32 yaşındaki Türk, 10 milyar dolarlık şirketin zirvesinde

Hürriyet Haber
16.07.2001 - 01:26 | Son Güncelleme:

ABD'nin üçüncü yazılım şirketi Computer Associates şirketinin pazarlamadan sorumlu başkan yardımcılığına 32 yaşındaki Türk Tarkan Maner atandı.

10 milyar dolar cirosu bulunan şirketin üst düzey yöneticisi olan Maner, kriz nedeniyle ABD'ye göç eden beyinlerin, Türkiye ile bağlantısını koparmaması gerektiğini söyledi.

‘Avuç içi bilgisayarları, cep telefonları ile birleştirip, ticari amaçla kullandırma amacındayız. Böyle olursa, 6 bin dolarlık dizüstü bilgisayarın yerini 30 dolarlık cihazlar alacak. Kamyon şoförleri de bunları kullanacak. İnternette alışverişi yaygınlaştırmak için Türk tipi pazarlığa uygun yazılımı düşünmeliyiz.’’

32 yaşındaki Türk Tarkan Maner, henüz bu yaştayken ABD'nin Microsoft ve Oracle'dan sonra üçüncü dev yazılım şirketi Computer Associates (CA) Şirketi'nin en üst düzey yöneticilerinden biri oldu. İTÜ İşletme'yi okuduktan sonra Almanya ve ABD'de eğitimini sürdüren ve sadece 9 ay önce Computer Associates'e geçen Maner, yıllık cirosu 10 milyar doları bulan şirketin Pazarlama'dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı'na atandı.

Tarkan Maner'le, Computer Associates'in Orlando'da yapılan yıllık ‘‘CA World’’ fuarında konuştuk, Türkiye'deki krizi, kriz nedeniyle Batı'ya göçmek isteyenleri, başarının sırlarını ve yeni yazılımları sorduk.

KRİZ GÖÇÜ YARARLI MI?

32 yaşında, dünyanın en büyük üçüncü yazılım şirketinde üst düzey yönetici olmanız gurur verici. Türkiye'de yaşanan kriz nedeniyle, pek çok genç Batı'ya kaçma derdinde. Sizce bu doğru mu
?

- Bence, öncelikle Türkiye'ye yardımcı olmak lazım. Bu yardım Türkiye içinden yapılabiliyorsa, çok güzel. Dışından yapılabiliyorsa daha da güzel. Zaten ABD'ye çok büyük bir göç var; dünyanın her yerinden. Türkiye'den de olması, gelecek açısından iyi. Örneğin Kemal Derviş'in burada kendini kanıtladıktan sonra Türkiye'ye dönmesi gibi. Ama gelenlerin Türkiye ile bağını koparmaması lazım. Kısa dönemde önemli miktarda beyin göçü, zararlı olabilir. Uzun dönemde çok yararlı.

KAMYON ŞOFÖRÜ KULLANACAK

Gelecekte bilgisayar teknolojisi nasıl şekillenecek?

- Bilgisayarlar ve cep telefonları birleşecek. Biz de avuç içi bilgisayarları, iş sistemlerine bağlamak için çalışıyoruz. Şu anda cep telefonları sadece kişisel amaçlarla kullanılıyor. İş için, kullanılmıyor. Biz bunları birleştirip, işe uyarlama yöntemlerini araştırıyoruz. Mesela Danimarka'da kamyonculara bu avuçiçi bilgisayarlarla donatıp, ödemelerini, siparişlerini, sözleşmelerini bunlarla yapmaları için görüşme halindeyiz. Eskiden internet güvenli değildi. Şimdi çok daha güvenli olduğu için bu cihazlar artık iş amaçlı kullanılabilecek. Cep telefonu ve avuç içi bilgisayarlarının, ticari amaçlı kullanılması pazarı şu anda 300 milyon dolarlık bir pazar. Ama 2004'te bunun 2 milyar dolara yaklaşması amaçlanıyor. Yani çok hızlı bir artış. Şu anda, 185 milyar dolar olan bilgisayar yazılım pazarı da o zaman 320 milyar dolara ulaşacak. Yani minik bilgisayar pazarı her yıl yüzde 100 büyüyor.

DAĞDA PATLAMA YAPACAK

Peki bu gelişim, bir kamyon şoförünün yaşamını nasıl etkileyecek?

- Bilgisayarları kim kullanıyor, eğitimi olanlar. Babaanne, anneanne henüz bilgisayar kullanmıyor. Cep telefonları daha çok hayatımızda. Ama artık internet sayesinde, sokaktaki insanlar da bilgisayar kullanmaya zorlanıyorlar. Çocuklar ödevlerlerini internetten kullanıyor. Kamyon şoförleri, eskiden telefon kulübesi arardı. Şimdi cep telefonu kullanıyorlar. Şimdi artık cep telefonuyle iş imkanı sağlanacak, fiyat göndermek, fiyatları almak. Eskiden bunlara gülünürdü. Bugün bu yapılabiliyor. 6 bin dolarlık dizüstü bilgisayarın yerini, 30 dolarlık cep telefonu alıyor. Fiyatlar düşüyor. Kablosuz cihazlar Çin'de, Asya'da, dağlık ülkelerde bunlar patlama yapacak. Türkiye'de de öyle olacak.

Türkiye pazarından memnun musunuz?

- Krize rağmen, rakamlar çok başarılı çizgi çizdi. Etkilenme var ama, satışlar iyi.

İnternette Türk usulü pazarlık

Türkiye'deki internet kullanıcıları, online alışveriş konusunda güvensizlik içindeler. Kredi kartı numarası vermek istenmiyor?

- Güvenlik sorunu, dünya çapında bir patlama içinde. Bunu çözecek olanlar, şirketlerin kendileri. Örneğin, şifreleri iki ayda bir değiştirmek gibi yöntem değişiklikleri yapmalı. Şifreyi değiştirmeyeni uyarmalı. Yöntem değişiklikleri, kötü amaçları önler. Örneğin ben, 12 aydır bir bankaya gitmedim. Hep internet kullanıyorum.

Alışverişlenizi nasıl yapıyorsunuz?

- Alışverişin zevki başka. Pazarlık yapmam lazım. Çünkü biz Türküz. İyi pazarlık sistemleri bulmamız lazım.

Neden bu konuda bir yazılım geliştirmiyorsunuz, bizim kurban satın alırken el sallama pazarlığı gibi?

- Uyuşma programları var ama pazarlık yazılımı yok. Pazarlık programı, çok iyi fikir. Üzerinde düşünelim. Zaten bizim davranışları kaydetme yöntemimiz var. Bu müşteri indirimi seviyor filan diye.

Türkiye'nin, bir İrlanda, bir Malezya, bir Hindistan gibi bilgisayar yazılımı için önemli bir ülke olabilmesi nasıl olabilir?

- Eğer yeri, çalışma prensiplerini daha ucuz ve mantıklı hale getirirseniz, firmaların gelmemesi için bir sebep yok. Eskiden yol sorunu vardı. Şimdi öyle bir sorun kalmadı. Bilgisayar, yatırım gerektirmeyen, sadece insana dayanan bir sektör.

Yazılım devleri ve ciroları

Microsoft: 23 milyar dolar

Oracle: 11 milyar dolar

Computer Associates (CA): 10 milyar dolar

CA'in başında 25 yıllık göçmen var

18 bin çalışanı olan Computer Associates firmasının başında Sanjay Kumar adlı 39 yaşındaki bir Sri Lankalı var. 14 yaşındayken fakir ailesiyle ABD'ye göç eden Kumar, aradan geçen 25 yılda başarılı olarak şirketin CEO'su oldu. Şirket, kayıp çocukların bulunması gibi sosyal alanlarda da çok faal ve internet yardımıyla, ABD'de tam 56 bin kayıp çocuğun ailesiyle buluşmasını sağladı.

Tarkan Maner kimdir

Ankara'da 1969'da doğan, önce İstanbul Erkek Lisesi, ardından İTÜ İşletme'yi bitiren Maner, Almanya'da bir yıl Mercedes Benz'de çalıştı. ABD'de master yapan Maner, California'da bir kaç yazılım şirketi değiştirip, IBM'e geçti. 2.5 yıl sonra da CA'ya transfer oldu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı