GeriEkonomi 35 yaşında 200 bin traktör var artık yenilensin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

35 yaşında 200 bin traktör var artık yenilensin

35 yaşında 200 bin traktör var artık yenilensin
refid:14591759 ilişkili resim dosyası

Koç Holding ve CNH’nin ortak girişimi olan Türk Traktör’ün yeni Genel Müdürü Marco Votta, Türk çiftçisinin traktörünü 30 yıldan fazla kullandığını belirterek, Türkiye’de 35 yaş üzeri traktör sayısının 200 bini bulduğuna dikkat çekti.

Ancak yaşlı traktörlerin fazla yakıt tüketerek hem ekonomiye hem çevreye zarar verdiğini vurgulayan Votta, “Ayrıca yıllık satışların 20 bin civarında olduğu düşünüldüğünde potansiyelin büyük olduğunu görüyoruz” dedi. Geçen yıl Türkiye pazarının yüzde 49 daraldığını ifade eden Votta, 2010’da satışların canlandığını, ilk üç ayda 2 bin 799 adet ihracat yaptıklarını söyledi.
1.3  milyon traktör
Türkiye’de şu anda faaliyette olan 1.3 milyon traktörün bulunduğunu dile getiren Votta, şöyle konuştu: “Bir traktörün ömrü 20-25 yıl. Ancak Türkiye’deki çiftçinin traktörü yoğun kullanımı söz konusu değil. Ayrıca traktörden bahçede beklerken de vergi alınmıyor. Traktörleri yenileme süreleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de Türkiye’de bu nedenlerden dolayı daha uzun. Araştırmalara göre Türkiye’de 35 yaş üzeri traktör sayısı 200 bini buluyor. Yaşlı traktörler fazla yakıt tüketerek hem ekonomiye hem çevreye zarar veriyor. Ayrıca yıllık satışların 20 bin civarında olduğu düşünüldüğünde potansiyelin büyük olduğunu görüyoruz. Tarım Bakanlığı’na Tarmakbir aracılığıyla öneride bulunuldu ancak sonuç alamadık. Teşvik ya da vergi ile bu traktörlerin değişimi sağlanabilir.”
Ekvatordan kutuplara ihracat
OSD’nin 2010 ilk çeyrek sonuçlarına göre kamyon, minibüs ve midibüs segmentlerinden daha fazla ihracat yaptıklarını ifade eden Marco Votta, şu bilgileri verdi: “2010 yılının ilk üç ayında 2 bin 799 adet traktör ihracatı gerçekleştirdik. Geçen yıl ise toplam ihracat rakamı 8 bin 808 adet olmuştu. 2009 yılı ortalarında yurt dışı pazarlara yönelik uygulamaya başladığımız ihracat stratejisinin meyvelerini topluyoruz. Şu anda 63 ülkeye ihracatımız devam ediyor. İhracatın yüzde 40’ını ABD’ye yapıyoruz. Afrika’dan gelen yoğun talepler var. Ayrıca Papua Yeni Gine, Fildişi Sahilleri hatta Grönland’e bile traktör gönderiyoruz. Kutuplardan ekvatora bizim traktörlerimiz kullanılıyor. Üzerinde markamızın yazdığı traktörlerin kullanıldığı 90’ın üzerinde ülke var. CNH üzerinden sipariş alıp, Türkiye’de üretip bu ülkelere gönderiyoruz.”
239 milyon kâr
Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı Memet Kamber, satış adetlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artırdıklarını ve yılın ilk üç ayında 239 milyon lira satış geliri ve 24 milyon lira net dönem karı elde ettiklerini açıkladı. Kamber şu bilgiyi verdi: “Yurtdışı satışlarımız ise 2 bin 799 adede ulaştı. Bu dönemde net finansal borçlarımızın tutarı yüzde 32 azalırken, 2009’un ilk çeyreği sonunda 4.04 lira olan hisse fiyatımız da 11.4 liraya yükseldi. Şirketin değeri ise 608 milyon lira oldu. İç pazardaki payımız da yüzde 41’e ulaştı.”

Uzel, 1000’inci traktörünü üretti

GEÇEN yıl kendi markasıyla yeniden üretime başlayan Uzel’in, nostaljik kırmızı traktörlerinin 1000’incisi Uzel markasıyla piyasaya sunuldu. Uzel Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Önder Uzel, “Bugüne dek Uzel tesislerinde üretilen 700 bin adet traktörü düşündüğünüzde, 1000 rakamı çok büyük bir anlam ifade etmeyebilir. Ama bizim için bu rakam, şu ana kadar yaşadığımız tüm heyecanlardan öte bir anlam taşıyor” dedi. Uzel, şöyle konuştu: “2009’un başında üretim yapmayı planlarken pek çok insana göre imkansız bir hayali zorluyorduk. O gün şu anda burada bulunan ekip arkadaşlarımız ve bayilerimizle birlikte, yeniden üretimimizin yıl dönümünde 1000’inci traktörü üretmeyi hedefimiz yaptık. Bayilerimizin ve bize inananların desteğiyle bu hedefe ulaştık ve gerçekleşmez denilen mucizeyi alın terimizle gerçekleştirdik. Üretimle ilgili çalışmaların başlaması için gerekli kaynağın yine bayilerce sağlandığını ve her bir traktörün ortaya çıkmasında satış ağının büyük desteği olduğunu dile getiren Uzel, “Üretim başlamadan sorunları çözmemiz imkansızdı, şimdi ise verdiğimiz tüm sözleri tutacağımıza yönelik somut bir faaliyetimiz var. Türk çiftçisi Uzel markalı nostaljik kırmızı traktörü sahiplendi. Üretimimiz şimdilik sınırlı kapasitede sürüyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle