GeriEkonomi 4.5 liralık benzine 9 kuruşluk indirim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4.5 liralık benzine 9 kuruşluk indirim

4.5 liralık benzine 9 kuruşluk indirim
refid:28248971 ilişkili resim dosyası

EPDK, dağıtım firmalarının fiyat metodolojisine uymadığı gerekçesiyle tavan fiyat uygulamasına döndü. Tavan fiyat uygulaması 4.45 lira seviyelerindeki benzin fiyatlarının litrede 9-10 kuruşluk indirim sağlayacak.

GEÇEN yıl 30 Mart yerel seçimlerinden 10 gün önce uygulanmaya başlanan benzin ve motorinde tavan fiyat uygulaması genel seçimler öncesinde yine devrede. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dağıtım şirketlerinin belirlenen fiyat metodolojisine uymamaları nedeniyle tavan fiyat kararı aldı. Böylece 4.5 liraya ulaşan benzin ve motorinin pompa fiyatında litrede 9-10 kuruş indirim olacak. Bu fiyatın yüzde 2’si seviyesinde bir indirime işaret ediyor.

KÂR MARJI SINIRI 34 KURUŞ

EPDK’dan dün yapılan yazılı açıklamada, dağıtım şirketlerinin akaryakıt fiyat oluşumlarında belirlenen fiyat metodolojisine uymamaları nedeniyle Petrol Piyasası Kanununun ilgili hükümleri gereğince tavan fiyat uygulama kararı alındığı belirtildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Kurul, benzinde rafineri çıkış fiyatının üzerine eklenecek kâr marjını litrede 34 kuruş, motorinde ise 37 kuruş olarak sınırlandırdı. Böylece benzin ve motorinin pompa fiyatında litrede 9-10 kuruş indirim olacak. Açıklamada, tavan fiyatı kararı ile benzin ve motorin için tespit edilen kâr marjlarının en az yüzde 60’ının bayilere verileceği belirtildi.
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, daha önce dağıtım şirketlerinden ve sektör derneklerinden akaryakıt fiyat takip metodolojisinin yeterince şeffaf olmadığı ve belirsizliklerden dolayı yatırım yaparken zorlandıkları yönünde şikâyetler geldiği için dört ay önce yeni metodolojiyi belirlediklerine dikkat çekerek, şirketlerin bu metodolojiyi gözeterek fiyat oluşumlarını belirlemeleri gerektiğini vurguladı. Dağıtım şirketlerinden metodolojiye uyulması için hassasiyet istemelerine rağmen, son günlerde akaryakıt fiyat oluşumlarında metodolojinin dışına çıkılarak kâr marjlarını arttırdıklarını tespit ettiklerini kaydeden Yılmaz, “Serbest piyasa diye dağıtım şirketlerinin makul olmayan kâr oranlarının tüketiciye yansıtmalarına müsaade edemeyiz” dedi. Yılmaz, tavan fiyat kararıyla dağıtım şirketlerinin kâr marjlarının makul ve adil bir seviyede daraltıldığını söyledi.Yılmaz, “Dağıtım şirketi bayi transferi için banka kredisi alıyor sonra bu kredinin geri ödenmesi tüketiciye satılan akaryakıt fiyatının içinde
yer alıyor. Bir bakıma dağıtım şirketince alınan kredi tüketiciye ödettiriliyor” dedi.

PÜİS:TAVAN DEĞİL TABAN FİYAT UYGULANMALI

Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS), Başkanı İmran Okumuş, EPDK’yı eleştirerek “EPDK’nın bugün aldığı tavan fiyat kararı, serbest piyasaya müdahale niteliğindedir ve bizim açımızdan kabul edilemez bir karardır”dedi. EPDK’nın, sağlıklı bir piyasa yapısını ‘Tavan fiyat’la değil, aksine ‘Taban fiyat’ uygulayarak gerçekleştirebileceği belirtilen Okumuş, dün yaptığı yazılı açıklamada “Piyasayı bozan temel unsur, akaryakıt kaçakçılığı ve maliyetin altındaki satışlardır. PÜİS olarak, bu konudaki taleplerimizi EPDK’ya defalarca ilettik. Ancak maalesef bugüne kadar EPDK’yı bu yetkiyi kullanması için harekete geçiremedik” eleştirisini yaptı.

Benzinin yüzde 68’i vergi

EPDK’nın ocak ayı fiyatlandırma raporuna göre, ocakta 4.13 liralık bir litre benzinin 2.81 lirası vergiden oluştu. Ocakta ürün fiyatı 0.86 lira, toptancı marjı 0.03 lira, gelir payı 0.00254 lira, dağıtıcı ve bayi marjı 0.43 lira oldu. 2.81 liralık vergi de eklendiğinde benzinin fiyatı 4.13 liraya ulaştı. Nihai fiyatın içinde verginin payı yüzde 68.01 kalan kısmın ise ürün maliyeti yüzde 20.81 ve şirketlerin brüt kar marjı da yüzde 11.18 oldu. Aralık ayında nihai satış fiyatı 4.32 lira olan kurşunsuz
benzinin 1.01 lirası
ürün fiyatından oluşuyordu. Dağıtıcı ve bayi marjı toplamı 0.41 lira idi. Son günlerde ham petrol ve kurdaki gelişmelerden sonra benzine peş peşe zam geldi. EPDK’nın kararından sonra fiyatın 4.34 ile 4.36 TL’ye düşmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle