GeriEkonomi 40 yıla 7 otel sığdırdı, Ege’ye açılmaya 100 milyon dolar ayırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

40 yıla 7 otel sığdırdı, Ege’ye açılmaya 100 milyon dolar ayırdı

40 yıla 7 otel sığdırdı, Ege’ye açılmaya 100 milyon dolar ayırdı
refid:17740534 ilişkili resim dosyası

Turizm alanındaki faaliyetlerinde 40 yılı geride bırakan Barut Oteller Grubu, Antalya tecrübesini Ege’ye taşıyor. Barut Oteller Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Barut, sadece Antalya değil, Ege’nin farklı bölgelerinde de yeni otel yatırımları planladıklarını belirterek, “Gelecek üç yılda yapacağımız yeni yatırımlarla mevcut yatak kapasitemizi yüzde 50 civarında artırarak 6 bini aşmayı hedefliyoruz” dedi.

Fethiye ve Antalya bölgesinde resort otelcilikte iki yeni yatırım müjdesi veren Ahmet Barut, bu sürede planladıkları yatırımların 100 milyon Euro’yu geçeceğini söyledi. Side’de 1971 yılında 36 odalı Cennet Oteli ile turizm sektörüne adım atan Barut Oteller Grubu 40’ıncı yılında üçü 5 yıldızlı 7 otelle konaklama sektöründe faaliyet gösteriyor. Toplam yatak kapasitesi ise 4 nin 086.

800 yatak eklenecek

Ahmet Barut yeni projelerinden biri olan Sunwing Oteli’nin 300 oda kapasitesiyle 2012’de hizmete gireceğini, Fethiye’de planladıkları resort oteli de 500 oda kapasitesiyle gelecek iki-üç yılda bitirmeyi planladıklarını söyledi. Barut, şöyle konuştu: “Bizim otelcilikten başka işimiz yok. Ve otelcilikte de resort otelciliğe odaklandık. Bu şekilde de devam etmek kararlılığındayız. Bu aşamada şehir otelciliğine girme gibi bir niyetimiz yok. Yeni yapacağımız yatırımlar da resort otelcilik alnında olacak. Kuşadası, Marmaris, Çeşme ve Bodrum bölgesinde genelde ikinci konut yatırımları var. Bu bölgelerde otel yatırımı için yeni özel arazi üretmek zor. Biz Dalaman ve Adnan Menderes Havaalanlarının kapsama alanı içinde olmak kaydıyla Ege’de her noktada olabiliriz.”

73 ülkeden 107 bin kişi

Barut otellerinde her yıl 100 binin üzerinde konuk ağıladıklarını, 2010 yılında 73 ülkeden 107 binin üzerinde ziyaretçinin geldiğini belirten Barut, tekrar ziyaret etme oranının yüzde 35 gibi yüksek bir düzeyde olduğunu hatırlatırken, 2011’de de bu rakamlarda bir ziyaretçi beklediklerini söyledi. Ahmet Barut, 40 yılın resmini şöyle çizdi: “Cennet Otel’in olduğu Side’ye karayoluyla ulaşım 1980’de sağlandı. Daha önce ancak sahilden gidilebiliyordu ve ilçede telefon santrali, altyapı ve lojistik hizmetleri yoktu. Yıllar içinde Cennet Otel’in oda sayısı 110’a ulaştı. 1980’lerde turizm patladı. Acanthus Otel’i 1987’de, Cennet Otel’in hemen yanında hizmete açtık. 1990’da Hemera Otel, 1996’da ilk 5 yıldızlı otelimiz Arum açıldı. 2005’te hizmete giren Barut Otel Lara Resort Side dışındaki ilk yatırımımızdı. 2008’de tamamen İskandinav pazarına yönelik hizmet sunan Barut/Sunwing Evrenseki açıldı. 2009’da da Kemer’deki ilk işletme oteli Labada Otel gruba katıldı. Side’deki Cennet Otel ile Acanthus’u yıkıp, günün ihtiyaçlarına ve müşteri beklentilerine uygun olarak yeniden yapacağız.”

Bu otellerde genel müdür yok

AHMET Barut, 1600 çalışanları olduğunu, bunların üçte birinin beş yılı aşkın süredir grupta çalıştığını vurgulayarak “Avrupa’nın en kaliteli ve en büyük tur operatörleriyle çalışıyoruz. Otellerimizde genel müdür yerine işletme müdürü modelini uyguluyoruz. Bu şekilde finansman, pazarlama gibi ana işleri tek bir merkezden yönetirken, otellerin sadece kendi işlerine ve daha iyi hizmete odaklanmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Turizmi iyi bir yıl bekliyor

TURİZM sektörünün 2011 yılını nasıl geçireceği ve Kuzey Afrika’daki karışıklığın avantaj yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruyu Ahmet Barut şöyle yanıtladı: “Şubat, Mart, Nisan çok iyi geçti. Bu yıla ilişkin herkeste olumlu bir beklenti hakim. Sezona yönelik doluluk oranları da genelde yüksek seviyelerde. Biz de bu yılın iyi geçeceğini öngörüyoruz. Fiyatlar geçen yılın yüzde 5-10 üzerinde olacak. Fiyatları zaten fazla artıramazsınız. Artırsanız da pazar kabul etmez. Antalya’ya gelen turist sayısında artış sürüyor. Bu nedenle Antalya’ya ciddi bir yatak kapasitesi gerekiyor. Artan müşteri sayısına paralel olarak, oda kapasitesi de büyüyor.”

40 öğrenciye burs verecek 40 çocuk denizle buluşacak

AHMET Barut, 40’ıncı yıla özel sosyal sorumluluk projelerini şöyle açıkları: “Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Otelcilik Yüksek Okulu’nda okuyan 40 öğrenciye 2011/12 öğretim yılı boyunca burs vereceğiz. Ayrıca hayatında hiç deniz görmemiş 40 ilköğretim öğrencisine tatil olanağı sunacağız. Side’nin Türk turizmine kazandırılmasında önemli bir rolü olan Barut ailesi olarak Side’de bir kent müzesi kuracağız.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle