GeriEkonomi 4 milyar dolarlık satış Sezer’in imzasını bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 milyar dolarlık satış Sezer’in imzasını bekliyor

TMSF, başta Telsim olmak üzere Uzan Grubu şirketlerinin satışına start vermek için Cumhurbaşkanı Sezer’in önünde bulunan yasanın onayını bekliyor. Yasa onaylanırsa, TMSF toplam geliri 4 milyar doları bulabilecek satış için 10-15 günlük süreçte düğmeye basabilecek.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu, (TMSF) Uzan Grubu şirketlerinin 4 milyar dolar dolayında gelir getirebilecek satışı için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayını bekliyor. TBMM Genel Kurulu’ndan geçen hafta çıkan yasanın onaylanması halinde, TMSF 10-15 gün içinde Telsim, Uzan Grubu çimento fabrikaları ve Star Medya Grubu’nun ihale sürecini başlatacak.

SATILANA İADE YOK:

Sezer’in imzasını bekleyen yasa, TMSF’ye ‘Satılan mal batık bankacıya iade edilemez’ yetkisi veriyor. Buna göre, örneğin Telsim satıldıktan sonra, Uzan Ailesi eğer şirketin iadesi yolunda dava açıp, kazanırsa, iade yerine satış değeri kadar tazminat ödenmesi gündeme gelecek. Bu durum, özellikle yabancı alıcıları rahatlatacak. Bilindiği gibi Demirbank’ın Cıngıllıoğlu Ailesi’ne iade kararı, bir süre bu bankayı almış olan HSBC Bank’ı tedirgin etmişti.

6 TV’NİN TÜMÜ YABANCIYA:

Sezer’de bekleyen yasanın diğer maddesi de yabancıların Türkiye’de bir ulusal TV kanalının yüzde 100’ünü almasına olanak tanıyor. Madde, TV kanallarının tümünün en fazla yüzde 25’inin, yani Türkiye’de en fazla 6 ulusal kanalın tamamının yabancılara satılabilmesi sınırı getiriyor. Aynı zamanda aynı şirketin birden fazla TV kanalının yüzde 100’ünü almasına da izin verilmiyor.

EN BÜYÜĞÜ TELSİM:

TMSF’nin Uzan Grubu şirketleriyle ilgili düzenleyeceği en büyük ihaleyi Telsim’in satışı oluşturuyor. Telsim’le ilgilenen yabancı gruplar arasında Vodafone, Telenor (Norveç), Oger Telecom (Lübnan-Suudi Arabistan), Orascom, Hutchison Whango ve Telefonica (İspanya) ilgileniyor. Daha önce fiyatının 1.5 milyar dolardan başlayabileceği düşünülen Telsim için şimdi alt fiyat sınırı 2 milyar olarak bekleniyor. Telsim’in fiyatının ihale sırasında 3-3.5 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülüyor. İhale sonrasında alt sınır 400 milyon dolar olmak üzere satış bedelinin yüzde 20’sinin Motorola’ya alacaklarına karşılık aktarılması planlanıyor.

ÇİMENTO FABRİKALARI:

TMSF’nin Uzan Grubu şirketleri için ikinci önemli ihalesini sayıları 10’u bulan ve Şanlıurfa’dan Eskişehir’e, Trabzon’dan Van7a kadar Anadolu’ya yayılmış çimento fabrikaları oluşturuyor. Ayrı ayrı satılması planlanan bu fabrikalarla Lafarge, Cementir, Çimentaş, Eren Grubu, Sabancı Grubu ve Oyak Grubu ilgileniyor. Çimento fabrikaları için de daha önce 300 milyon dolar gibi öngörülen gelirin 600-700 milyon doları bulabileceği hesaplanıyor. Söz konusu fabrikaların önemli bir bölümünün işlerinin Irak’a dönük satışların canlanmasından önemli pay aldığı belirtiliyor.

STAR’IN DURUMU:

Başta TV kanalları olmak üzere Star Medya Grubu ihalesiyle başta Fox Grubu olmak üzere, yabancılar da yakından ilgileniyor. Star Grubu’yla ilgilenenler arasında SBS, CanWest’in yanısıra Rusya ve Kazakistan’dan da yatırımcılar bulunuyor. Star’ın satışından beklenen gelirin de 150-200 milyon dolar dolayında olabileceği ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle