GeriEkonomi 5.Vites
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5.Vites

Ufuk SANDIK

Otoda yaz kampanyaları tam gaz

Otomobil firmaları yazla birlikte satışlarını artırmak için düzenledikleri kampanyalara hız verdiler. Otomobilcilerin düşük faizli ve uygun ödemeli kampanyaları büyük ilgi görüyor.

Tofaş 12 Haziran'a kadar süren kampanyasında Ek Taşıt Alım Vergisi'nin yarısını ödüyor. Peşin alanlara 90 milyon lirayla 210 milyon lira arasında avantaj sunuluyor. Tofaş-Koçfinans işbirliği ile düzenlenen kampanyada taksitle otomobil alanlara da 0'dan başlayan faizlerle kredi uygulanıyor.

Citroen'in Türkiye temsilcisi Baylas Otomotiv, Türkiye İş Bankası kredisiyle 3 aydan 24 aya kadar vadeyle kampanya düzenliyor. Citroen'in kampanyasında 3 aya kadar faiz uygulanmazken, 6 aya yüzde 2.98, 12 aya yüzde 4.50, 18 aya yüzde 5, 24 aya yüzde 5.8 faiz uygulanıyor. 20 Haziran tarihine kadar sürecek kampanya tüm Citroen marka araçları kapsıyor.

DÜŞÜK FAİZ

Peugeot ise Finansbank işbirliğiyle başlattığı kampanyada 3 ve 6 aya faiz uygulanmıyor. Bütün Peugeot otomobilleri için geçerli olan kampanyada 9 aya yüzde 1.87, 12 aya yüzde 2.70, 18 aya yüzde 4.27, 24 aya ise yüzde 4.83 faiz uygulanıyor.

Subaru'nun Türkiye distribütörü Baytur ise Dışbank işbirliğiyle düzenlenen kampanyada mark üzerinden satılan araçlara 6 aya kadar faiz uygulanmıyor. Kampanya süresince 9 aya yüzde 0.65, 12 aya yüzde 0.95, 15 aya ise yüzde 1.25 faiz uygulanıyor.

Rover otomobillerin Türkiye Genel Distribütörü Boronkay ise yeni başlattığı kampanyada 9 aya kadar 0 faizli kredi kullandırıyor. Kampanya içinde, peşin alımlarda bedava klima veya Taşıt Alım Vergisi ve Çevre Kirlilik Fonu Boronkay Oto Ticaret tarafından ödenmesi gibi seçenekler bulunuyor. Ayrıca, müşterilerin kendi istekleri doğrultusundaki şartları Rover Bayileri ile görüşerek, kendilerine özel satış seçeneklerini oluşturmaları mümkün olabiliyor.

Yerli üreticiler ithalatta başı çekiyor

İTHAL otomobil pazarında ilginç bir rekabet yaşanıyor. Yerli üreticilerle, otomobil ithalatçıları, ithalatta liderlik için yarışıyor. Yerli üretici General Motors'un ithal ettiği Opel marka araçlar Mayıs ayında 2 bin 363 adet satış yaparak ithal otomobil pazarının lideri olurken, ithalatçı Doğuş Otomotiv 2 bin 264 Volkswagen marka otomobil satarak ikinci oldu. Opel ve VW'ni 999 otomobil satan yerli üretici Renault, 852 adetle yine bir yerli üretici olan Ford izledi. Japon üretici Toyota ve geçen yıl sonunda üretime başlayan Honda ise ithalatta ilk 10 arasında yer aldılar.

Mayıs ayında toplam 11 bin 390 adet ithal otomobil satıldı. Ocak Mayıs dönemindeki toplam ithal otomobil satışı ise 39 bin 884 adet oldu. Geçen yılın aynı dönemindeki ithal otomobil satışı 35 bin 693 adet olmuştu. Buna göre 1998'in 5 ayında ithal otomobil pazarı yüzde 12 büyüdü.

1998 Ocak-Mayıs döneminde Volkswagen 8 bin 966 adet otomobil satışıyla ithal otomobil pazarının lideri oldu. VW'i 6 bin 202 adetle Opel izlerken, Renault 3 bin 463 adetle üçüncü, Ford 3 bin 141 adetle dördüncü oldu.

LÜKS REKABET

Lüks ithal otomobillerin rekabetinde BMW açık farkla birinciliğini sürdüyor. BMW yılın 5 ayında en yakın takipçisi Mercedes'e 340 fark atarak liderliğini korudu. 1396 adet otomobil satan BMW'yi 1056 adet otomobille Mercedes izledi. Bu iki markayı 314 adetle Audi, 231 adetle Volvo, 27 adetle Jaguar, 21 adetle Saab, 18 adetle Porsche takip etti. Yılın 5 ayında Ferrari 4 adet satış yaparken, dünyanın en pahalı ve lüks otomobili olarak kabul edilen Rolls Royce hiç satılmadı.

İthalatta ilk 10 (Ocak-Mayıs)

Marka

Adet

1- VW 8.966

2- Opel 6.202

3- Renault 3.463

4- Ford 3.141

5- Peugeot 2.715

6- Nissan 1.966

7- Mazda 1.444

8- BMW 1.396

9- Toyota 1.300

10- Honda 1.295

Çevreci otoların dünya rekoruz

ÇEVRECİ otomobiller İsveç'in Stockholm kentinde rekor kırdı. Sayıları 161'i bulan çevreci otomobiller Stockholm'de toplanarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yeni bir dünya rekoruna isimlerini yazdırdılar. Dünyanın en fazla çevreci otomobillerinin bulunduğu İsveç'te daha önce yapılan rekor denemesinde sadece 87 çevreci otomobil bir araya gelmişti. Stockholm'deki dünya rekoru denemesinde bir araya gelen çevreci otomobiller doğalgaz, elektrik enerjisi, bitkisel yağ katkılı benzinle çalışıyorlar.

Klasik otoların tarihi turu

KLASİK Otomobil Kulübü tarafından organize edilen ‘‘Birinci Batı Anadolu Tarihi Turu’’ 22 otomobil ile dört yabancı ekibin katılımıyla yapıldı. En yaşlısı 1924 model olan araçlar 1200 km'lik parkurda 14 adet sabit hız testini tamamlayıp, Kuşadası, Efes, Ayvalık, Assos, Çanakkale, Tekirdağ'dan geçip İstanbul'a ulaştılar. Yarışmacılar sürekli yağış nedeniyle takip edilen dağ yollarında meydana gelen zorlukları ve araçların yaşları itibariyle sorun yaratan mekanik problemleri başarıyla aştılar.

Palio vitrine çıkıyor

TOFAŞ-Fiat'ın yeni modeli Palio bugün Türk tüketicisinin beğenisine sunuluyor. Tofaş'ın Türkiye'de ürettiği Palio'nun hatcback modelinin satışına Temmuz ayında başlanacak. Palio'nun sedan modeli Sienna ve station modeli Weekend ise Eylül ayında piyasaya çıkacak. 1.4 ve 1.6 litrelik iki motor seçeneğiyle satışa sunulacak Palio'nun satış fiyatı 2.8 ile 3.2 milyar lira arasında. 262 milyon dolarlık yatırımla üretime başlanan Palio'nun Türkiye'de tanıtımı için yapılan toplantıya Fiat Auto Başkanı Roberto Testore ve Fiat'ın üst düzey yöneticileri katılacak.

KISALAR

SKODA Türkiye Distribütörü Yüce Auto, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 60 bayii temsilcisine yönelik bir eğitim semineri düzenledi. 21-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen eğitim semineri, Maltepe'deki Yüce Auto Merkezi'nde yapıldı.

TOYOTASA Teknisyen Beceri Yarışması'nda Toyota Plaza Tarabya'dan Davut Oran birinci, Toyota Sonkar'dan Mithat Karakaş ikinci, Toyota Plaza Borovalı'dan Enver Özdemir üçüncü, Toyota Sarar'dan Gürcan Eren dördüncü oldu.

AVRUPA hafif ticari araç pazarı minivan segmenti araç satışlarında gözlenen artış Türkiye'de de hissediliyor. Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, bu amaçla Caddy'de dizel motor seçeneklerini genişleterek Caddy 1.9SDI'den sonra 1.9 SD'yi de piyasaya sundu.

SPORTİF Organi-

zas yon ve Kemer Gol&Country Club tarafından düzenlenen ve Toyotasa’nın sponsor olduğu Land Cruiser 1. Motor Sports Cup yapıldı. 7 Haziran Pazar günü gerçekleşen yarışmalarda off-road, motokros ve endura etkinlikleri yapıldı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle