GeriEkonomi 5 milyon kişi borç yüzünden karanlıkta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 milyon kişi borç yüzünden karanlıkta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, borçları nedeniyle 1 milyon abonenin elektriğinin kesik olduğunu ve 5 milyon kişinin de karanlıkta bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Enerji Forumu'nun açılış oturumunda konuşan Çakan, yeni santrallar devreye girinceye ve su seviyeleri yükselinceye kadar çeşitli önlemler aldıklarını anlattı. Bu çerçevede termik santral müdürlerinin çok büyük riskler aldıklarını vurgulayan Çakan, bu santralların çalışabilecekleri maksimum seviyeye çıkarıldıklarını kaydetti.

Termik santralların ortalama kapasite kullanım oranlarının yüzde 73.76'ya yükseldiğini, bu alanda dünya ortalamasının ise yüzde 70 düzeyinde bulunduğunu bildiren Zeki Çakan, hiç kimsenin kendilerini santralların kapasitelerinin dünya standartlarının altında çalıştığı ve bürokratlar görevlerini yerine getirmiyor diye suçlayamayacağını söyledi.

Bugün gereken tedbir alınmazsa 2006 yılında aynı sıkıntının yaşanacağını bildiren Bakan Çakan, ‘‘1996-2001 arası alınan tedbirlerle bugün 1-2 aylık krizden sonra 2002 ve 2006 yılına kadar hemen hemen büyümemizle, tüketim artışıyla üretimin birbirini denkleştireceğini ama ekonomide ani bir patlama olduğunda olumlu yöndebu enerjiyi üretemeyeceğimizi de açıklıkla ifade ediyorum’’ dedi.

1.5 MİLYAR DOLARLIK KAÇAK

Bugün bıçağın sırtında enerji üretip tüketiciye ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Çakan, TEDAŞ'ın kayıp kaçak oranının yüzde23.5 düzeyinde bulunduğunu, kayıp kaçakda en yüksek ilin Mardin, en düşüğün ise Bilecik olduğunu söyledi.

Kabul edilebilir kayıp kaçak oranının ise yüzde 7 olduğunu bildiren Zeki Çakan, ‘‘Bu sektörde 10 milyar dolarlık bir hacim var. 1.5 milyar doları kaçak. Her yıl 1.5 milyar dolarımız gidiyor. Mücadelemizi yılmadan sürdürürsek 1.5 milyar doları kazanmak mümkündür’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle