GeriEkonomi 4.5 milyar dolar borç sıkıştırdı, Nortel ’iflas koruma’ya sığındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4.5 milyar dolar borç sıkıştırdı, Nortel ’iflas koruma’ya sığındı

4.5 milyar dolar borç sıkıştırdı, Nortel ’iflas koruma’ya sığındı
refid:10779447 ilişkili resim dosyası

Kanadalı telekom şirketi Nortel Network, iflas koruma (iflasın ertelenmesi) başvurusunda bulundu. Üçüncü çeyrek zararı 3.4 milyar doları bulan Nortel’in, JPMorgan Chase, Citigroup ve Royal Bank of Canada gibi kurumlara olan uzun dönem borcu 4.5 milyar dolara ulaşıyor. Şirketin CEO’su Mike Zafirovski, "Bu yolu seçerek Nortel’i finansal olarak desteğe kavuşturduk" dedi.

KANADALI telekomünikasyon devi Nortel Networks, 107 milyon dolarlık borç taksidini ödemesi gerekirken dün iflas koruma (iflasın ertelenmesi) başvurusunda bulundu. Şirket, telefon şirketlerinden aldığı siparişlerde keskin düşüş yaşıyor. İflas koruma başvurusunda bulunulması, şirkete yeniden yapılanma seçeneklerini araştırma ve bazı varlıklarını satma konusunda daha fazla şans tanıyor.

3.4 milyar dolar zarar

Üçüncü çeyrek zararı 3.4 milyar doları bulan Nortel’in cirosu da yüzde 14 eridi. 150 ülkede 30 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Nortel’in ilk darbeyi 2000’li yıllarda patlayan teknoloji balonuyla aldığı ifade ediliyor. Hisselerinin toplam değeri 192 milyon dolar olan Nortel’in JPMorgan Chase, Citigroup ve Royal Bank of Canada gibi kurumlara olan uzun dönem borcu 4.5 milyar dolara ulaşıyor.

Karar kolay alınmadı

Nortel CEO’su Mike Zafirovski, şirketin web sitesinden hissedarlarına, müşterilerine, ürün sağlayıcıları ve çalışanlarına yönelik yaptığı açıklamada, Kanada, ABD ve Avrupa’da finansal yeniden yapılanma için iflas koruma başvurusunda bulunduğunu söyledi. Zafirovski, şunları dile getirdi: "Bunun, şirketimizi doğru bir çözüme ulaştırmada doğru adım olduğuna inanıyorum. Bu süreç, Nortel’i olması gerektiği gibi yüksek odaklı ve finansal açıdan güçlü hale getirecek. En önemlisi, Nortel hálá sektörün içinde ve müşterilerine karşı taahhütlerini devam ettiriyor. Bütün hissedarlarımız, müşterilerimiz, ürün sağlayıcılarımız ve çalışanlarımız bu kararın kolay alınmadığını bilmeliler. Her türlü alternatifi değerlendirdik. Bu yolu seçerek Nortel’i finansal olarak desteğe kavuşturduk. Bu başvuru, maliyetlerimiz, borçlarımıza ve işimizi yeniden yapılandırmamıza yardım edecek."

Yüzde 75 geriledi

1895 yılından bu yana faaliyet gösteren Nortel’e daha önce 750 milyon dolarlık başka bir kredi borcu için 30 gün süre verildiği, bu sürede de belini doğrultamaması nedeniyle telekomünikasyon devinin çözümü iflasın ertelenmesinde bulduğu belirtiliyor. Nortel hisseleri duyurunun ardından yüzde 75 gerileyerek 7.5 sente düştü.

Türkiye’de 1154 kişi çalışıyor

KANADA merkezli Nortel Networks, Türkiye’de telekomünikasyon sektöründe Nortel Netaş ismiyle 1967 yılında kuruldu. Bugün, 1154 çalışanı olan Nortel Netaş’ın, 2008 yılı üçüncü çeyrek satış rakamı 98.9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yüzde 31.87 hissesi İMKB’de işlem gören şirketin başlıca ortaklarını yüzde 53.13’le Nortel Networks ve yüzde 15’le Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı oluşturuyor. Nortel, iki yıl önce Türkiye’de 9 milyon dolar yatırımla Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi kurmuştu. Bu yatırımdan memnun kalan şirket, yatırımı geliştirme kararı da almıştı. Bu yolla toplamda 450 yeni istihdam sağlamıştı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle