GeriEkonomi 350 milyon dolar yatıracak, ‘Garip Ada’ya 5 bin yataklı otel dikecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

350 milyon dolar yatıracak, ‘Garip Ada’ya 5 bin yataklı otel dikecek

350 milyon dolar yatıracak, ‘Garip Ada’ya 5 bin yataklı otel dikecek
refid:14562618 ilişkili resim dosyası

Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, geçen hafta İzmir Dikili’de 35 milyon dolara aldıkları Garip Ada’ya 350 milyon dolar yatırımla 5 bin yataklı, 5 yıldızlı otel yapacağını açıkladı. İnan, yılın 9 ayı açık tutulacak oteli 2 yılda tamamlayacaklarını söyledi.

İZMİR Dikili’de bulunan 400 dönümlük (400 bin metrekare) Garip Ada’yı geçen hafta 35 milyon dolara satın aldıklarını bildiren Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, adada, Fi-Island ismini verdikleri 5 yıldızlı ve 5 bin yatak kapasiteli bir otelin inşaatına başlayacaklarını bildirdi. Toplam 200 bin metrekare inşaat alanı bulunan adadaki otelin, kaplıca turizmine de hizmet vereceğini söyleyen Fikret İnan, “Yılın 9 ayı açık olacak otelde futbol sahaları bulunacak, futbol  kulüpleri kamp yapabilecek. İşletmesi, kuracağımız Fi-Turizm A.Ş. tarafından yapılacak otele 150 bin ziyaretçi gelmesi hedefleniyor. Otele gelen ziyaretçilerin transferi yine talebe göre Fi-Turizm bünyesinde bulunan özel uçak, helikopter ve otobüslerle yapılacak” dedi.
350 milyon dolara malolacak
Ada üzerinde yapılacak inşaat yatırımı için 350 milyon dolarlık bir kaynak kullanılacak. Fikret İnan, bu yatırımın tamamını kendi özkaynaklarıyla yapacaklarını ifade ederek, şöyle
devam etti: “Böyle bir alım yapma ihtiyacımız ve düşüncemiz yoktu. Bundan 1-2 ay evvel ‘Yunanistan adalarını satsın’ diye haberler çıkınca, araştırma yaptık. Yunanistan’da ada almamızın mümkün değildi, alsak bile işletmeyle ilgili problemler yaşayacaktık. Türkiye’de ada arayışına giriştik ve Fi-İsland adını verdiğimiz adayı satın aldık. 5 bin yatak kapasiteli otel, yatak kapasitesi olarak en büyük otel unvanını alacak. Sahte cennet olarak değerlendirilecek kadar güzel adadaki otelin yapımı için ortak ya da kredi kullanmayı düşünmüyoruz. Adayı 2 yılda bitiririz.”
1088 yeni konut
Fikret İnan, Fiyapı’nın Beylikdüzü’nde yeni konut projesi başlatacağını da bildirdi ve “Fi-Life projesiyle, 37 bin liradan başlayan fiyata daire satacağız. Fi-Life, sadece stüdyo ve 1-1’lerden oluşacak. 1088 dairenin yer alacağı proje, 25 kattan oluşan 6 blok ve 40 metrekare stüdyo, 54 metrekare 1+1 ve 60 metrekare 1+1’ler olacak. 40 metrekare stüdyo daire 37 bin lira, 54 metrekare 1+1 44 bin lira, 60 metrekare 1+1’ler de 49 bin lira. 1088 daireyi 15 günde satarız” dedi.

10 yılda 100 bin konut mütevazı bir hedef

FİKRET İnan, 15 ayda 5 bin ailelik çok büyük bir aile olduklarını belirterek, “Şu anda 8 bin daireyi geçkin devam eden inşaatımız var. Daha önce 10 yılda 100 bin konut hedefimizi açıklamıştık.  15 ayda geldiğimiz noktaya baktığınız zaman 100 bin konutluk hedefin mütevazı bir hedef olduğunu inşallah ispatlayacağız” dedi. İnan, şöyle devam etti: “Fi-Life projesi de dahil, tüm projeleri bitirebilmek için 200 milyon dolar paraya ihtiyacımız var. Şu anda 130 milyon dolar karşılığı Türk Lirası, müşterilerden alacağımız var. Daha, satılacak dairelerimiz, ticari alanlarımız ve ve Fiyapı’nın da 350 milyon dolarlık mal varlığı var. Ada parasını hesaba koymuyorum. Tüm projelerimizi bitirip teslim edebilecek, Fi-İsland’ı anahtar teslim bitirecek mal varlığına Fiyapı sahiptir. Hiçbir tapumuzda ipotek söz konusu değil.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle