480 bin işçinin gözü Ecevit'te

Hürriyet Haber
04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kamuda çalışan 480 bin işçi ile onlar adına hükümetin bakanları ile toplu pazarlık yapan Türk-İş yöneticilerinin gözü ve umudu Başbakan Bülent Ecevit'e çevrildi. Programda değişiklik olmazsa, toplu pazarlık randevusu 9 Mart'ta Ecevit'in başkanlığında sürdürülecek. Dün yapılan görüşmelerde taraflar bulundukları konumu korudular ve hiçbir gelişme olmadı.

Başbakanlıkta Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in makamındaki görüşmeye Hükümet adına Maliye Bakanı Nami Çağan, işçi kesimi adına ise Türk-İş Başkanı Bayram Meral başkanlığında bir ekip katıldı.

Görüşmede Gürel, Türk-İş'ten yeni teklif istedi. Meral, Türk-İş'in inebileceği noktaya indiğini belirterek, ‘‘Bizim teklifimiz belli, tek kuruş aşağı inmeyiz. Bu teklifin altında bir sözleşmeye evet diyemeyiz’’ dedi. Bakan Gürel de, ‘‘Biz, sizin rakamınıza yaklaşamıyoruz. Önerimiz ilk 6 ay için yüzde 36 zam. Vergi indirimi de eklenince bu rakam yüzde 46'ya çıkar. Sosyal haklarla birlikte ise artış oranı yüzde 50'yi aşar’’ dedi.

Maliye Bakanı Çağan da, ‘‘Biliyorsunuz asıl bütçe çıkmadı, geçici bütçe ile idare etmeye çalışıyoruz. Bütçede para yok’’ diye devreye girdi.

Taraflar önceki tekliflerinden ödün vermeye yanaşmayınca, ‘‘pazarlık’’ görüşmesi, ‘‘çay sohbeti’’ olmaktan pek öteye gidemedi. Ve taraflar, bir engel çıkmazsa, 9 Mart'ta Başbakan Ecevit başkanlığında buluşmak üzere dağıldılar. Bu durum, ‘‘480 bin işçinin ve Türk-İş'in umudu Ecevit'te. Kamu sözleşmelerinin kapısı Ecevit kilidi ile açılacak’’ diye yorumlandı.

Tarafların son teklifleri

Türk-İş:

İlk 6 ay için seyyanen 20 milyon artı yüzde 30 zam. Geri kalan üç ayrı 6 aylık dilimler için ise 6 aylık gerçekleşen enflasyon farkı artı yüzde 5 refah payı.

Hükümet:

İlk 6 ay için yüzde 30 ücret zammı artı 10 milyon seyyanen ödeme. Diğer üç 6 aylık zam dilimlerinde 1 ay yerine 6 aylık enflasyona göre zam modelini kabul edebiliriz. Ama önemli olan ilk 6 aylık dönem.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı