GeriEkonomi 48 banka buluştu, Akbank’a 900 milyon Euro’luk rekor kredi çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

48 banka buluştu, Akbank’a 900 milyon Euro’luk rekor kredi çıktı

48 banka buluştu, Akbank’a 900 milyon Euro’luk rekor kredi çıktı

Dünyanın önde gelen 48 bankasının katılımıyla gerçekleşen bu sendikasyon, 2009 yılının gelişmekte olan piyasalardaki bir bankanın aldığı en büyük sendikasyon kredisi oldu. 900 milyon Euro karşılığı, 312 milyon dolar ve 681 milyon 500 bin Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor+ yüzde 2.5 ve Euribor+ yüzde 2.5 olarak gerçekleşti.

Akbank’ın gücü

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, global krizden çıkışın henüz başladığı ve uluslararası piyasalarda bankaların birbirlerine kredi vermekte çekimser oldukları bir ortamda bu kadar büyük tutarlı ve geniş katılımlı bir kredi, Akbank ve Türk bankacılığının dünya finans piyasalarında ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı. Akkurt, global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını söyleyen Akkurt, ekonomideki tablonun da pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını belirtti.

Reel sektöre kullandırılacak

Rekor tutardaki bu krediyi reel sektörümüzün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacaklarını açıklayan Akkurt, şu açıklamayı yaptı: “Reel sektör ve bankacılık sektörü bir bütündür; bankalar yarattıkları kaynakları reel sektörün gelişimi için kullandırırlar. Biz de aldığımız rekor tutardaki bu krediyi reel sektörümüzün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacağız. Türkiye’nin en değerli bankasıyız ve ülkemizin en değerli şirketiyiz. Bizim için en önemli hedef, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza ve Türkiye’ye daha fazla değer yaratmak. Akbank, her dönemde ülke ekonomisinin çarklarını döndüren reel sektörümüze desteğini sürdürmüş ve ekonomimizin büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Önümüzdeki dönemde bu katkı artarak devam edecektir.”

Akbank Uluslararası Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise dünyada yaşanan finansal krizin global sendikasyon piyasasını 2009’un ilk 6 ayında yüzde 50 oranında daralttığını ve bunun son 10 senenin en büyük düşüşü olduğunu söyledi. Kefeli, buna rağmen kendilerinin “Club Loan” şeklinde düzenlediği bu krediye dünyanın en büyük bankalarından çok ciddi talep geldiğini belirterek, daha önce bu tip sendikasyon kredilerine hiç katılmamış bankalarla birlikte 19 farklı ülkeden 48 bankanın sendikasyona katılımının Akbank’ın uluslararası bankacılıktaki gücü ve saygınlığının bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle