GeriEkonomi 45 ton altını yastık altından bankalar çıkardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 ton altını yastık altından bankalar çıkardı

45 ton altını yastık altından bankalar çıkardı
refid:29583086-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Alternatif Satış Kanalları Altın Bankacılığı Müdürü Enver Yaşar, altın toplama projesi kapsamında, 1 milyar 670 milyon dolar değerinde toplam 45 ton altının, yastık altından ekonomiye kazandırıldığını bildirdi.

2010 yılında bir bankanın işbirliği ile başlayan altın toplama projesinde, birlikte çalışılan banka sayısının 11’e çıktığını belirten Yaşar, Türkiye’de yastık altında 5 bin ton altın bulunduğunun tahmin edildiğini ifade etti. Bu süreçte, çözüm ortaklığı yapılan bankalarla toplam 45 ton altının yastık altından ekonomiye kazandırıldığını açıklayan Yaşar, bu şekilde bugünkü değerle yaklaşık 1 milyar 670 milyon dolarlık kayıt dışı tasarrufun sisteme girdiğini bildirdi.


İLGİ ARTACAK


Yaşar, şunları anlattı: “TCMB tarafından bankalara, TL için tutulması gereken zorunlu karşılıklar yerine belli bir oranda altın tutabilme olanağı tanınmıştır. Bu oranın arttırılması, bankaların altın bankacılığına olan ilgilerini daha da artıracaktır. Bundan sonra atılması gerekli adımların en başında ise TCMB’nin zorunlu karşılık olarak kabul ettiği altınların, en azından bir kısmının, halktan toplanmış fiziki altınlardan olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece, bankalar bu kaynağın sisteme dahil edilmesi için daha fazla uğraş verecek, bu da büyüme için gerekli olan iç kaynak ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle