GeriEkonomi 5 kuruşluk uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 kuruşluk uyarı

5 kuruşluk uyarı

MART ayında getirdiği tavan fiyat uygulamasını mayısta sona erdiren Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK), fiyatlar konusunda yeniden devreye girmeye hazırlanıyor. Kâr marjının tekrar yükseldiğini tespit eden EPDK, şirketlere, “Kar marjınızı indirin yoksa gereğini yaparız” mesajı verdi. Gazetecilerle bir araya gelen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe tavan fiyat uygulamasına yeniden başvurabileceklerini söyledi. Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz hafta şirketlerin kâr marjlarını tekrar 45 kuruş bandına çıkardıklarını gördük. Bu konuda sektöre ikazlarımızı yaptık. Sektörün kar marjlarını 40 kuruş gibi makul seviyelere indirmesini talep ediyoruz. Bir düzenlemeye gitmezlerse yine gerekeni yaparız” mesajı verdi.

ORTAKLARA BAKMIYORUZ

Yılmaz, EPDK’nın geçtiğimiz günlerde lisansını aldığı ancak binde 4’ler seviyesinde yatırım yapan birçok şirketin lisansını iptal etmesi üzerine lisanslarda ayrımcılık yaptığını eleştirilerine de yanıt verdi. Yılmaz, “Biz bu işlemleri yaparken kimin hangi şirket olduğuna, ortaklarına bakmıyoruz. Bu tür mesnetsiz iddiaları ortaya atanlara da gülüp geçiyorum. İftira atarak kendilerini avutmaya çalışıyorlar” dedi. Yılmaz, 2 Mayıs’tan bu yana enerji sektöründe yaklaşık 130 şirketin kuruma gereken evrakları vermeyerek “çantacı” gibi davrandıkları için lisansını iptal ettiklerini bildirdi. Yılmaz, “Biz kanunu uygulamakla görevliyiz. Kurumumuz gerekli denetimleri yapıyor. Lisans alıp ardından üzerine düşen kanuni sorumlulukları yerine getirmeyen, yatırım yapmayan çantacıların lisanslarını iptal ediyoruz” dedi.

PROJE LİSANSLARI İPTAL

Yılmaz, iptallerde ayrımcılık yaptıkları iddialarına, “Kanunda her şey açık ve net. Mücbir sebepler dışında 2 Mayıs’a kadar yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin lisansı iptal edilir. Tüm lisanslar tek tek ele alıyoruz. Biz iptal edilenlerin kim olduğuna değil neler yaptıklarına bakıyoruz. Yasada böyle bir hüküm varken bu görevi yapmamak ne kadar doğru olabilir ki” değerlendirmesi yaptı.
Elektrik Piyasası Kanunu gereği 2 Mayıs’ta süresi dolan ve kuruma, lisans almasına rağmen yatırım hakkında bilgi vermeyenlerin 30 civarında proje lisansının iptal edildi. Yaklaşık 45 milyon liralık teminat irat kaydedildi. Projeleri ele almaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Çalışmalar kesintisiz devam edecek. Gerçekten yatırım yapmak isteyenler sektörde kalacak” dedi.

8 lisans daha iptal edildi

EPDK, geçen haftaki toplantıda, MAI Elektrik Üretim Anonim Şirket’ine ait Koyunhamza HES (Hidroelektrik Santral), Ekinciler Bölgesi Enerji Üretim Dağıtım şirketine ait Ekinciler HES, Taşyatak Enerji Üretim şirketine ait Taşyatak HES, Paşa Enerji’ye ait Mahmut Şevket Paşa-1 RES (Rüzgar Enerjisi Santrali), Efil Enerji’e ait Kartaldağı RES, Gürleyen Enerji’ye ait Alatay HES, Trabzon Ballıca Elektrik şirketi Ballıca HES, Akhes Enerji’ye ait Barış HES, Gökçay Enerji Derinçay HES lisanslarını iptal etti. yaklaşık 11 milyon TL’lik teminat irat kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle