GeriEkonomi 55 milyar Euro’ya dünya enerji devi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

55 milyar Euro’ya dünya enerji devi

55 milyar Euro’ya dünya enerji devi
refid:3969477 ilişkili resim dosyası

Alman enerji dağıtım şirketi E.On, İspanyol Endesa için hisse başına 27.50 Euro, toplamda ise 29.1 milyar Euro’luk (35 milyar dolar) satınalma teklifi sundu. Bu satınalma teklifinin toplam işlem miktarı, borçlar, provizyonlarla beraber 55.2 milyar Euro olacak.

E.On yetkilileri, Endesa hissedarlarına temettülerinin satınalma olmadan önce ödenmesi durumunda, hisse başına 27.50 Euro olan teklifin temettü payları oranında düşeceğini söyledi. E.On konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu işlemin gerçekleşmesi halinde iki şirketin birleşmesinden dünyanın en büyük doğalgaz ve enerji firmasının doğacağını belirtti. Endesa için Gas Natural şirketi de 22 milyar Euro teklif etmiş, teklif düşük bulunmuştu.

ENDESA HEYECANLI:

Endesa, E.On’un teklifiyle ilgili görüşünü, yapılacak yönetim kurulu toplantısının ardından açıklayacağını bildirdi. Şirkete yakın bir kaynak, bu teklifin Endesa’dakileri çok heyecanlandırdığını ifade etti. Endesa’nın teklifle ilgili kararını vermeden önce hissedarlarına danışacağı belirtiliyor. E.On’un İspanya, İtalya ve Latin Amerika’daki faaliyetlerini artıracak olan bu teklifin açıklanmasının ardından E.On hisseleri yüzde 4.11, Endesa hisseleri ise yüzde 8.71 primliydi. E.On’dan yapılan açıklamada, net finansal yükümlülükler, karşılıklar ve azınlık hissedarlara çağrı maliyeti gibi diğer etkenlerle birlikte işlemin toplam değerinin yaklaşık 55.2 milyar Euro’ya ulaşacağı belirtildi. E.On, teklifini İspanya güvenlik regülatörü CNMV’ye sunacak. Şubatın başında İspanyol hükümeti satınalmalar konusunda 20 koşul açıklamıştı. Devralma süreçlerinde en önemli koşul, İspanya Maliye Bakanı’ndan onay alınması olarak listelendi.

REGÜLASYON ENGELİ:

E.On, teklifiyle 50 milyon müşterisi olan ve 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bir şirket yaratacaklarını açıkladı. Düsseldorf merkezli firma, İberya Yarımadası’nda çok güçlü. Bu iki bölgede güç sistemleri firmanın ana pazarları olan Merkez Avrupa, İngiltere, ABD’ye göre daha hızlı büyüyor. Ancak, E.On’un teklifi İspanya ve Avrupa’da regülasyon engeline takılabilir. Avrupalı regülatörler E.On gibi firmaların bölgesel ağırlığı, dağıtım fiyatlarını yüksek tutmaları konusuyla ilgileniyorlar. Bu teklif aynı zamanda Alman şirketlerin birkaç yıl aradan sonra tekrar aktif alıcı durumuna geldiğini de gösteriyor.

E.On’un 20 ülkede 30 milyon müşterisi var

YÜKSEK
enerji fiyatlarından yararlanan E.On, 2005 yılı satışlarının yüzde 21 oranında yükselerek 56.4 milyar Euro’ya ulaştığını ve net kárının da yüzde 71 oranında artarak 7.4 milyar Euro olduğunu açıklamıştı. Operasyon faaliyetlerinden gelen nakit miktarının da yüzde 13 artarak 6.6 milyar Euro olduğunu bildirmişti. Şirket şu anda 20 ülkede 30 milyon müşteriye sahip.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle