5.Vites

Hürriyet Haber
02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ufuk SANDIK

Cenevre'de otomobil günleri başlıyor

Kara para aklayan bankaları ve çikolatalarıyla ünlü İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen otomobil fuarı kapılarını yarın basın mensupları için açıyor. Fuarın resmi açılışı ise 5 Mart 1998 tarihinde yapılacak. Otomobilseverler 15 Mart'a kadar 10 gün boyunca otomobil dünyasındaki yenilikleri görebilecekler. Bu yıl 68'incisi düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nın ana fikri ‘‘Ismarlama Otomobil-The Car: tailor-made mobilitiy’’ olarak belirlendi. Fuarda birçok otomobil firması yeni modellerini ilk defa tanıtacak. Mercedes CLK cabriolet, Peugeot 200 cabriolet modelini ve BMW yeni 3 serisini ilk defa bu fuarda otomobilseverlerin beğenisine sunacak. Renault Cenevre Fuarı'na yepyeni bir konsept otomobille katılıyor. ‘‘Zo’’ adı verilen bu konsept otomobil üç kişilik bir roadster. Avrupa'nın ilk direkt enjeksiyonlu benzin motoruna sahip olan Zo, her tip arazi şartına uygun olarak tasarlanmış.

Mercedes ‘‘A’’yı Becker kurtaracak

DÜNYANIN en ünlü otomobil markalarından Mercedes, tenis dünyasının ünlü ismi Boris Becker ile yeni bir reklam kampanyası başlatıyor. Boris Becker, geçen Kasım ayında fiyaskoyla sonuçlanan A-Class Mercedes tanıtımını üstlenecek. A-Class Mercedes otomobiller, dayanıklılık ve hız testinde başarılı olamamış ve şirket yeni ürünü piyasaya sürmekten vazgeçmişti. Elektronik sistemi yenilenen ve süspansiyonları geliştirilen A-Class Mercedesler'in

yeni promasyon sloganı, Becker'in ünlü sözü olacak; ‘Güçlü olan hata yapmayandır, en güçlü olan ise, hatalarından ders çıkarandır.’’

Emekliliğe hazırlanan Boris Becker, 1996 yılında Mercedes firması ile 10 yıllığına bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşmeye göre, Becker firmanın istediği her reklam ve tanıtımında görev almak zorunda.

BERLİN

Otomobil Kulübü başkanını seçti

İSTANBUL Otomobil Kulübü'nün başkanlığına, yeniden Galip Bilgin seçildi. Kulübün Zincirlikuyu'daki lokalinde yapılan seçimlerde İstanbul Otomobil Kulübü'nün yeni yönetim kurulu belirlendi. 2000 yılına kadar kulübü taşıyacak yönetimde Galip Bilgin'le beraber ünlü yarışçı Emre Yerlici, Emre Güler ve Zafer Kabatepe bulunuyor. Geçen yıl olağanüstü genel kurulla seçilen Galip Bilgin, Hilmi Orbay ve Ahmet Tollu bu yıl da genel kurula katılan tüm üyelerin ittifakıyla seçildi.

OSD üyeliğinin maliyeti 9 milyar

OTOMOTİV Sanayi Derneği'nin üye sayısı 19'a yükseldi. 1997 yılında yatırımlarını tamamlayarak üretime geçen Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. ve Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmlarının OSD'ne üyelik başvuruları OSD Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildi ve adayların üyelikle ilgili işlemleri başlatıldı. Böylece OSD'ne üye veren taşıt aracı üreticisi firmaların sayısı 19'a yükseldi. Üye olan firmalar, OSD üyeliği için 9 milyar lira üyelik ücreti ödediler.

Tofaş'ın yeni Uno'su Hobby

TOFAŞ Oto Uno'nun yeni modeli Uno Hobby'i satışa sundu. Tofaş yeni modeli Uno Hobby ile ağırlıklı olarak genç, sportif bir müşteri kitlesi ve kadınları hedefliyor. Hobby'de standart olarak bulunan hidrolik direksiyon kullanım rahatlığını arttırıyor. Portbagaj, alaşımlı jantlar, üstü gökyüzü mavisi ve altı gümüş girisi çift gövde rengi dinamik bir görüntü sağlıyor. Dünyanın en iyi aksesuar firmalarından olan Sparko marka deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzuna ek olarak gövde rengine uygun gösterge tablosu, iç döşemeler ve emniyet kemeri Uno Hobby'nin içinde de farklılık yaratıyor. Klimanın opsiyonel olduğu Uno Hobby, 0'dan 100 km hıza 11.4 saniyede ulaşıyor.

Ford yarışmasına rekor katılım

BU yıl 15'incisi düzenlenen Henry Ford Avrupa Çevre Koruma Ödülleri yarışmasının Türkiye finali için başvurular, 6 Mart 1998 günü sona eriyor. Bu yıl ilk kez Türkiye'de yapılacak final için başvurular, rekor sayıya ulaştı. Yarışmanın Avrupa Finali ise 5 Mayıs’ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. Başkanlığını Ford ailesinin 4’üncü kuşak temsilcisi Clay Ford'un yaptığı organizasyon komitesinin, çok büyük kültür ve çevre mirasına sahip bulunmasını dikkate alarak finalin Türkiye'de yapılmasına karar verdiği bildirildi.

Citroen Club faaliyete geçti

FRANSIZ Citroen'in Türkiye yetkili ithalatçısı ve dağıtıcısı Baylas Otomotiv, tüm Citroen sahiplerini bir çatı altında toplamak amacıyla Citroen Club'u kurdu. Citroen Club üyeleri, anlaşmalı mağazalardan ve otellerden belirli oranlarda indirim alabilecekler. Citroen Club üyeleri, aracı oldukları her Citroen otomobil satışında alacakları puan karşılığında Air France'dan ücretsiz uçak bileti kazanabilecekler. Üyeler, Sport and Sport mağazaları, Bata, Uğur Balkuv Triko, El Mariacchi ile La Maison Restaurant, Ege Sigorta, Korukent, Neat Car ve Baytravel’dan indirim alacaklar.

Volvolar şimdi önden çekişli

VOLVO'da bir devir sona erdi. 5 Şubat 1998 tarihinde, 70 yıllık bir mühendislik dönemine son noktayı koyan Volvo, arkadan çekişli Volvo 940'ın üretimini tamamladı. Böylece Volvo, 70 yıldır ürettiği boylamasına motor devrini kapatmış oldu. Volvo'nun üretimde olan ve gelecekte üretilecek tüm modelleri, yeni dönemde önde çekişli ya da dört çekişli olacak. Volvo, önden çekişli otomobil üretimine, 1985’te başladı. Bu türde, pekçok başarılı modele imza atan Volvo'nun önden çekişli modelleri olan S40, V40, S70 ve V70 otomobil satışlarının 4'te 3'ünü oluşturuyor. Volvo, 940'ı üretimden çekerek, 1998'de sunacağı yeni modeline de yer açmaya hazırlanıyor. Son arkadan çekişli Volvo'nun üretimi tamamlanırken, aynı zamanda 4 silindirli dökme motorların devri de kapandı. Yeni tasarımlar nedeniyle 70 yıllık bir efsane, otomotiv sektörü tarihindeki yerini aldı.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı