GeriEkonomi 480 bin işçi için Türk-İş hükümet restleşmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

480 bin işçi için Türk-İş hükümet restleşmesi

Hükümetin, 2, 3 ve 4'üncü altı aylar için gerçekleşen enflasyon artı brüt maaşın yüzde 5'i oranında zam kararını, beklenen enflasyon artı enflasyonun yüzde 5'i oranında zam'a çevirmesi üzerine Türk-İş eylem kararı aldı. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel’de alınan karar üzerine dün akşam Türk-İş’e yeni bir teklif sundu.

Başbakan Bülent Ecevit'in sürpriz bir şekilde Türk-İş'e önerdiği ilk 6 ay için yüzde 30 artı 15 milyon, geri kalan üç 6'şar aylık dilimler için gerçekleşen enflasyon artı yüzde 5 refah payı teklifi, önceki gün Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in yazılı açıklaması ile revize edildi.

Gürel, Hükümet'in teklifini 2., 3. ve 4. altı aylık dilimler için gerçekleşen enflasyon artı brüt ücretin yüzde 5'i değil de, beklenen enflasyonun artı enflasyonun yüzde 5'i oranında olduğunu duyurdu. Türk-İş, Gürel’in yazılı açıklaması ile yapılan teklifi ‘‘Görüşmeye ve değerlendirmeye değmez’’ bularak eylem kararı aldı.

HÜKÜMET'TEN SON TEKLİF

Bunun üzerine dün akşam saatlerinde Hükümet, Türk-İş'e iki seçenekli bir teklif daha sundu. Hükümet'in teklifinde birinci altı ay için yüzde 30 artı 15 milyon iyileştirme oranı değişmezken; iki, üç ve dördüncü altı aylar için değişik seçeneklere yer verildi. Hükümet'in birinci teklifinde ikinci altı ay için beklenen enflasyon artı brüt ücretin yüzde 5'i, üç ve dördüncü altı aylar için ise beklenen enflasyon artı enflasyonun yüzde 5'i önerisi yer aldı. İkinci seçenekte ise birinci altı ay için önerilen yüzde 30 artı 15 milyon iyileştirme değişmezken, ikinci altı ayın başında gerçekleşen enflasyon artı enflasyonun yüzde 5'i, üç ve dördüncü altı aylar için ise beklenen enflasyon artı enflasyonun yüzde 5'i olarak belirlendi.

DEĞERLENDİRMEYE DEĞMEZ

Türk-İş'in yaklaşık 4 saat süren Başkanlar Kurulu toplantısında oybirliği ile alınan kararlar ise dün bir bildiri ile açıklandı. İlk 6 ay için yüzde 30 artı 15 milyonluk seyyanen zammı yetersiz bulan Türk-İş, öteki taleplerini şöyle sıraladı:

İkinci, üçüncü, dördüncü 6 aylık dilim zammı, Sayın Başbakan'ın da kabul ettiği gibi bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında bir zam uygulanmasından sonra brüt ücretler yüzde 5 oranında atrırılmalı.

Bu zamların uygulanması öncesinde, düşük ücretli işçilerin ücretlerinin makul bir düzeye çıkarılması sağlanmalı.

EYLEM TEHDİDİ

Temel taleplerin reddedilmesi halinde, gerekli eylemlerin yapılması için Türk-İş bünyesinde bir ‘‘Eylem Komitesi’’ oluşturdu. Bu komiteler yapılacak eylemlere ilişkin rapor hazırlayarak, 1 Nisan'da olağanüstü toplanacak sözleşmesi süren Sendika Genel Başkanları’nın olağanüstü toplantısına sunulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle