GeriEkonomi 570 milyar dolarlık banka evliliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

570 milyar dolarlık banka evliliği

ABD'de Citicorp ile Travlers Group'un Citigroup altında birleşerek ülkenin en büyük finans kurumunu oluşturma kararının ardından, ülkenin önden gele diğer iki büyük bankası BankAmerica ile Nationsbank'ın da bir çatı altında toplanacağı bildirildi.

New York Times gazetesinin haberine göre, BankAmerica ile 310 milyar dolar varlığıyla ABD'nin en büyük üçüncü bankası konumunda olan Nationsbank arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu sonuçlandığı kaydedildi.

BankAmerica ve Nationsbank'ın birleşme kararının bugün düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulacağı belirtilen haberde, her iki banka yetkililerinin, birleşme kararı hakkında çıkan haberlere ilişkin yorum yapmaktan kaçındıkları ifade edildi. Birleşme ile 60 milyar dolar sermayeli ve 570 milyar dolar varlığıyla ABD'nin en büyük ikinci bankası oluşacak. BankAmerica ve Nationsbank'ın birleşmesiyle oluşacak yeni bankanın, mevduat ve sahip olacağı şube sayısı bakımından ABD'nin en büyük bankası haline geleceği bildirildi. Gazete, ABD'nin beşinci büyük bankası konumunda olan Banc One'ın, First Chicago Bankası'nı satın alacağını da duyurdu. Banka sektörü uzmanları, ABD'de arka arkaya gelen bankaların birleşme kararlarının, diğer bankaları rekabet için aynı yönde adım atmaya zorlayacağını ifade ediyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle