Geri Ekonomi 37 yıllık başkanı yolsuzluk götürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

37 yıllık başkanı yolsuzluk götürdü

Dünyanın önde gelen sigortacılık ve mali hizmetler grubu AIG’nin 79 yaşındaki 37 yıllık Başkanı Maurice Greenberg, hesaplarda ortaya çıkan yolsuzluk yüzünden istifa etmek zorunda kaldı. Greenberg, 168.5 milyar dolar piyasa değeri olan şirkette hesapları şişirmekle suçlanıyor.

DÜNYANIN en büyük sigorta şirketi AIG’in (American International Group) Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Greenberg, hesaplarda ortaya çıkan yolsuzluk sonucu istifa etti. ABD’li uluslararası sigortacılık ve mali hizmetler şirketinden yapılan açıklamada, 1968’den beri AIG’in başında olan Greenberg’in görevini İngiliz Başkan Yardımcısı Martin Sullivan’ın üstleneceği duyuruldu. İstifanın ardından 79 yaşındaki Greenberg’den bir açıklama gelmezken, şirkete yakın kaynaklar AIG’in yeni nesil yöneticilerle yolsuzluklara bulaşan adını temizlemeye çalıştığını vurguladı.

MALİ SORUMLU DA GİTTİ: AIG’deki operasyon Greenberg’le sınırlı kalmadı. Şirketin mali sorumlusu Howard Smith’in yerine de Steven Bensinger’in getirildiği açıklandı. Ayrıca bir iç araştırma nedeniyle AIG’in bugün yayınlanması gereken 2004 yılı mali raporlarının açıklanmasının da ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.
HESAPLARINI ŞİŞİRMİŞ: ABD’de sigorta sektörünün en güçlü patronu olarak değerlendirilen ve AIG’i mütevazı bir şirketken, 50 milyonu aşkın müşterisi, 80 bin çalışanıyla 130 ülkede faaliyet gösteren ve 168.5 milyar dolarlık piyasa değeri olan dev bir kuruluşa dönüştüren Maurice Greenberg’in koltuğunu kaybetmesine geçen ay açılan bir soruşturma neden oldu. ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ve New York Başsavcısı Eliot Spitzer, AIG’in 2000 yılında ünlü zengin Warren Buffett’in sahibi olduğu Berkshire Hathaway şirketi ile yaptığı bir sigorta sözleşmesiyle ilgili araştırma başlatmıştı. Araştırma sonucunda, sözleşmenin AIG’in hesaplarını yaklaşık 500 milyon dolar civarında şişirmek için kullanıldığına dair kanıt bulunduğu ve bunun da Greenberg’in bilgisi dahilinde gerçekleştiği belirtilmişti.

SİCİLİ TEMİZ DEĞİLDİ: Ayrıca geçen yılın kasım ayında da AIG’in PNC isimli banka ve Brigtpoint adlı cep telefonu firmasının hesaplarındaki yolsuzluğa yardım ettiği gerekçesiyle açılan bir başka soruşturmada da şirket suçlu bulunmuştu. Hisse değerine göre dünyanın en büyük sigorta şirketi olarak değerlendirilen AIG, bu dava sonunda ABD Adalet Bakanlığı’na 80, SEC’e de 46 milyon dolar ceza ödemeye mahkum edilmişti.

7 SAATLİK TOPLANTI: Öte yandan şirkete yakın kaynaklar, AIG Yönetim Kurulu’nun Greenberg’le yollarını ayırma kararını alırken hayli zorlandığını bildirdiler. Yapılan yorumlarda Greenberg’in 35 yılı aşkın zamandır görev yaptığı şirketteki başarısının tüm çalışanlar tarafından takdir edildiği, ancak hissedarların ve müşterilerin çıkarları için yönetimde değişikliğe gidilmesi yolunun seçildiği bildirildi. Ayrıca Greenberg’in kaderinin 7 saat süren ve duygusal anlara sahne olan bir Yönetim Kurulu toplanıtısının ardından kesinleştiği belirtildi.

AIG, Galatasaray’a geldi, Türkiye tanıdı

DÜNYACA
ünlü sigortacılık ve finans şirketi AIG, Türkiye’de daha çok, geçtiğimiz dönemde Galatasaray’la olan ticari ilişkileriyle tanınıyor. Galatasaray, 2000 yılında, AIG International’ın Türkiye’deki yatırımlar için kurduğu ‘AIG Blue Voyage’ fonu ile kulübe mali kaynak yaratma adına görüşmelere başlamıştı. Görüşmeler sonucunda Galatasaray Sportif A.Ş. adıyla ayrı bir şirket kurulmuş ve bu şirketin azınlık hissesi de AIG’ye satılmıştı. Ancak geçen zamanda iki kurum arasındaki anlaşmazlıklar sonucu ortaklığa son verilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle