GeriEkonomi 53 Türk firması görücüye çıktı Kenya’nın Tüzmen’i Türk yatağına yattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

53 Türk firması görücüye çıktı Kenya’nın Tüzmen’i Türk yatağına yattı

53 Türk firması görücüye çıktı Kenya’nın Tüzmen’i Türk yatağına yattı
refid:11911130 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama’nın ’atayurdu’ 38 milyon nüfuslu Kenya, Türk firmaların yeni ticaret ve yatırım ülkesi haline geliyor.

38 milyon nüfuslu ülkenin üst düzey yetkilileri Türk firmalarını, 93 milyonluk Doğu Afrika Birliği (EAC) ile 385 milyonluk Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) ülkeleriyle gümrüksüz ticarete çağırdı. Kenya Ticaret Bakanı Amos Kimunya, Nairobi’de 53 Türk firmasının katılımı ile düzenlenen Türk Ticaret Fuarı’nı açtı ve Kenya’da üretilen Türk yatağına yatarak poz verdi.

Tüzmen gibi bakan

Ayrıca Türk tarım makineleriyle de ’kullanma’ pozu veren Kimunya, fuar boyunca yaptığı esprilerle ve sergilediği enerjiyle fuara katılan Türk firmalarının temsilcilerine eski Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’i hatırlattı. Bazı firma temsilcileri, "Bizim çalışkan bakanımız Tüzmen gitti ama Kenya’da onun gibi bizimle yakından ilgilenen bir bakan bulduk" derken, Bakan Kimunya da Türkiye ile olan ticaretin daha da artmasını dilediklerini belirterek "Ne sorununuz olursa bana gelin" dedi.

Bakan Kimunya, şu andaki ticarette Türkiye’nin ezici bir fazla verdiğini belirterek şöyle konuştu: "Biz bu durumdan şikayet etmiyoruz. Bunu daha çok ticaret yapmaya itecek bir unsur olarak görüyoruz. Daha fazla ikili görüşmeler yapalım. Türk firmalarını Kenya’da doğrudan yatırıma ikna etmeyi başaracağız. Bundan eminiz. Artık yatırıma da gelin. Çünkü iki hafta önce COMESA ülkeleri arasında gümrük birliği anlaşmasını imzaladık. Kenya’da üretim artık çok büyük bir pazara gümrüksüz girmek anlamına geliyor. Türkiye’den gelen turist sayısı da hızla artacak. Çünkü Türk Hava Yolları artık direkt sefer koydu."

Çinlileri geçelim

Nairob’’de 1’inci Türk Ticaret Fuarı’nı düzenleyen Türkel Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan ise Kenya başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerindeki ticaret ve yatırımlarda Çin ve Hindistan’ın çok etkili olduğunu belirterek, "Küresel krizde yeni pazarlar bulmak gerekiyor ve bu bölge bu açıdan çok cazip. Yıl sonuna doğru Güney Afrika’da da fuar yapacağız. Başka Afrika ülkelerinde de yeni fuarlar düşünüyoruz. Hedefimiz bölgenin ’Türk Ekonomi Alanı’ haline gelmesine katkı sağlamak" dedi.

Afrika’ya 2 milyar dolarlık kredi 15 milyar dolarlık yeni iş çıkarır

NAİROBİ’de Türk Ticaret Fuarı’nın açılışını Kenya Ticaret Bakanı Amos Kimunya ile birlikte yapan Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Kenya’nın Doğu Afrika’nın ’re-export’ ticaret merkezi olduğunu belirterek, "Kenya’ya 200 milyon dolarlık, 7-15 yıl vadeli ülke kredisi ayarlasak bize 1 milyar dolarlık iş ve ticaret yaratır" dedi. Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle dış ticaretinin 2003 yılında sadece 5.5 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Tuncer Kayalar şöyle konuştu: "Bu rakam geçen yıl 17 milyar dolara çıktı. Bunun 9 milyar doları ihracat. Küresel ekonomik krizde genel dış ticaretimiz yüzde 35 düştü ama Afrika’ya ihracatımız yüzde 25 arttı. Şimdi Afrika için 2-3 milyar dolarlık ülke kredileri vermeliyiz. Rahmetli Turgut Özal Türk Cumhuriyetleri için 1.2 milyar dolarlık kaynak ayırınca 8-9 milyar dolarlık ticaret imkanı doğmuştu. Afrika için de Özal gibi yapalım."
Yorumları Göster
Yorumları Gizle