GeriEkonomi 460 bin işçinin gözü Bakan Gürel'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

460 bin işçinin gözü Bakan Gürel'de

Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, toplam 460 bin kamu işçisine en iyi zammı vermeye çalışacaklarını belirtti. Gürel, şimdilik ‘‘dersini çalıştığını'' ve uzman desteği ile konuyu irdelediğini ifade etti. Kamuda çalışan işçiler için toplam 149 işyerinde sözleşme imzalanacak. Toplam 460 bin işçiden 200 bin işçinin sözleşmesi ocak, 25 bininin şubat, 300 bin işçinin de mart ayından itibaren yürürlüğe girecek. Türk-İş Başkanlar Kurulu, kamu işçileri için birinci altı ayda 50 milyon seyyanen artı yüzde 35 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı yüzde 5 refah payı istenmesine karar verdi.

Türk-İş, tekstil sektöründe imzalanan sözleşmeyi aşma amacını taşıyor. Tekstil işçileri, birinci altı ayda yüzde 45, ikinci altı ayda yüzde 30 zam almış, ikinci yıldaki zamlar ise altı aylık enflasyona endekslenmişti.

BAKAN NE DİYOR?

Başbakan Bülent Ecevit, kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı olarak Şükrü Sina Gürel'i görevlendirdi. Bu görevlendirme, işçi kesimini sevindirirken, Gürel sıkıntılı bir döneme girdi. Gürel, ANKA'ya yaptığı açıklamada, ‘‘Yaşam tarzım ve dünya görüşüm nedeniyle elbetteki işçilerimize en iyisinin verilmesini samimiyetle isterim'' dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle