GeriEkonomi 3G geldi, ‘Telekulak’a, ‘Telegöz’ eklendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3G geldi, ‘Telekulak’a, ‘Telegöz’ eklendi

3G geldi, ‘Telekulak’a, ‘Telegöz’ eklendi
refid:12196284 ilişkili resim dosyası

Cep telefonlarında yapılan sesli konuşmalardan sonra 3G (üçüncü nesil) teknolojisi sayesinde gerçekleşen görüntülü konuşmalar da güvenlik güçlerince izlenebilecek.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) 3G teknolojisi için gerekli altyapısının bulunuyor. 30 Temmuz’dan itibaren faaliyete geçen 3G, suçu önleme ve suçluyu yakalamada da yeni bir dönem başlatıyor. Güvenlik güçleri artık 3G ile yapılan görüntülü telefon görüşmelerini de izleyecek, mahkemelere delil olarak sunabilecek.

Özel görüşme imha edilecek

TİB’in görüntülü konuşmaların takibi için yeterli teknolojik altyapısının bulunduğu öğrenilirken, cep telefonuyla yapılan sesli aramalar gibi görüntülü konuşmalar da kaydedilip muhafaza altına alınacak. Özel hayatın gizliliğine ilişkin görüntülü konuşmalar ise suç unsuru taşımadığı takdirde imha edilecek. Türkiye’de aynı anda 40 bin kişiyi dinleme imkanına sahip olan TİB’in, görüntülü konuşmaların takibi için dinleme hattı sayısının yükseltilmesi bekleniyor.

Mahkeme kararı yeterli

Türk Ceza Kanunu’nun mimarlarından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Adem Sözüer, 3G teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen görüntülü konuşmaların mahkemenin kararıyla kaydedilebileceğini söyledi. TCK hazırlandığında 3G ve diğer yeni teknolojilerin de göz önünde bulundurulduğunu anlatan Sözüer, şöyle konuştu: “Hazırlanan kanunda, telekomünikasyonla yapılan tüm iletişimlerin dinlenmesini içeren madde var. Bu madde kapsamında, mahkeme kararıyla görüntülü konuşmalar takibe alınabiliyor. Cep telefonuyla internet üzerinden yapılan haberleşmeler de yine suç teşkil etmesi halinde delil olarak kullanılıyor. Görüntülü konuşmaların izin alınmaksızın kaydedilmesi ise yine iletişimin gizliliğini ihlal suçunu kapsıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle