GeriEkonomi 5 yılda 10 milyar dolarlık iş aldık, Libya vizeyi de kaldırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 yılda 10 milyar dolarlık iş aldık, Libya vizeyi de kaldırdı

5 yılda 10 milyar dolarlık iş aldık, Libya vizeyi de kaldırdı
refid:13034893 ilişkili resim dosyası

Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi, Türkiye-Libya arasında vizenin kaldırılması için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, Türkiye’nin Libya’dan 21 milyar dolarlık iş aldığını, bunun 10 milyar dolarlık bölümünün son 5 yılda gerçekleştiğini önümüzdeki dönemde de çok büyük işler alınabileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan Libya'da / Foto-Galeri

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk işadamlarıyla birlikte çıktığı Libya seyahatinin ilk sonuçlarından biri vizenin kaldırılması oldu. Dün önce Libya Başbakanı El Mahmudi ile görüşen Başbakan Erdoğan daha sonra Libya Lideri Muammer Kaddafi tarafından da kabul edildi. Kaddafi, Libya Devlet Başkanlığı’ndaki görüşmeden önce Bab-al Aziza Sarayı’ndaki çadırın önünde Erdoğan’ı öperek karşıladı. Gün içinde gerçekleşen bakanlar ve bürokratlar düzeyindeki görüşmelerde ise iki ülke arasındaki tüm ilişkileri gelişkileri geliştirmek için önemli adımlar atıldı.
Vizesiz seyahat başladı
Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi ile Başbakan Erdoğan’ın baş başa görüşmesinden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi. Bu görüşmelerden önce açıklama yapan Başbakan El Mahmudi, “Türkiye ile Libya arasındaki vizenin kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık. Önümüz Kurban Bayramı. Bugün itibariyle Türk vatandaşları Libya’ya, Libya vatandaşları da Türkiye’ye vizesiz gidebilir” dedi. Başbakan Erdoğan’a görüşmelerde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu eşlik etti.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya ile ticaret hacminin artması için sürekli çalıştıklarını söyledi. Libya’nın Kamu Hizmetleri Bakanı ile mutabakat sağladıklarını belirten Çağlayan, 3 aylık periyotlarda bir araya geleceklerini, problemler üzerinde duracaklarını ve hangi noktada olduklarını değerlendireceklerini anlattı. Türk müteahhitlik sektörü açısından Libya’da önemli gelişmelerin söz konusu olduğuna işaret eden Çağlayan, “Bugüne kadar Libya’dan almış olduğumuz  işlerin toplamı 21 milyar dolar, son 5 yılda da 10 milyar doları geçti. Önümüzde de onlarca milyar dolarlık iş var buralarda” diye konuştu. Çağlayan, Libya’nın “fırsatlar ülkesi olduğunu” vurgulayarak, Türkiye ile Libya arasında işbirliğine açık önemli  alanları olduğunu belirtti.
Berlusconi iki kez gitti
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de, Türkiye’nin 2005’ten sonra Libya’da  aldığı işlerin tutarının 11 milyar doları bulduğunu, Libya’da rahatlıkla her yıl 8-10 milyar dolarlık iş alınabileceğini söyledi. Eren, Başbakan seviyesinde Türkiye’nin 13 yıl aradan sonra ilk defa Libya’ya ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Artık siyasi ilişkiyle burada biraz daha sırtımızın güçlenmesi gerektiğini Sayın Başbakanımıza iletiyorduk. Başta İtalya, Rusya, Çin, Malezya olmak üzere başka ülkeler Lİbya’ya akın etmeye başladı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin bu yıl Libya’ya iki defa geldi ve birebir hibe kredileri getirdi.

Uçak havalanmadan önce alacaklar sıfırlandı

LİBYA’da iş yapan Türk firmalarının bir kaç aydır ödeme problemi yaşadığını, paralarını alamadıklarını anlatan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Libya seyahati başlamadan önce, ziyaretin olumlu etkilerinden biri kendini gösterdi. İstanbul’dan uçağımız  havalanmadan öğrendik ki Türk firmaların bütün alacakları sıfırlanmış” dedi. Bankacılık sektörünün de anlatılmasını isteyen Eren, “Türk bankalarının teminat mektuplarını artık Libya’nın kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Rusya’ya 4 milyar dolarlık iş

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Libya’da siyasi ilişkileri iyileştirerek çok büyük işlerin alınabildiğine değindi ve “Mesela, Rusya geldi, 4 milyar dolarlık demiryolu işini bir defada aldı” dedi.

Bomba atılan bina bu mu

LİBYA Lideri Muammer Kaddafi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna yemek verdi. Bab-al Aziza Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından, iki lider yürüyerek yemeğin verileceği çadıra geçti. Başbakan Erdoğan, Kaddafi’ye 1986’da ABD tarafından bombalanan, “Bu bombalanan bina mı” diye sordu. Kaddafi de Erdoğan’a, binayla ilgili bilgi verdi.

THY’nin seferleri haftada 21’e çıkacak

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, “Libya’yı, Afrika’ya açılan stratejimizde önemli bir ortak  olarak görüyoruz” dedi. THY’nin İstanbul-Trablus uçuşunu haftada 14 sefere yükseltmeyi  planladıklarını, İstanbul-Bingazi arasını da haftada 7 sefere yükselteceklerini dile getiren Erdoğan, ayrıca, İzmir-Trablus feribot hattının yeniden açılması  için çalışma saşlattıklarını söyledi.
umut ettiklerini bildirdi.

Teminat mektubuna üçlü çözüm planı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, “Ziraat, İş Bankası ve Libya Bank ile birlikte sermayeyi 1 milyar dolara çıkarmak suretiyle teminat mektubunu vermeleri halinde, o kabul edilecek” dedi. Erdoğan, Trablus’ta düzenlenen  Türkiye-Libya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, teminat mektubu sorununa bulunan çözümü şöyle anlattı: “Sayın Bağdadi, ‘Bu işi 3 kategoride yapalım’ dedi. Kategorinin birincisi şu, Ziraat, İş Bankası ve Libya Bank ile birlikte sermayeyi 1 milyar dolara çıkarmak suretiyle teminat mektubunu vermeleri halinde, o kabul edilecek. İkinci adım, diğer devlet bankaları yani Halk Bankası ve Vakıfbank’ın vereceği teminat mektupları, bu ikinci kategori. Daha sonra bir üçüncü kategori. O da özel sektör bankaları ki bunlar da devletin referansıyla, onlara kefil olmasıyla verecekleri teminat mektupları olacaktır.”

Serbest Ticaret Anlaşması 2010’un ilk yarısında olur

TÜRKİYE ile Libya arasındaki dış ticaret hacminin 2009 yılı sonu itibariyle 2 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Başbakan Tayyip Erdoğan, “Buna rağmen, bu  rakamlar gerçek potansiyelleri ifade etmediği için çok daha farklı gayretler ortaya koymak suretiyle sıçramayı inşallah bundan sonraki süreçte gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolar seviyesine bu hedefi  çıkarmak suretiyle gerçekleştireceğimizi taraflar olarak teyit ediyoruz” dedi. Erdoğan, “Bu bağlamda ekonomik ve ticari ilişkilerimizin temelini  oluşturacak Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) inşallah 2010’un ilk yarısında gerçekleştireceğiz. Bu bir hedef, bunu yapacağız. Bunun gerçekleşmesinin neler getireceğini taraflara, artık sizler tahayyül edin” diye konuştu.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle