GeriEkonomi 559 lira önerdi, ‘Pilot Fatih’e tablet verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

559 lira önerdi, ‘Pilot Fatih’e tablet verecek

559 lira önerdi, ‘Pilot Fatih’e tablet verecek
refid:19736177 ilişkili resim dosyası

General Mobile, Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesinin pilot uygulaması için düzenlenen ihalenin 8.9 inç ekran boyutundaki tabletleri kapsayan ayağını kazandığını duyurdu.

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, 2012-2013 öğretim döneminde tam olarak hayata geçirilecek proje öncesinde, bu şubat ayında başlayacak döneme yönelik bir pilot ihale gerçekleştirildiğini söyledi. Gölcü, ihaleye kalemle üzerine yazılabilen 10.1 inç’lik, daha uzun ömürlü pile sahip 10.1 inç’lik ve 8.9-9.5 inç arasında tablet olmak üzere üç farklı şartname ile çıkıldığını belirterek, “Biz 8.9-9.5 inç arası tabletler için olan üçüncü şartnameye katıldık. İki firma bu şartnameye teklif verdi. Cihaz başına 599 lira olan teklifimizle ihaleyi kazandık. İmzalar da atıldı. Şu anda 4 bin adet teslim edeceğiz” dedi. Cihazları 30 Ocak’a kadar teslim edeceklerini ve 6 Şubat’ta başlayan ikinci yarıyılla birlikte pilot uygulamanın başlayacağını dile getiren Gölcü, bu proje kapsamında sahada görev yapacak 100 kişilik bir ekip oluşturduklarını kaydetti. Muzaffer Gölcü, cihazların içerik korumasına sahip olacağını ve dışarıdan bir içerik yüklenemeyeceğini de belirterek, “Öğretmenler öğrencileri kontrol edebilecek. İçerik indirmeler ünite bazında, kişi bazlı onaya tabi olarak gerçekleştirilecek. Güncelleme ve yazılımlar sınıftaki internet üzerinden güvenli bir şekilde yapılacak” diye konuştu.
Yerli üretimi artıracak
Gölcü, pilot projede tablet kullanılan okullarda kitapların tamamen bırakılmayacağını, tabletlerin zenginleştirilmiş içerik sunacağını söyleyerek, düşmeye dayanıklı ve sertifikalı olan tabletlerin kırılmalara karşı özel bir malzemeyle çerçevelendiğini belirtti. Bu projeyle yerli üretimin de aktif rol oynamasıyla Türkiye’nin bölgesinde teknolojik üs haline geleceğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle