GeriEkonomi 50 ve 100 binlik yenilendi, ucuzladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

50 ve 100 binlik yenilendi, ucuzladı

50 ve 100 bin liralık madeni paralar, 2001 yılı başından itibaren değiştiriliyor. Tedavüldeki madeni paralar büyük ve ağır olması, standart ölçülerini yitirmesi ve bozulmaları nedeniyle yenileniyor. Piyasaya çıkacak yeni nikel kaplı çelik madeni paralarla birlikte, 50 ve 100 bin liralıkların maliyetleri de düşecek. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdür Tuğrul Bilen Ünal, piyasadaki madeni paraların maliyetinin 37 bin lira olduğunu, nikel kaplı çekik paraların ise 6-7 bin liraya malolduğunu açıkladı.

Devlet Bakanı Recep Önal, halen tedavülde bulunan 50 ve 100 bin liralık madeni paraların, son teknolojiye göre üretilen, sadeliğe ve sağlık kurallarına önem veren yeni paralarla değiştirileceğini açıkladı.

Önal, Darphane Genel Müdürü Tuğrul Bilen Ünal ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, yeni 50 ve 100 bin liralıklarla, yeni hatıra parası dizileri çıkaran Darphane'nin son çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Darphane'nin önemli olay ve tarihleri, ün yapmış büyükleri anlam amacıyla hatıra para çıkardığını anımsatan Önal, ABD Başkanı Bill Clinton'un Türkiye'yi ziyareti anısına bir hatıra para yayımlandığını da söyledi. Bakan Önal, Clinton için çıkarılan hatıra paranın bir numaralı olanının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, Clinton'a New York'ta armağan edildiğini açıkladı. Önal, Clinton'ınkiyle birlikte dün 12 adet yeni hatıra paranın da tedavüle verildiğini söyledi.

Darphane ayrıca ‘kadın ilkleri’ adı altında ayrı bir seri hatıra para çıkarma kararı aldı. Bu serinin birinci parasında, Türkiye'nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen'e yer verildi.

Diğer iki hatıra para dizisi, BM Binyıl Zirvesi ve Türkiye'nin AB'ye aday ülke olması temalarında çıkarılırken, piyasaya verilecek hatıra paraların ‘nostalji seti’ adıyla hazırlanan yedi tanesi eski bozuk paraları işliyor. Darphane, kasım ayından itibaren kasalarında saklanan değerleri Darphane müzesinde sergilemeye başlayacak.

Devlet Bakanı Önal, Darphane'nin yeni nüfus cüzdanlarının yapımını üstleneceğini söylerken, Genel Müdür Tuğrul Bilen Ünal darphanenin bir yıl içinde AB standartlarına uygun ve bilgisayar tarafından okunabilecek pasaport basacağını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle