GeriEkonomi 35 milyar euroluk “Büyük Paris Projesi’ Türk yatırımcıları bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

35 milyar euroluk “Büyük Paris Projesi’ Türk yatırımcıları bekliyor

35 milyar euroluk “Büyük Paris Projesi’ Türk yatırımcıları bekliyor
refid:18918303 ilişkili resim dosyası

Fransa, 35 milyar euroya mal olacak ‘Büyük Paris Projesi’ için Türk yatırımcıları bekliyor. Büyük Paris Projesi çerçevesinde 200 kilometrelik metro hattı, 75 yeni gar, 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Üssü ve Silikon Vadisi inşa edilecek.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Paris Yatırım Ajansı ve Fransa Yöneticiler Ve Girişimciler Federasyonu'nu (FEDIF) ile birlikte Fransa – Türkiye Yeni Yatırım ve Partnerlik Fırsatları Fransız ve Türk İş Dünyası Toplulukları Buluşması organizasyonu gerçekleştirdi.

Toplantıda Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin himayesinde gerçekleştirilen Ekonomik Kalkınma Hamlesi olarak bilinen ‘Büyük Paris Projesi’ni açıklayan Paris Yatırım Ajansı Başkanı Pierre Simon, 2025 yılına kadar sürecek olan kalkınma hamlesi içerisinde 200 kilometre uzunluğunda metro hattı, 75 yeni gar, bin 100 şirketin ve 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Üssü ve Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için bir Silikon Vadisi inşa edeceklerini açıkladı.

Fransa’da 35 Türk şirket var

Son yıllarda Türkiye ile karşılıklı ziyaretlerin arttığına dikkat çeken Pierre Simon, ikili ilişkileri güçlendirmek için çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda kazandığı tecrübe, profesyonellik ve ciddiyetin farkında olduklarını da kaydeden Pierre Simon, “Türkiye de tıpkı Fransa gibi metropol bir kente sahip ve 16 milyon nüfuslu İstanbul’un gelişimi için çalışmalar yapıyor” dedi. Büyük Paris Projesi’ni bugüne kadar Brezilya, Hindistan, Ortadoğu, Kuzey Amerika gibi ülkelerde tanıttıklarını söyleyen Pierre Simon, “Türkiye’nin hızlı gelişimi ve dinamizminden dolayı artık sizlerin de bu projeye dahil olma zamanının geldiğine karar verdik. Fransa’daki Türk şirket sayısı 35 iken Türkiye’deki Fransız şirket sayısı 400 civarında. Bu oranı dengelemek istiyoruz” dedi.

İstanbul radara girdi

Yapılan metropol araştırmalarında Paris’in her zaman yer aldığını, ancak İstanbul’un son yıllarda parlayan bir yıldız haline geldiğine dikkat çeken Pierre Simon, “İstanbul da artık büyük metropoller radarına girmiş bulunuyor. Ve her yıl giderek daha da önemli noktalara geliyor” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin büyük destek verdiği Büyük Paris Projesi çerçevesinde Türk yatırımcılar ile birlikte çalışmak istediklerini dile getiren Pierre Simon, “Fransa’nın 7 bölgesini ve havalimanlarını birbirine bağlayan 200 kilometre uzunluğunda metro hattı, 75 yeni gar, bin 100 şirketin ve 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Sanayi üssü ve Ar-Ge ve inovasyon merkezi Silikon Vadisi inşa edeceğiz. Bunların yanı sıra Phara ve Trangle kuleleri inşa ediyoruz. Ekonomik kalkınma hamlesinde Türk yatırımcıların da katkısı olmasını istiyoruz” dedi.

Risk iştahlı Türk yatırımcılar göreve hazır

Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, Türkiye`nin Fransa’ya 6 Milyar dolarlık ihracata karşılık 8.2 milyar dolar ithalatı olduğunu, toplam ticaret hacminin ise 14.2 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Risk iştahı yüksek, aktif Türk işadamları ile bahsedilen bölgelerde yatırım yapabilecek sermaye ve teknolojiye sahip Fransız firmaları arasında çok verimli ortaklıklar kurulabileceğini ifade eden Rızanur Meral, “Yapılacak bu tarz yatırımlar ile çok taraflı kazançlar söz konusu olacaktır” dedi.

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal olarak başta Fransa olmak üzere Avrupa’ya entegre olması, Türkiye ile karşılıklı ticaretin arttırılması ve Türkiye’nin sunduğu imkanlardan daha fazla faydalanılabilmesi için gereken en önemli şeyin hiç şüphesiz vizelerin kaldırılması olduğunu vurgulayan Rızanur Meral, “Vize başvuru prosedürleri ve vizenin varlığı ilişkilerimizde görünmeyen mental bir bariyer oluşturmaktadır. Avrupa Adalet Divanı’nın açılan davalara cevaben Türkiye’ye uygulanan vizelerin hukuk ihlali olduğuna dair kararının çeşitli sebeplerle gözardı ediliyor olması bizi üzmektedir. Türkiye’nin 17 ülke ile vizeleri kaldırılmıştır” diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle