6 bin 203 özelleştirme mağduruna iş

Ankara
18.03.2005 - 09:53 | Son Güncelleme:

Kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdam edilmek için başvuruda bulunan özelleştirme işsizlerinden 6 bin 203’ünün ataması yapıldı. Bu kişilere yılın ilk altı ayında net 451 YTL’yle 660 YTL arasında ücret ödenecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) edinilen bilgiye göre, özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalanlardan 12 bin 348 kişi kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdam edilmek amacıyla başvuruda bulundu.

İlk incelemelerde, yapılan başvurulardan 8 bin 600’ünün uygun görüldüğü ve bunlardan 8 bin 456’sının atama teklifleri yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığı’na gönderildiği bildirildi.

Geçici işçi statüsünde işe yerleştirilenler 10 ay sonra iki aylık süre için işten çıkarılacak. 2 ayın sonra işçiler aynı işlerine yeniden yerleştirilecek. İşçiler SSK’ya bağlı sigortalı olarak çalışacaklar. Ücretleri de her yıl Bakanlar Kurulu’nca belirlenen memur maaş katsayısına ve eğitim durumuna göre belirlenecek.

Geçici olarak istihdam edilen özelleştirme mağdurlarından ilkokul mezunu olanlara bu yılın ilk altı ayı için brüt 601.50 YTL, lise ve dengi okul mezunlarına 681.70 YTL, üniversite mezunlarınına da 761.90 YTL ücret verilecek. Geçici işçilerin eline geçecek net ücret ise 451 YTL’yle 660 YTL arasında değiştiğişecek.

Bundan sonra yapılacak özelleştirme uygulamaları sonucunda işini kaybedecek olanlar da bu uygulamadan yararlanabilecekler.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı