GeriEkonomi 4 milyar dolarlık helikopter yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 milyar dolarlık helikopter yarışı

TSK'da modernizasyon hedefleri çerçevesinde alınacak 145 taarruz helikopteri için yapılacak 4 milyar dolarlık ihalede takvim belli oldu. İhalede son karara 2000 Şubat'ında varılacak.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'ni 2000'li yıllara taşıyacak 4 milyar dolarlık (1.7 katrilyon) 145 taarruz helikopteri ihalesinin takvimi belli oldu. İhalede son karar gelecek yıl şubat ayında verilecek.

Savunma kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Türkiye ile ortak olarak 145 adet atak helikopteri üretmek için seçilecek yabancı firma, 15 Şubat 2000 tarihinden sonraki ilk toplantıda Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından resmen açıklanacak. Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı'ndan oluşan İcra Komitesi'nin kararının ardından seçilen yabancı firma, Türkiye'de F-16'ları da üreten Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nde (TAI) üretim için hazırlıklara başlayacak. Kazanan firma, anlaşma koşulları çerçevesinde 2001 yılında ilk ortak üretim helikopteri uçana kadar TSK'nın acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 10 helikopteri de kiralık olarak Türkiye'ye teslim edilecek.

İhalede, Amerikan Bell-Textron'un King Cobra (Super Cobra'nın ileri modeli), McDonnell Douglas (Boeing)'ın Apache AH-64D Longbow, Fransız-Alman ortaklığı Eurocopter'ın Tiger HAP, Rus Kamov'un Ka50-2 Warrier (Werewolf), İtalian Agusta'nın Mangusta A-129 International helikopterlerinden biri İcra komitesi tarafından ortak üretim için seçilecek. Şu anda TAI'de beş yabancı şirketle ayrı ayrı görüşmeler sürüyor. Şirketlerin teknoloji ve TAI'nin tesis kullanılabilirliğinin masaya yatırıldığı görüşmelerin sonuçları, TAI yönetimi tarafından teknik raporlar olarak 30 Kasım 1999'da Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na (SSM) teslim edilecek.

Metehan DEMİR / ANKARA

KİM NE YAPIYOR?

Boeing'in de Apache helikopterlerinin AH-64D yerine A modeli verme ve ortak üretim yerine direkt satış için Ankara'da nabız yokladığı belirtiliyor.

Eurocopter firmasında da, ortaklardan Almanya'nın Türkiye'ye uyguladığı gölge ambargo yüzünden Fransızlar zor günler yaşıyor.

İtalya ile son günlerde bu ülkenin PKK yandaşı tutumunun ardından gerginleşen ilişkilerden dolayı Mangusta'da sıkıntı içinde.

İhalede aviyonik konusunda İsrail ile işbirliği yapan Rus firması ise Türkiye'ye karşı herhangi bir teknoloji transferi problemi çıkartmıyor. Ancak, Türk ordusunun standartlarının Amerikan standartlarına uygun oluşu Ruslar'a sıkıntı veriyor.

Bell-Textron firmasında da Super Cobra'nın gelişmiş modeli olan King Cobra'nın taahhüt edilen tarihte TSK'ya teslim edilememe olasılığı sıkıntı yaratıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle