GeriEkonomi 434 merkezde karla mücadele ediyor, 19 milyon lira harcıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

434 merkezde karla mücadele ediyor, 19 milyon lira harcıyor

434 merkezde karla mücadele ediyor, 19 milyon lira harcıyor
refid:19808057 ilişkili resim dosyası

Ağırlaşan kış koşulları nedeniyle ek önlem alan Karayolları Genel Müdürlüğü karla mücadele için 19 milyon lira ayırdı. Yolların kapanmaması için tuz ve buz çözücü kimyasallar kullanan Karayolları, 434 merkezde 4 bin 568 çalışanla yolları trafiğe açıyor.

SON yılların en sert kışını yaşayan Türkiye’de yolların kapanmaması için Karayolları Genel Müdürlüğü de ek önlemler alıyor. Son 10 yılın ortalamasından fazla tuz ve buz çözücü kimyasal kullanımı gerçekleştiğini dile getiren yetkililer, “Karla mücadele için 65 bin 526 kilometrelik yol ağında 19 milyon lira harcama yapıldı” dedi.

434 merkez bulunuyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün karla mücadele için Türkiye’de 434 merkezi bulunduğunu belirten yetkililer, şu bilgileri verdi: “Son yılların en sert kışını yaşayan Türkiye’de yolların kapanmaması için 4 bin 568 personel çalışıyor. Bu ekip 4 bin 792 adet makine ve ekipmanla yolları açıyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar neticesinde özellikle büyükşehirlerdeki yollar genelde trafiğe kapanmadı. Ana yollarda da trafik açık.”

65 bin kilometrelik yol

Türkiye’de 65 bin 526 kilometrelik yol ağında çalışmaların devam ettiğini dile getiren yetkililer, şu bilgileri verdi: “Bu yolların 54 bin 652 kilometrelik kısmı daima açık tutulan yollardan oluşuyor. 7 bin 619 kilometrelik yol ise imkan bulundukça açılıyor. 3 bin 255 kilometrelik yol ise kışla mücadele dışında tutuluyor. Bu yolların kışla mücadele maliyeti ise 19 milyon lirayı buldu. Yağışların devam etmesi halinde bu rakam biraz daha yukarıya çıkabilir. Ancak mevcut stoklarımız bu yıl için yeterli.”

Neler kullanılıyor

Son yıllarda yolları kardan temizlemek için farklı tekniklerin de kullanılmaya başlandığını anlatan Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Kış başlamadan önce 135 bin ton tuz stoğumuz bulunuyordu. Tuzun yola zarar vermemesi için de 152 bin ton ek malzeme kullanıyoruz. Tünel giriş ve çıkışları ile viyadükler için buz çözücü özel kimyasallar var. 472 ton buz çözücüyü de bu noktalarda kullanıyoruz. Ayrıca 219 bin 968 metrelik kar siperleri de yolları güvenli hale getiriyor” diye konuştu.

Sebze ve meyve fiyatı artıyor

KIŞ mevsiminin bu yıl sert geçmesi nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşandığını dile getiren Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, şu bilgileri verdi: “Soğuk hava üretimi olumsuz etkiliyor. Ürün miktarı düşüyor ve fiyatlar yükseliyor. Tüm bunların yanı sıra ihracatta da düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 10’luk bir azalma yaşanıyor. Fiyatlar da ise geçen yıla göre yüzde 25’lik artış söz konusu. Üretim fiyatlarındaki artış tüketiciye de yansıyor. Hava koşulları rekolteyi ciddi oranda düşürüyor. 20 Şubat’tan sonra ihracatın ve fiyatların tekrar normal seviyelere geleceğini tahmin ediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle