GeriEkonomi 6 paket açtı, KOBİ’ye 263 milyon lira çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 paket açtı, KOBİ’ye 263 milyon lira çıktı

6 paket açtı, KOBİ’ye 263 milyon lira çıktı
refid:14801163 ilişkili resim dosyası

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kaynaklarından karşılanmak üzere 6 yeni destek programı açıkladı.

Yeni paket çerçevesinde 263 milyon TL kaynak aktarılacağını söyleyen Ergün, bu rakamın zaman içinde 300 milyon TL’ye, 2011’de ise 500 milyon TL’ye çıkabileceğini belirtti. Ergün’ün açıkladığı destekler kapsamında KOBİ Proje Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı ve Genel Destek Programı yer alıyor.

Nihat Ergün, şu bilgileri verdi: “2003-2010 yılları arasında açıklanan KOSGEB destek paketleriyle 130 bin KOBİ için 7.1 milyar liralık kredi hacmi oluşturduk. KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği’nin haziran ortasında Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte, bu programlar yürürlüğe girecek ve KOSGEB tarafından kamuoyuna duyurulacak. Bu süreçte, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan firmaların kayıt olmaları, kayıtlı firmaların ise bilgilerini güncellemeleri gerekiyor.”

Hedef 400 girişimci

Ergün, bu yıl yaklaşık 400 girişimciye destek vermeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Münferiden, kendi başına girişimci olmak isteyenlere de eğitimler devam edecek, ne kadar sayıda insan katılabilirse. Meslek odaları ve İş-Kur’la ciddi bir işbirliği var. Bu rakamı süreç içerisinde 300 milyon TL’ye de çıkarabiliriz. Belki önümüzdeki yılın bütçesi 300 milyon değil 500 milyon olacak. İŞKUR ve Kalkınma Ajansı’nın kaynaklarından söz etmiyorum.”

Vergide değişiklik ‘Torba’ya giriyor

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, çeşitli vergi kanunlarında değişiklik öngören Torba Yasa Tasarısı’na önümüzdeki hafta son şeklini vereceklerini açıkladı. Şimşek, doğru zamanlama ve değer maksimizasyonu çerçevesinde özelleştirmede gerekeni yapacakları, bankalar ve diğer özelleştirmelerde de bunun böyle olacağını söyledi. Arap Ekonomik Forumu nedeniyle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Maliye Bakanı Şimşek, bu tasarıda Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen hükümlerin yanı sıra diğer bazı hususlara da yer verildiğini belirtti. Tasarıda Gelir İdaresi’ni güçlendirmeye yönelik bir takım tedbirlerin yer alacağını, aynı şekilde vergi denetimleriyle ilgili düzenlemeler bulunacağını ifade eden Şimşek, “Torba Yasa Tasarısına son şeklini önümüzdeki hafta başında veririz diye düşünüyorum” dedi.

İŞTE KOBİ’LER İÇİN GELİŞTİRİLEN 6 PROGRAM

İşletme projelerinde üst limit 150 bin TL


KOBİ Proje Destek Programı’yla işletmelerin, üretim, yönetim ve organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve benzer alanlarda sunacakları projeleri desteklenecek.
İşletmelere 150 bin TL’ye kadar verilecek desteğin oranı 1’inci ve 2’nci bölgelerde yüzde 50, 3’üncü ve 4’üncü Bölgelerde yüzde 60 olacak. Üst limit 150 bin TL olarak uygulanacak.
Bu program ile, KOBİ’lerin kendi projelerini kendilerinin hazırlamalarını, kendi beceri ve noksanlarını daha iyi tanımalarını sağlanacak. Böylece KOBİ’lerde proje kültürü ve bilinci oluşturacak, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerini güçlendirilecek.

Yöresel kaynağı olan destekten yararlanacak

Tematik Proje Destek Programı kapsamında, KOBİ’lerin sermaye piyasalarına açılmalarını sağlamak, yöresel kaynakları ekonomiye kazandırmak, çevreye duyarlı üretim sistemleri oluşturmak, ana ve yan sanayi ilişkilerini geliştirmek gibi alanları desteklenecek.
Bu programın, Çağrı Esaslı Tematik Programı ve Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı olmak üzere 2 alt programdan oluşuyor. Meslek Kuruluşu Destek Programıyla verilecek olan desteğin üst limiti 150 bin lira, Tematik Proje Destek Programı’yla verilecek destek üst limitine ise ilgili teklif çağrısına yer verecek.
Program destek oranı 1’inci ve 2’nci bölgelerde yüzde 50, 3’üncü ve 4’üncü bölgelerde ise yüzde 60 olarak uygulayacak. Bu programın proje süresi 24 ay olacak ve 12 aya kadar ise uzatılabilecek.

Fikir geliştirip uygulayana 200 bin TL

Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’yla KOBİ’lerde Ar-Ge ve yenilikçilik geliştirilecek. Bu alandaki çalışmaların ticarileşmesi ve böylece Türkiye’nin rekabet gücü artırılacak.
Bu program, 2 alt programdan oluşacak. Ar-Ge ve İnovasyon alt programı kapsamında 5 bin TL eğitim desteğinden 100 bin TL makine teçhizat donanım desteğine kadar değişik limitlerde geri ödemesiz ve 200 bin TL geri ödemeli olacak.
Endüstriyel Uygulama alt programı kapsamında ise 18 bin TL’den 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz ve 200 bin TL geri ödemeli destek sağlanacak. Bu destek programında destek oranını tüm bölgelerde yüzde 75 olarak uygulanılacak.

Kadın, genç ve özürlü girişimcinin önü açılıyor

Girişimcilik Destek Paketi Programı’nın içeriğinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İş Geliştirme Merkezi Desteği olmak üzere 3 uygulama bulunuyor. Bu programlar kadın, genç ve özürlü girişiminin de artmasını sağlayacağı için, sosyal açılardan da önem taşıyor.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında genel ve özel hedef gruplarına ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecek.
Yeni Girişimci Desteği kapsamında 27 bin lira geri ödemesiz ve 70 bin Lira geri ödemeli destek kullandırılacak.
Yine bu kapsamda yer alan İş Geliştirme Merkezi Desteği kapsamında ise 25 bin TL’den 600 bin TL’ye kadar geri ödemesiz İŞGEM Kuruluş Desteği, 100 bin TL geri ödemesiz İŞGEM İşletme Desteği verilecek.

Gücünü birleştirene 500 bin TL’lik destek

İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı kapsamında, ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuar ile ortak imalat ve hizmet sunumu gibi alanlarda bir araya gelen işletmelerimize destekler sağlanacak.
Program kapsamında, 250 bin TL geri ödemesiz ve 500 bin TL geri ödemeli destek verilecek. Destek oranı 1’inci ve 2’inci Bölgelerde yüzde 50, 3’üncü ve 4’üncü Bölgelerde ise yüzde 60 olarak uygulanacak.
İşletmelerin birleşme, işbirliği ve ortaklık yoluyla, mevcut pastayı büyütmeleri desteklenirken, bu program KOBİ’lerin tedarik, pazarlama, düşük kapasite kullanımı, rekabet gücü zayıflığı ve finansman gibi tek başlarına çözemeyecekleri birçok soruna çözüm bulmalarını sağlayacak.

Nitelikli eleman için 20 bin lira

Genel Destek Programı, çok daha fazla sayıda işletmeye ulaşılacak. Bu kapsamda fuar, tanıtım, eşleştirme, nitelikli eleman istihdamı, danışmanlık, enerji verimliliği, sınai mülkiyet halkları, tasarım, belgelendirme, test ve analiz gibi alanları desteklenecek.
Örneğin nitelikli eleman istihdamı desteğinde 20 bin liraya kadar, fuar desteklerinde 30 bin liraya kadar, tasarım desteğinde 15 bin liraya kadar destekler sağlanacak. Böylece bir proje kapsamında olmayan ancak rekabet gücü gelişimine katkı sağlayan faaliyetler de desteklenecek.
Bu desteklerden faydalanan KOBİ’ler zamanla proje hazırlama becerilerini de artırarak, proje bazlı desteklerden yararlanma imkanı bulacak. Genel Destek Programında destek oranını 1’inci ve 2’nci bölgelerde yüzde 50, 3’üncü ve 4’üncü bölgelerde ise yüzde 60 olarak uygulanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle