GeriEkonomi 6.5 milyar dolarlık işlem alışveriş zevkimi bitirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6.5 milyar dolarlık işlem alışveriş zevkimi bitirdi

6.5 milyar dolarlık işlem alışveriş zevkimi bitirdi
refid:15148795 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de yatırım bankacılığı denilince akla gelen isimlerden biri olan Gonca Artunkal, 25 milyar dolarlık işleme imza attığı mesleki hayatı boyunca kendisini en mutlu eden işin Türk Telekom’un özelleştirilmesi olduğunu belirtti. Burada alıcı tarafta bulunan Artunkal, “6.5 milyar dolarlık işlem yapınca artık hiçbir alışverişten zevk alamayacağımı eşime müjdeledim” dedi.

SON 10 yıldır özdeşleştiği Citi ile yollarını bir süre önce ayıran Gonca Artunkal, bugün Türkiye’de yatırım bankacılığı denilince akla gelen isimlerden biri. Yatırım bankacılığı yaptığı 19 yıllık dönemde, 25 milyar dolarlık işleme imza atan Artunkal, Türkiye’nin en önemli özelleştirmelerinde bazan Özelleştirme İdaresi’nin yanında bazan de alıcı tarafta yer aldı. Bugüne kadar en heyecan duyduğu işin Türk Telekom’un Saudi Oger’e satışı olduğunu söyleyen Artunkal, “6.5 milyar dolarlık işlem yapınca artık hiçbir alışverişten zevk alamayacağımı eşime müjdeledim” diye konuştu.

Hemen eşimi aradım

Halen Londra-İstanbul arası mekik dokuyan Gonca Artunkal ile hem mesleki kariyeri hem de yatırım bankacılığı üzerine konuştuk. Artunkal, “Bugüne kadar sizi en çok heyecanlandıran işlem hangisiydi” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türk Telekom. Aslında içeriği açısından Tüpraş, Tekel Alkollü İçecekler ve Tekel Sigara özelleştirmelerine çok benzese de, ben farklı olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yerine alıcı tarafındaydım. O ihalede müşteri tarafında o dönemde Türkçe bilen kimse olmadığı için -o dönemde diyorum, çünkü artık Türk Telekom CEO’su Paul Doany’nin Türkçesi oldukça ilerledi- ihalede teklifleri ben hem Türkçe, hem de İngilizce söylüyordum. Sonunda 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifle Oger Telekom ihaleyi kazanınca çok sevindim. Hemen eşimi arayıp, 6.5 milyar dolarlık işlemden sonra artık alışveriş yapmayacağını, artık hiçbir alışveriş deneyiminin bana zevk veremeyeceğini müjdeledim.”

Futbol ligi gibi

“Görev alamadığınız için üzüldüğünüz işler oldu mu” sorusuna ise “Görev alamadığım bütün işlemler için üzüldüğümü söyleyebilirim” yanıtını veren Artunkal, şöyle konuştu: “Bu işi gerçekten severek yapınca imkan olsa da tüm işlemlerde çalışabilsem diyorsunuz. Başarılı bulduklarınızda zaten imrenerek, ‘keşke bu işi biz yapsaydık’ diyorsunuz, başarısız bulduklarınızda da keşke ben danışmanlık yapsaydım, daha iyi bir çözüm üretebilirdim diyorsunuz. Ayrıca yatırım bankacılığı çok rekabetçi bir sektör. Tıpkı futbol liginde her hafta olduğu gibi bizim sektörde de sürekli lig tabloları yayınlanıyor ve ligde o an için kaçıncı olduğunuzu görüyorsunuz. O nedenle de sürekli daha çok ve daha başarılı işlemlere imza atmak istiyorsunuz. Benim Citi’de bulunduğum son 10 yıl boyunca lig tablosundaki duruma bakınca, neyse ki 30 milyar dolardan fazla işlemle ve yüzde 30’dan fazla pazar payıyla ligin şampiyonu konumundaydık.”

25 milyar dolarlık imza

Ulaştığınız işlem tutarı ile Türkiye’nin en başarılı ilk 3 ismi arasında yer alan Artunkal, bugüne kadar bizzat ne kadarlık işe attığı sorumuza ise “Yaklaşık 25 milyar dolar” yanıtını verdi.

Büyümeyi düşünen yabancı Türkiye’yi gündemine alıyor

ÖZELLEŞTİRME İdaresi’nin bu yıl ki 10 milyar dolarlık hedefini ‘ulaşılabilir’ buluyor. Türkiye’nin krizi ‘görece olarak iyi atlatmış’ olmasının yabancılarında ilgisini çektiğini belirten Gonca Artunkal, büyümeye odaklanan şirketlerin Türkiye’yi gündemlerine alacağına dikkat çekti ve şu değerlendirmeleri yaptı:
2010’un M&A (birleşme ve satın alma) açısından verimli bir yıl olacağını düşünüyorum. Türkiye ekonomik açıdan göreceli olarak, oldukça iyi durumda ve yatırımcılara iyi bir ortam sunuyor. Özelleştirme İdaresi’nin bu yıl için koyduğu 10 milyar liralık hedefin gerçekleşmesi oldukça mümkün. Özel sektöre baktığımızda da finans sektörü bu yıl M&A işlemlerinde ağırlığı oluşturacak gibi görünüyor. 2008-2009 yıllarında finansal durumlarını düzeltmeye odaklanan yabancı şirketler, yeniden büyümeye odaklandıkça Türkiye de tekrar gündemlerine girmeye başlıyor. Özelleştirme ve özel sektör işlemlerinde yabancı yatırımcıların da önemli rol oynacaktır. Türkiye’nin krizi göreceli olarak iyi atlatmış olması, bölgedeki diğer ülkelere göre bu yıl ve önümüzdeki yıllarda daha iyi bir büyüme profili göstereceği beklentisi, yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini destekliyor.

Türkiye’ye hizmetin en iyi yollarından biri siyaset

GONCA Artunkal, bundan sonraki kariyer planına ilişkin olarak Gonca Artunkal, “İşimi çok seviyorum. Şu an için planım Citi gibi büyük bir kurumda işime devam etmek. Daha sonrası için ise politika bana çok enteresan geliyor” dedi. Bu konuda, daha önce bu konuda gelen önerilere ailevi durumu nedeniyle evet diyemediğini aktaran Artunkal, bundan sonraki bakış açısını şöyle anlattı: “Ama 5-6 yıl sonra oğlum okulunu bitirip, üniversiteye gittiği zaman girmek istediğim bir alan. Türkiye’de bir çok şeyi eleştiriyorsunuz ama kolları sıvayıp, emek sarf etmek gerektiği zaman geride kalıyoruz. Bence Türkiye’ye hizmet etmenin en güzel yollarından biri de politikayla uğraşmak. Her ne kadar kadın başbakanı olmuş sayılı ülkelerden biri olsak da, kadınların Türk siyaset hayatına katılımı çok düşük seviyede, bunun çok daha yüksek oranda olması gerektiğini düşünüyorum.”

Finansta üst düzey kadın sayısı çok az

KADINLARIN işgücüne katılımına önem veren Gonca Artunkal, bu konuda şu değerlendirmeleri yaptı:
15 yılı aşkın süredir, Türkiye’de faaliyet gösteren Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler adlı sivil toplum kuruluşunun üyesiyim ve kadınlara eşit hatlar ve fırsatlar konusunda çok duyarlıyım. Sanırım bu konuda biraz fazla ileri gitmiş olacağım ki, en son Citi de ben dahil 30 kişilik ekibimle toplam 18 kadın çalışanımız vardı.
Türkiye’de bankacılık çalışanlarının yüzde 52’si kadın. Türkiye genelinde yüzde 24 olan oran göz önüne alınınca iyi bir rakam..
Kadın bankacı denilince Türkiye’de aklımıza Suzan Sabancı Dinçer, Piraye Antika geliyor. Belki sektörü biraz daha iyi tanıyanlar Hülya Kefeli, Müge Ekşi, Şebnem Türkay ve Meltem Ağcı gibi isimleri biliyor. Ama yine de üst düzeyde kadın sayısı çok değil. Bunun daha fazla olmalısı lazım.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle