GeriEkonomi "4.5 ayda 900 kişiyi istihdam ettik"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"4.5 ayda 900 kişiyi istihdam ettik"

Altınyıldız Genel Müdürü Zeki Çaputlu, Altınyıldız Çerkezköy fabrikalarına taşınma döneminde kendilerinin hiçbir girişimi olmadan 14 bin kişinin iş başvurusunda bulunduğunu, 4,5 ayda Çerkezköy'de 900 kişiyi istihdam ettiklerini belirtti.

Çaputlu, 1977'den bu yana Yenibosna'da üretim yapan Altınyıldız'ın Çerkezköy'e taşınması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, artan siparişlere İstanbul Yenibosna'daki fabrikalarının yetersiz kalması sebebiyle Çerkezköy'e taşınma kararı aldıklarını, şubat ayından beri burada üretim yaptıklarını söyledi.

Dikey entegere ve büyük ölçekli bir tekstil fabrikasının parçalar halinde taşınması ortalama 1 yıl sürerken, tam kapasite çalışarak 120 gün gibi rekor bir sürede taşınma operasyonunu tamamladıklarına dikkati çeken Çaputlu, taşınmayı 1470 adet tır ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yeni fabrikanın bulunduğu çevre ve güzel havanın çalışanların verimliliğini yüzde 5-10 arasında artırdığını ifade eden Çaputlu, “Taşınma döneminde, bizim hiçbir girişimimiz olmadan 14 bin kişi iş başvurusunda bulundu. 4,5 ayda Çerkezköy'de 900 kişiyi istihdam ettik. Tekstil ve konfeksiyon olarak Yenibosna'daki kadromuzun yüzde 35'i burada çalışıyor. 700 kişiyi İstanbul'un değişik noktalarından 3 posta servislerle buraya getiriyoruz. Yüzde 35'in yüzde 10'u da buraya taşındı ve taşınmalarında biz yardımcı olduk” dedi.

“CAMİDE İMAM 'ALTINYILDIZ ELEMAN ALACAK' DİYE ANONS EDİYORMUŞ”

Çaputlu, iş başvurularıyla ilgili bir soruya karşılık, “Çerkezköy'ün 75 bin nüfusu var, 14 bin kişi iş başvurusunda bulundu. Bunların hepsi de deneyimli, ehil insanlardı ama biz ancak 900 tanesini işe alabildik. Bu kadar insanın işsiz olması acı bir durum. AVM'ler var ama AVM'lerde insanlar çay içecek para bulamıyor. O dönemde camide imam 'Altınyıldız eleman alacak' diye anons ediyormuş. Biz fabrikamızı buraya taşıdığımız için 250 kişilik ek istihdam yarattık. 2008 ile 2011 arasındaki süreçte Türkiye'de tekstil ve hazır giyimde 700 bin kişi işini kaybetti” diye konuştu.

Çaputlu, toplamda 282 bin metrekarelik açık alana sahip Altınyıldız Çerkezköy fabrikalarının, 55 bin metrekare tekstil, 21 bin metrekare konfeksiyon, 3 bin metrekare ARGE ve 3 bin metrekare yardımcı tesisler olmak üzere toplam 82 bin metrekarelik alanda dikey entegre üretim yaptığını, dikey entegre tesis olarak Avrupa'nın en büyük tekstil ve konfeksiyon kompleksi olduklarını vurguladı.

Kapasiteyi yüzde 50 civarında artırdıklarını söyleyen Çaputlu, tekstilde 2010 yılında 9,5 milyon metre olan üretim kapasitesinin 2011 yılında 13,5 milyon metre olarak hedeflendiğini kaydetti. Çaputlu, taşınmanın 10 milyon dolara malolduğunu, bunun 4,5 milyon dolarını kıdem yükünün oluşturduğunu belirtti.

“EKİM'DE YENİ ÜRÜNÜMÜZ GELİYOR, 'NÜKLEER BOMBA' DİYORUM”

Altınyıldız'ın üretiminin yüzde 100'ünün yerli olduğuna işaret eden Çaputlu, 1.600'e yakın çalışanları bulunduğunu, haftada 6 gün 24 saat üretim yaptıklarını, 2010 satışlarının yüzde 40'ını nano teknoloji ürünlerinin oluşturduğunu, satışların yüzde 60'ının ise 3 yıl önce olmayan inovatif ürünlerden oluştuğunu anlattı.

Zeki Çaputlu, “Türk insanını tanıyoruz. Müslüman bir ülkedeyiz. Bütün bunları ürüne yansıtmak lazım. Ürünün dayanımı önemli. Ben 2-3 yılda bir gardırobumu başkasına hediye ediyorum, çünkü eskimiyor. Formula ve nano teknolojinin ardından önümüzdeki aylarda yepyeni bir ürün segmenti ile tüketicilerle buluşacağız. Ekim gibi müthiş bir inovasyonumuz var, yeni ürüne 'nükleer bomba' diyorum. Pazarda çok ses getireceğine inanıyoruz. Yılda minimum 2 adet yeni teknolojik ürünü pazara sunmayı hedefliyoruz. Her ürünümüz kopyalanıyor ama 6 ay sonra” şeklinde konuştu.

2010'da toplam cirolarının 375 milyon lira olduğunu, bunu 2011'de yüzde 60 büyüme ile 600 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Çaputlu, 2011 sonuna kadar kapasitelerinin satıldığını, işlerini iyi yaptıklarını, rakipsiz çalıştıklarını belirtti. Çaputlu, “2012'de karlılık büyümesini hedefliyoruz. 2010'da ihracat rakamımız 32 milyon dolardı, 2011'de 50 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

“AKSU'YU KENDİ İÇİMİZDE YAŞATIYORUZ”

Avrupa'da Almanya ve İtalya'da, ABD'de New York'ta şirketleri bulunan Altınyıldız'ın geçen yıl İran'da da kendi şirketini kurduğunu ifade eden Çaputlu, “Temmuz-ağustos gibi Altınyıldız Classics markası ile İran'ın Nişantaşı, İstinye Park'ı sayılan Tahran'da 3 tane mağaza açacağız. Sonrasında franchising düşünüyoruz. İran'da 7 milyon dolarlık ihracatımız var, inşallah onu ilerleteceğiz. Sırada, 2012'de Rusya pazarı var” diye konuştu.

İran'da Altınyıldız'ı taklit eden birinin de yakalandığını, ciddi şekilde sorgulandığını söyleyen Çaputlu, Suriye pazarının ise siyasi karmaşa nedeniyle beklemeye alındığını kaydetti. Çaputlu, Aksu iplik fabrikasını kaç yıllığına kiraladıklarının sorulması üzerine, bunun uzun soluklu işbirliği olduğunu belirterek, “Aksu'yu 4 bayisi ve logosu ile kendi içimizde yaşatıyoruz. Tekstilde çalışanlardan 300 kişi Aksu portföyünden geldi. Aksu'nun lisansı bizde. Şu anda çift markayı yönetiyoruz” dedi.

“2015'TE SEKTÖR PLATİN ÇAĞINI YAŞAYACAK”

Sektörün altın çağını yaşadığı yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine de Çaputlu, “Sektörün altın çağını yaşaması Türkiye ile çok paralel. Bence Türkiye altın çağını yaşıyor, bunun paralelinde de sektör altın çağını yaşıyor. 2015'ta ise tekstil ve hazır giyim platin çağını yaşayacak. Diğer iş kollarının da platin yılı olacak. Türkiye ekonomisi için de aynı şeyi düşünüyorum” dedi.

Tekstil sektörünün sonsuza kadar ucunun açık olduğunu belirten Çaputlu, başka bur soruya karşılık 2011'in ikinci yarısında fiyat artışı düşünmediklerini söyledi.
Çaputlu, Altınyıldız'ın kurucusu Osman Boyner'in Çerkezköy fabrikalarına kurulduğundan bu yana her sabah saat 09.00'da geldiğini, saat 16.00'ya kadar fabrikada kaldığını da sözlerine ekledi.

Altınyıldız markasının kurucusu Osman Boyner de toplantıda yaptığı kısa konuşmada, fabrika taşınacağı zaman Cem Boyner'in ve diğerlerinin “piyasadan 3-5 ay eksik kalırsanız o yeri birisi doldurursa, piyasaya tekrar zor girersiniz” dediklerini aktardı. Kendisinin Zeki Çaputlu'ya “sen 100 günde taşırsın” dediğini dile getiren Osman Boyner, Çaputlu'nun 3 ayda hiç üretimden kaybetmeden fabrikayı yeni yerine taşıdığını belirtti.

Babasının kendisine “Emekli ne zaman olursun? Aklın başında ise emeklilik yok, o zaman fikirlerinle herkese ulaşırsın, aklın başında değilse 50 yaşında da emekli olursun” dediğini anlatan Boyner, 104 yaşında ölen babasının, 100 yaşında bile kendisini çağırıp nasihat ettiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle