GeriEkonomi 528 milyon Euro yatırdık 100 milyon Euro da yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

528 milyon Euro yatırdık 100 milyon Euro da yolda

Otomotiv sistemleri ve yedek parça üreticisi Bosch Sanayi ve Ticaret’in Genel Müdürü Gürcan Karakaş, Türkiye’de son 10 yılda yaptıkları yatırım tutarının 528 milyon Euro’yu bulduğunu söyledi. Karakaş, Türkiye’ye inandıklarını ve güvendiklerini belirterek, ‘Türkiye’deki üretim dünya ile kıyaslanabilir kalitede ve yüksek verimde.

Türk insanının motivasyonu yüksek, öğrenmeye istekli ve çözüm odaklı. Bunlar Bosch’u Türkiye’de yatırım yapmaya ve bu yatırımları sürdürmeye iten nedenlerdir’ dedi.

100 MİLYON EURO DAHA:

Şirketin 2004 cirosunun 487 milyon Euro ve ihracatının 393 milyon Euro olarak gerçekleştiğini açıklayan Karakaş, 2004 yatırım tutarının ise 100 milyon Euro olduğunu bildirdi. Karakaş şirketin 2005 yılı hedeflerini ise, 500 milyon Euro’nun üzerinde ciro, 400 milyon Euro’nun üzerinde ihracat ve 100 milyon Euro’nu üzerinde yatırım olarak açıkladı.

TÜRKİYE YATIRIM İÇİN ÇEKİCİ:

Türkiye’nin bulunduğu bölgenin orta ve uzun vadede sürekli büyüme potansiyeli gösteren bir pazar olduğuna dikkat çeken Karakaş, ‘Bu yabancı yatırımcıları buraya çeken bir etken. Buna son yıllarda rekor üstüne rekor kıran ve göstergeleri daha da iyiye giden Türk ekonomisini de eklediğimizde, Türkiye, yabancı yatırımcılar için gerçekten de çekici bir destinasyon haline geliyor’ diye konuştu.

EN GÖZDE MERKEZ:

Türkiye’nin Bosch bünyesi içinde en gözde yatırım merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Karakaş, ‘Bursa’da pistonlu pompa ve hidrolik kumanda birimleri üretecek Bosch-Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret için 25 milyon Euro’luk yatırım yapıyoruz ve üretimin yılın ikinci yarısında başlamasını planlıyoruz’ dedi.

1.5 MİLYAR EURO:

Bosch Grubu’nun 2004’te Türkiye’de 1.5 milyar Euro ciro gerçekleştirdiğini kaydeden Karakaş, ‘Grubun ihracatı yaklaşık 703 milyon Euro oldu ve yatırımları 122 milyon Euro’yu buldu. 2003’te 7 bin 357 olan çalışan sayısı ise 2004 yılında 7 bin 456’ya yükseldi’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle