GeriEkonomi 45 saatlik göç başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 saatlik göç başlıyor

45 saatlik göç başlıyor

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na 5 Nisan’da başlayacak ‘büyük göç’ün 45 saat süreceğini belirterek, bu sürede bazı yolların 26 saat trafiğe kapanacağı uyarısını yaptı. Turhan, “Bu yolları kullanacak olan sürücülerin alternatif yol güzergâhlarını kullanmalarını önemle rica ediyoruz. İstanbullulara şimdiden anlayışlarından ve işbirliklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

YAKLAŞIK 107 yıldır hizmet veren Atatürk Havalimanı’na yarın veda ediliyor. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılacak ‘büyük göç’ 5 Nisan saat 03.00’te başlayacak ve 45 saat sonra 6 Nisan saat 23.59’da tamamlanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, o tarihlerde kapanacak yolları kullanacaklara çağrıda bulunarak, “Sürücülerin alternatif yol güzergahlarını kullanmalarını önemle rica ediyoruz. İstanbullulara şimdiden anlayışlarından ve işbirliklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. AKOM, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı olmak üzere üç farklı noktada kriz merkezi oluşturulduğunu hatırlatan Turhan, kriz merkezlerinde, taşınmaya konu edilen tüm unsurların temsilcilerinin 45 saat boyunca hazır bulunacağını söyledi. Turhan, “Bu büyük taşınma sürecinde İstanbullu hemşehrilerimizin trafiğe kapalı yolların hangileri olduğunu takip etmesi, trafik işaret ve işaretçilere uymaları son derece önemlidir. İki havalimanında aynı anda uçuşların tamamen kesildiği 12 saatlik bir süreç olacak. 6 Nisan saat 02.00 Atatürk Havalimanı’nda son uçuş yapılacak. 6 Nisan 14.00’te ise İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar kademeli olarak artacaktır. Atatürk Havalimanı millet bahçesi, fuar alanı, eğitim alanı ve genel havacılık uçuşları için kullanılacaktır” dedi.

45 saatlik göç başlıyor

İstanbul Havalimanı’nın inşaatı ile eş zamanlı havalimanına ulaşım altyapılarının da inşaatlarını başlattıklarını kaydeden Turhan, İstanbulluların havalimanına ulaşım sıkıntısı yaşamasının da önüne geçmeyi amaçladıklarını bildirdi. Havalimanına yapılan bağlantı yollarından bahseden Turhan, Hasdal–Kemerburgaz–Göktürk–Işıklar yolu üzerinden, Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul Kuzey Çevreyolu ve Mahmutbey-Odayeri Bağlantı Yolu ile Bakırköy, Bağcılar, Esenler, Sultangazi, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri ve civarındaki yerleşimlerden havalimanına ulaşmanın mümkün olduğunu anlattı. Büyükçekmece-Çatalca ve Saray yönünden de havalimanına ulaşılabileceğini belirten Turhan, “Halkımızın metro ile ulaşımı için Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasındaki metro çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların havalimanına daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Ayrıca Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında da raylı sistem altyapısını kuruyoruz. Bu hattı da gelecek yıl içerisinde hizmete vermeyi planlıyoruz” dedi. 

45 saatlik göç başlıyor

HANGİ YOLLAR KAPANACAK?

Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey Batı Kavşağı istikameti 5 Nisan’da saat 22.00 ile 6 Nisan saat 23.59’da 26 saat trafiğe kapatılacak.

Mahmutbey Batı Kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası 12 saat trafiğe kapalı olacak.

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspress yolu, Mahmutbey batı kavşağı ile Yeşilköy havuzlu Kavşağı istikametinde 6 Nisan saat gece 01.00 ila 6 Nisan saat sabah 10.00’a kadar 9 saat trafiğe kapatılacak.

Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun Reşadiye Kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası gidiş ve geliş yönünde 12 saat trafiğe kapatılacak.

15 DAKİKADA BİR SEFER YAPILACAK

HAVAİST ile 20 farklı güzergahta 150 otobüsle taşıma yapıldığını aktaran Turhan, günlük 2023 seferle 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olunduğunu, talebe göre sefer ve güzergah sayılarında artış olacağını aktardı. Turhan, İETT’nin 6 Nisan’dan itibaren 15 gün süreyle Atatürk Havalimanı-İstanbul Havalimanı arasında 15 dakikada bir ring sefer düzenleneceğini bildirdi.

BURSA’DAN ABD’YE İLK SEFER

BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından kurulan Lojistik AŞ, 2001’den bu yana atıl vaziyette bulunan Bursa Yenişehir Havalimanı hava kargo tesislerini iş dünyasının kullanımına sundu. BTSO Lojistik AŞ öncülüğünde, MNG Kargo ve Lima Lojistik firmalarının destekleriyle başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Asya ülkelerine ürünlerin doğrudan ulaşmasını sağlayacak proje ile Bursa, havayolu kargo taşımacılığında bölgede önemli bir üs haline gelecek. Haftanın 2 günü seferlerin yapılacağı Lojistik AŞ ilk seferini ağırlıklı olarak tekstil ve otomotiv parçalarının taşındığı MNG Airlines uçağıyla Fransa aktarmalı olarak ABD’ye gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, Türkiye’nin üretim üssü Bursa’yı, hava kargo taşımacılığında da bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle