasında görünmesinin nedeni de Türkiyedeki mevzuat gereğidir. Kimler adına bu orandaki hisseyi aldığımızı da ABD mevzuatına göre açıklayamıyoruz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle