GeriEkonomi 4.1 milyar dolar 6 saatte aktı Tüpraş resmen Koç’un oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4.1 milyar dolar 6 saatte aktı Tüpraş resmen Koç’un oldu

4.1 milyar dolar 6 saatte aktı Tüpraş resmen Koç’un oldu
refid:3850740 ilişkili resim dosyası

Tüpraş’ın yüzde 51 hissesinin devri, cumhuriyet tarihinin özelleştirme sonucu tek girişte en yüksek kamuya aktarım olduğu için altı saate varan bir maratonla tamamlandı. Koç-Shell Ortak Girişim Grubu’nun (OGG) peşin ödeme yaptığı hisselerin 4 milyar 140 milyon dolarlık bedelinin ABD bankaları üzerinden transferi, bilgisayar sistemlerinde teknik sorun yaratınca, paranın aktarım süreci 4.5 saati buldu.

Devir de işlemin tamamlanmasının ardından saat 21.00’de yapılabildi.

TRANSFER GEÇ BAŞLADI

Dün öğleden sonra 15.00 civarında Koç konsorsiyumu adına Koç Enerji Grup Başkanı Erol Memioğlu ve grup yönetim kurulu üyesi Cüneyt Ağca, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) geldi. Temsilcilerin gelişinin ardından transfer işlemleri başlatıldı. 10 civarında olduğu belirtilen bankalardan para transferi ABD’deki muhabir bankalar aracılığıyla yapıldığı için işlem uzun sürdü. Saat 16.30 itibariyle paranın ilk dilimi ÖİB’nin Vakıfbank’taki hesabına ulaştı. Saat 18.00’de ise paranın tamamının karşı kaynaklardan çıkış süreci tamamlandı ve paranın ÖİB hesabına geçişi beklenmeye başlandı. Bankaların bilgisayar sisteminde oluşan teknik sorun nedeniyle transferin tamamlanabilmesi ancak 21.00’de oldu. Önceden SPK ve İMKB bildirimlerinin metnini hazırlamış olan ÖİB, işlemi yerine getirdikten sonra imzalar atıldı. Sözleşme imzasına ÖİB Başkanı Kilci, Koç grubu adına Memioğlu ve Ağca, Tüpraş İhale Komisyonu Başkanı Hasan Köktaş, Tüpraş Genel Müdürü Hüsamettin Danış, ÖİB’nin Tüpraş Proje Grubu Başkanı Arzu Atik katıldı.

GECE YARISI HAZİNE HESABINA GEÇTİ:

Kilci, tören sonrası yaptığı açıklamada, 4 milyar 140 milyon dolarlık ihale bedelinin tek seferde kamuya en büyük gelir girişi olduğunun altını çizerek, "Kıvanç verici olmuştur" dedi. Özelleştirme Fonu’nun çok fazla kaynağa ihtiyacı olmadığını belirten Kilci, paranın 2.5 milyar dolarlık kısmının gece yarısı itibariyle Hazine hesabına geçeceğini, kalan için de daha sonra değerlendirme yapılacağını söyledi. Paranın yatırılmasında Vakıfbank hesabının seçilmesinin nedeninin, muhabir bankaların benzerliği olduğunu kaydeden Kilci, "Biz banka değiliz. Para tutma, nemalandırma durumunda olmayız" dedi. Kilci, ayrıca aralarında tuzlalar ve Büyük Ankara Oteli’nin bulunduğu üç özelleştirme satışının devir işlemini de gerçekleştirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle