GeriEkonomi 460 milyar dolarlık İngiltere pazarı Türkiye için fırsat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

460 milyar dolarlık İngiltere pazarı Türkiye için fırsat

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri (İTKİB), 460 milyar dolarlık İngiltere pazarının Türkiye için "fırsat" olduğunu bildirdi.

Türkiye, geçen yıl İngiltere’ye toplam 2.6 milyar dolarlık giyim ve tekstil ihraç ederken, bu ülkenin tedarikçileri arasında 17’nci sırada yer aldı.

İSTANBUL Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri (İTKİB), 460 milyar dolarlık İngiltere pazarının Türkiye için "fırsat" olduğunu bildirdi. Türkiye, geçen yıl İngiltere’ye geçen yıl toplam 2.6 milyar dolarlık giyim ve tekstil ihraç ederken, bu ülkenin tedarikçileri arasında 17’inci sırada yer aldı. Para analizleriyle ihracatçılara marka ve mağazalaşma desteği veren İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) İngiltere raporu hazırladı. Geçen yıl 15.1 milyar dolar tekstil ve hazır giyim ihracatına aracılık eden İTKİB, ülke ve sektör analizleri hazırlayarak markalara ve mağazalara destek veriyor.İTKİB tarafından hazırlanan İngiltere raporunda, Türkiye’nin 2.6 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatı gerçekleştirdiği ülkenin perakende pazarının 460 milyar dolara ulaştığı anımsatıldı. "İngiltere Tekstil ve hazır giyimde net ithalatçı. ABD ve Almanya’dan sonra dünyanın en büyük perakende pazarı olan bu ülkede katedecek çok yolumuz var" denildi. Ülke ve sektör analizlerini değerlendiren, İTKİB Genel Sekreteri Akif Yurtcan, "İTKİB’in aktif 15 bin üyesi var. Bunlar ihracatçı firmalar ama hepsinin aynı bilgi birikimi ve vizyona sahip olduğunu söylemek mümkün değil. Kimileri için günlük bilgi niteliğindeki bazı tespitler kimi üyelerimiz için yeni bir iş yapma imkanının ya da bir riskten kaçınma şansının yaratıcısı olabilir" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle