GeriEkonomi 480 bin işçiye sonunda bayram müjdesi çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

480 bin işçiye sonunda bayram müjdesi çıktı

Hükümet, Türk-İş'le 480 bin işçi için arefe günü akşam saatlerinde anlaştı. Böylece Başbakan Bülent Ecevit'in hedeflediği gibi, son anda da olsa işçilere bayram müjdesi verildi. İşçiler ilk altı ay için yüzde 30 artı 15 milyon zam alacak. Bu, yüzde 39.1 oranında zam anlamına geliyor.

Hükümet ile Türk-İş dün nihayet anlaştı ve kamuda çalışan 480 bin işçi ve ailesinin beklediği müjde, bayram öncesi verilebildi. Müjdeyi Başbakan Bülent Ecevit ile Türk-İş Başkanı Bayram Meral birlikte verdiler.

Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in açıkladığı çerçeve protokolüne göre, ücretlere ilk 6 ay için yüzde 30 artı seyyanen 15 milyon zam uygulanacak. Bu zam, yüzde 39.1 oranında bir artışa denk geliyor. İki, üç ve dördüncü 6 aylık sözleşme dilimleri için ise 6 aylık gerçekleşen enflasyon artı yüzde 5 oranında refah zammı yapılacak. Sözleşme ile 480 bin kamu işçisine 1 yıl için 1.3 katrilyon ek ödeme yapılacak.

Halen alınan ücretler ve sözleşme ile gelen ücretlerin toplam 1 yıllık maliyetinin yaklaşık 2.5 katrilyonu bulacağı belirtildi. Bu zam uygulanmadan 135 milyon liranın altında geliri olan işçi ücretleri makul oranlarda iyileştirilecek. Bu iyileştirme, kamu işveren sendikaları Kamu-İş ve TÜHİS ile kamuda sözleşmesi bulunan Türk-İş'e bağlı sendika yetkilileri arasında yapılacak. Ecevit bu konuda, ‘‘Düşük ücretlerin iyileştirilmesi, toplu iş sözleşmesi genel kapsamı içinde zaten ele alınır’’ dedi.

Ön anlaşmaya göre, sosyal yardım paketi de ilk 6 aylık dönem için 3 milyon 250 bin liradan 10 milyon liraya çıkarıldı. Diğer 6 aylık dönemlerde ise bu tıpkı ücrette olduğu gibi enflasyon oranında artırılacak. İlk 6 ay için yemek parası 250 binden 500 bin liraya çıkarıldı. Bu da diğer 6 aylık dilimler için enflasyon oranında yükseltilecek.

Giyim yardımı ilk 6 ay için 5 milyon olarak uygulanacak. Bu, 1. yılda 10 milyona, ikinci yılda ise 20 milyon olarak uygulanacak. Evlenme ve doğum yardımları da 4, 5, 6 kata kadar arttırıldı.

OLANAKLARI ZORLADIK

Bir gazetecinin IMF'nin gerçekleşen enflasyon değil de beklenen enflasyona göre sözleşme yapılmasından yana olduğunu anımsatınca, Ecevit, kamuda çalışan 480 bin işçinin sözleşmesini bağıtlayabilmek için ekonomik olanakları hayli zorladıklarını, bazı riskleri de göze aldıklarını belirtti. Ecevit, ancak makro ekonomik dengeleri tutturabildikten sonra IMF, Dünya Bankası ve diğer dünya finans çevrelerinin Türkiye ekonomisine güven duyacaklarını ifade etti.

Türk-İş Başkanı Meral de, en iyi toplu iş sözleşmesinin, masa başında bitirilen olduğunu vurgulayarak, ‘‘Türk-İş, her zamanki gibi öncelikle ülkesini, halkını düşündü. Şu iyi bilinsin sendikalar güçlü olursa, o ülkenin parlamenter sistemi de daha iyi çalışır’’ dedi.

Ortalama işçi aylığı 228 milyona yükseldi

İlk 6 ay için yüzde 39.1 oranında zam yapılınca, 164 milyon lira olan ortalama ücret 228 milyon 200 bin liraya yükselecek.

Bu ücret enflasyon farkı düşüldükten sonra ikinci 6 aydan itibaren 241 milyon liraya çıkacak.

Üçüncü 6 aydan itibaren ortalama işçi aylığı 253 milyon lira olacak.

Dördüncü ve son 6 ay için ise ortalama işçi aylığının 265 milyon liraya yükseltilmesi öngörülüyor.

İlk 6 ay için giydirilmiş ücretler ise 387 milyon 940 bin liraya çıktı.

Ecevit, işçi ücretlerinin Vergi Yasası ile gelen vergi indiriminden ötürü de yüzde 9 oranında artacağını vurguladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle