GeriEkonomi 44 milyon Euro daha yatırdı yılda 4 bin otobüse çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

44 milyon Euro daha yatırdı yılda 4 bin otobüse çıktı

44 milyon Euro daha yatırdı yılda 4 bin otobüse çıktı
refid:14695908 ilişkili resim dosyası

Mercedes-Benz, Hoşdere’deki otobüs fabrikasına 44 milyon Euro’luk ek yatırım yaptı ve yıllık otobüs üretim kapasitesini 4 bine yükseltti.

Mercedes-Benz Türk olarak bugüne kadar toplam 340 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Mercedes-Benz Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, “Hoşdere, Daimler grubu bünyesindeki fabrikalar arasında örnek gösteriliyor. Biz de dünyanın en verimli Daimler fabrikası olan Hoşdere’yi 44 milyon Euro’luk yatırımla yenileyerek önümüzdeki yıllarda da bu başarısını sürdürmesini hedefliyoruz. Fabrikanın yılda 2 bin adet olan üretim kapasitesini 4 bine çıkardık. Böylece Türkiye’de otobüs üretiminin geleceğini garanti altına aldık” dedi. Mercedes-Benz Türk’ün 1967’den bu yana Türkiye’de 57 bin otobüs ürettiğini ve bunların 28 binini ihraç ettiğini belirten Kurz, şöyle konuştu: “Ürettiğimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Bu yatırım ve genişleme projesine 2008 yılında başladık. O dönem bu kararı alırken pazarın büyüyeceğini öngördük. Fakat beklentilerimiz tutmadı ve kriz patladı. Biz yine de bu pazarın büyüyeceğine inanarak yatırıma devam ettik. Kapasitemizi iki katına çıkarırken verimliliği de yüzde 15 arttırdığımız bu projeyi 2011’in temmuz ayında tamamlamış olacağız. Bu yatırımla binekte kullanılan üretim sistemini otobüse uyarladık. Kapasiteyi artırırken üretim maliyetini de önemli oranda azalttık.”
Türkiye’deki şehirlerarası otobüs pazarında yüzde 65’lik bir paya sahip olduklarını anlatan Wolf Dieter Kurz, “Şehir içi otobüs satışlarında durum daha farklı. Aylık 600 aracın üretildiği segmette rakamlar 60 otobüse kadar geriledi” diye konuştu. Kurz, bu yıl otobüslere hem iç hem de ihracat pazarlarından ciddi talep olduğunu belirterek, ihracatın yüzde 85’e çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Kendi elektriğini  üretip, 1.1 milyon Euro tasarruf etti

MERCEDES-Benz Türk Otobüs Direktörü Klaus Pfifer, yerinde kontrol mekanizmasıyla, her 5 otobüste bir tespit edilen hataların ortadan kaldırılmış olacağını söyledi. Hoşdere’nin çevreci fabrika haline geldiğini de belirten Pfifer, “Kendi elektriğimizi üreterek yılda 1.1 milyon Euro tasarruf sağladık” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle