GeriEkonomi 6 milyar dolarlık çalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 milyar dolarlık çalım

6 milyar dolarlık çalım
refid:21029571 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük üçüncü bira üreticisi Heineken, yüzde 42’sini elinde bulundurduğu Asia Pacific Breiewers’in (APB) geri kalan hisseleri için 6 milyar dolar önerdi.

Şirketin yüzde 40 hissesini elinde bulunduran Fraser&Neave’in yüzde 22’sine geçtiğimiz hafta Tayland’lı milyarder Charoen Sirivadhanabhakd talip olmuştu. Heineken ise bu teklifi bloke etmek için Fraser & Neave’nin APB’deki yüzde 40 payı için 6 milyar dolar önerdi.

Asya bira pazarını hareketlendirecek bu teklifle Heineken, 2010 yılında Coca Cola’nın şişe tedarikçisi Fomento Economico Mexicano SAB’a (FEMSA) verdiği 7.4 milyar doların ardından en büyük teklifini yapmış oldu.

Dünya bira pazarının yaklaşık yüzde 9'unu kontrol ederek dünyanın en büyük üçüncü bira üretici olan Heineken, gelişmekte olan ülkeler arasında rakiplerine kıyasla en az pazar payına sahip olanı.

Yüzde 40’ını Heineken’in kontrol ettiği APB’nin Singapur’da bulunan Tiger bira markasının yanı sıra, Endonezya’da Bintang, Çin, Güneydoğu Asya ve Sri Lanka’ya dağıtım yapan Anchor markası ve ayrıca Yeni Zelanda’ya uzanan bölgede de Heineken markası ile varlığını sürdürüyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle