GeriEkonomi 4 albümle 6 milyon doları buldu, dijitalle rekor kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 albümle 6 milyon doları buldu, dijitalle rekor kırdı

4 albümle 6 milyon doları buldu, dijitalle rekor kırdı
refid:12199638 ilişkili resim dosyası

Bugüne kadar 4 albümle 6 milyon dolarlık ciroyu yakalayan şarkıcı Yalın, son dönemlerde dijital platformda da rekor kırıyor. Yalın, “Ellerine Sağlık albümünün dijital müzik cirosu 2 milyon doları geçti. Son albümde de bu alanda önde gidiyoruz. Sektör hızla büyüyor” dedi.

DÜNYADA hızlı bir büyüme yakalayan dijital müzik Türkiye’de de son yıllarda ilgi görüyor. Son dönemlerde albüm satışlarında büyük düşüş yaşandığını dile getiren şarkıcı Yalın, “Kasetlerin yerini CD’ler aldı. Şimdi CD’lerin yerini dijital müzik alıyor. 2004’te Ellerine Sağlık albümüm dijital müzik satışında rekor kırdı. Bu şarkılardan 1 milyon 700 bin adet indirildi. Türkiye’de gençler yasal yollardan indirmeyi tercih etmeye başladı” dedi. “Ben Bugün” adlı 4’üncü albümünü çıkaran Yalın, albümlerinin bugüne kadar toplam 6 milyon dolarlık ciroyu yakaladığını belirtti.

Dijital ciro 2 milyon dolar

Müzik endüstrisinde dijital pazarın yüzde 40’ına yakın bölümünün Amerika’nın elinde olduğunu dile getiren Yalın, şu değerlendirmeyi yaptı: “Her yıl milyonlarca şarkı indiriliyor. Avrupa ve Amerika gibi pazarlar yasal olmayan yollardan elde edilen müziğe karşı çok büyük bir direniş gösteriyor. Ellerine sağlık albümünün dijital cirosu 2 milyon dolardı. ‘Ben Bugün’ albümü de çıktığından beri dijital satışta lider gidiyor.”

200 bin TL’lik şarkılar

İyi bir şarkının sahibine kazandıracağı maddi değerle ilgili bilgi veren Yalın, şöyle devam etti: “Şarkılar, bizlerden sonra da yaşıyor. İyi bir şarkı sahibine ortalama 150-200 bin TL para kazandırır. Ancak şarkının klasik anlamda albümde yer alması, konserlerin doluluğu, konserlerin sıklığı, sanatçının popülerliğini artırması, reklam müziği olarak kullanılma potansiyeli, başka dillere çevrilmesi, başka sanatçılar tarafından yorumlanması, dijital ortamda satışı gibi konular göz önüne alındığı zaman bir şarkının sahibine ne kadar gelir getireceğini kestirmek çok zordur. Dolayısıyla şarkılar ve albümlerin üreteceği gelirleri şans oyunları gibi düşünebilirsiniz. Ne zaman hangi ürettiğimiz bizi nerelere götürür hiç bilemeyiz.”

Sponsorluklar azaldı

Ekonomik krizin müzik endüstrisini etkilediğini dile getiren Yalın, şöyle konuştu: “Krizde sektörden önce sponsorlar çekiliyor. Eskiden olduğu gibi büyük sponsorluk anlaşmaları ne yazıkki bu yıl gerçekleşmedi. Daha sonra eğlence mekanları boşalıyor. Konser alanları neyseki bu krizden çok yara almadı. Ancak yine de bilet hasılatında bir düşüş gözleniyor. Bunda belediyelerin düzenlediği festivaller de etkili oluyor. Bence konserler bedava olmamalı. Çünkü dinleyiciler bu alanlara para vermeden gittiği zaman müziğin değerini tam olarak anlamıyor. Konser bitmeden alanlar boşalıyor.”

Yalın’ın dijital müzik ve albüm rakamları

Bugüne kadar 4 albüm çıkardı.
Bu albümlerin toplam satışı 1 milyonu geçti.
4 albümün toplam cirosu 6 milyon doları buldu.
Ellerine Sağlık şarkıları dijital platformda satış rekoru kırdı.
Bu albümde toplam 1 milyon 700 bin adet şarkı indirildi.
Bu şarkıların cirosu 2 milyon doları geçti.
Bir Bakmışsın adlı albümü için 3 bin plak yapıldı.

Bir Bakmışsın albümüne 3 bin plak

SON dönemde dijital müziğe olan ilginin yanı sıra plak satışlarında da bir artış olduğunu söyleyen Yalın, şu bilgileri verdi: “Sanatçılar son zamanlarda çıkardığı albümlerin yanına plakları da ekledi. Hayranları sanatçıyı en iyi şekilde dinlemek istedikleri için bu tür alanlara ilgi duyuyor. Plak yeni neslin de ilgisini çeken bir tarz olmaya başladı. Bir Bakmışsın albümü için 3 bin adet plak yapılmıştı. Buradaki satışlardan oldukça memnun kaldım.”

Kuruçeşme Arena’ya 100 bin TL yatırım yapılır

TÜRKİYE’de sanatçıların en çok ilgi göstermesi gereken konser alanlarının başında Kuruçeşme Arena’nın geldiğini dile getiren Yalın, şunları dile getirdi: “Türkiye’de çok büyük konser alanları maalesef yok. Özellikle kapalı konser alanları yok denebilecek kadar az ve ses sistemi çok kötü. Bence Kuruçeşme Arena’da sahneye çıkacak bir sanatçının sahne şovları, ışık sistemi ve ses sistemi için buraya 80 ile 100 bin TL arasında bir yatırım yapması gerekiyor. Eğer bu yatırımı yapmazsanız bir sonraki yıl burada sahne alamazsınız. Yaptığınız yatırıma karşılık da konserde en az 3-4 bin bilet satmalısınız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle