GeriEkonomi 45 saatlik operasyon: THY'nin, 5 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ü için geri sayım başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 saatlik operasyon: THY'nin, 5 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ü için geri sayım başladı

45 saatlik operasyon: THY'nin, 5 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ü için geri sayım başladı

THY, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na 5 Nisan tarihinde büyük taşınmanın gerçekleşeceğini duyurdu. İlk etap açılışı 29 Ekim tarihinde gerçekleşen İstanbul Havalimanı’na taşınma 5 Nisan saat 03.00’te başlayacak. Taşınma operasyonu toplamda 45 saat sürecek ve 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59’da tamamlanacak. Taşınma sonrası operasyonlar 6 Nisan saat 14.00’te İstanbul Havalimanı’nda başlayacak.

TÜRK Hava Yolları (THY) dünya havacılık tarihinin en önemli çalışmalarından biri olarak gösterilen ve ‘Büyük Göç’ adını verdikleri taşınmaya 5 Nisan’da başlayacaklarını duyurdu. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na gerçekleşecek olan “Büyük Göç” 5 Nisan Cuma gecesi saat 03.00’te başlayacak. Küresel havacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş taşınma operasyonu toplamda 45 saat sürecek ve 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59’da tamamlanacak. Büyük Göç’ün planlanan şekilde gerçekleşmesi için 6 Nisan gecesi saat 02.00 ile 14.00 arasında Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı tüm tarifeli yolcu uçuşlarına kapatılacak. Taşınma sonrası operasyonlar 6 Nisan günü saat 14.00’te İstanbul Havalimanı’nda başlayacak. 

400 BİN KİLOMETRE

45 saatlik operasyon: THYnin, 5 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ü için geri sayım başladı

Büyük Göç’te, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında malzeme taşınacak. 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yük 5 bin TIR hacminde malzemeye eş değer. Bu yükü taşıyacak TIR’ların 45 saatte kat edeceği mesafe ise 400 bin kilometre olarak hesaplandı. TIR’lar, dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol kat edecek. Bu büyük operasyonda 1800’den fazla çalışan görev alacak.

33 FUTBOL SAHASI

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, dev operasyon ile ilgili yaptığı açıklamada; “Havacılık tarihinin en büyük taşınması gerçekleşecek. Taşıyacağımız ekipmanların kapladığı alan 33 futbol sahası büyüklüğüne denk. Tüm dünyanın izleyeceği bu büyük göç sonrası biz yepyeni bir sabaha uyanacağız. Güneşin Türk havacılığını tüm uçuşlarıyla İstanbul Havalimanı’nda aydınlattığı bir sabaha. Ülkemize ve şirketimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SON UÇUŞ SİNGAPUR’A

- Türkiye’nin ve Türk Hava Yolları’nın küresel havacılıktaki yükselişine ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’ndan yolcu taşıyacak son uçak Atatürk Havalimanı–Singapur uçuşunu gerçekleştirecek.

-Büyük Göç sonrası gerçekleşecek ilk uçuş ise İstanbul Havalimanı–Ankara Esenboğa Havalimanı uçuşu olacak.

-İstanbul Havalimanı’ndan icra edilecek uçuşlar belirli bir planla kademeli olarak arttırılacak.

HAVALİMANI KODLARI DEĞİŞİYOR

İLK etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı ISL kodu ile temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası IATA kodları değişimi gerçekleşecek ve 6 Nisan günü 03.00 itibarıyla Atatürk Havalimanı’nın IST kodu İstanbul Havalimanı’na verilecek. Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise ISL kodunu alacak.

45 saatlik operasyon: THYnin, 5 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ü için geri sayım başladı

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle