GeriEkonomi 300 yattan yabancı bayraklar indi, ‘Türk’ olmaya süre yetmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

300 yattan yabancı bayraklar indi, ‘Türk’ olmaya süre yetmedi

300 yattan yabancı bayraklar indi, ‘Türk’ olmaya süre yetmedi
refid:15119131 ilişkili resim dosyası

Özel yat sahipleri yabancı bayraktan Türk bayrağına geçiş için tanınan süreyi iyi değerlendiremedi. Bandrası altında oldukları ülkelerle ilişkisi kesilen, ancak tanınan süre içinde Türkiye’deki işlemleri tamamlanamayan 300 özel yat “bayraksız” kaldı.

YABANCI bayraktan Türk bayrağına geçiş için tanınan süreyi iyi değerlendiremeyen özel yat sahipleri, ek süre istiyor. Bandrası altında oldukları ülkelerle ilişkisi kesilen, ancak tanınan süre içinde Türkiye’deki işlemleri tamamlanamayan 300 özel yat “bayraksız” kaldı. Martı Marina Genel Müdürü Ercan Güneştutar, “Bu durumda olan sadece bizim marinada 15-20 tekne var. Acil çözüm şart” derken, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Hızırreis Deniz, sorunun özel yat sahiplerinin güvensizliğinden kaynaklandığını söyledi.

1237 yat Türk oldu

Türk yatçıları yabancı bayrak çekmeye zorlayan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) kaldırılması, geçici bir süre için KDV’nin yüzde 1’e indirilip ÖTV’nin sıfırlanması düzenlemeleri, geçen yıl yürürlüğe girmesine rağmen süre yetersiz kaldı. Bu çerçevede, yabancı bayrak taşıyan özet yatlara, Türk bayrağına geçiş için 30 Kasım 2009 tarihine kadar süre tanındı. Bu süre sonunda 1237 yat, Türk bayrağına geçti. Bu arada bandrası altında bulundukları ülkelerden kayıtlarının silinmesi için gerekli işlemleri yapan 300 tekne, Türkiye’de süreyi iyi değerlendiremeyince bayraksız kalma ve denize çıkamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Çalışma devam ediyor

Denizcilik Müsteşarlığı’nın internet sitesinde “Özel teknelerde Türk bayrağı dönemi” başlığıyla yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Müsteşarlığımızca yapılan tespitlerde, Türk bayrağına geçmek isteyip tanınan süre sonuna kadar işlemlerini bitiremediği için geçemeyen 300 civarı tekne var. Yine bu durumdan faydalanmak isteyen diğer deniz taşıtlarının Türk bayrağına geçişini sağlamak için KDV ve ÖTV indirimi hususunda Bakanlar Kurulu kararı çıkartılmasına yönelik çalışma devam etmektedir. Kararın çıkartılması halinde bu tekneler de Türk bayrağına geçebilecektir.”

Jesti göremediler

Özel yat sahiplerinin bu konuyu tam kavrayamadığını belirten Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Hızırreis Deniz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk bayrağına geçiş için verilen süre içerisinde tekne sahiplerinde güvensizlik vardı. Kafalarında sorular vardı. Sonraki süreçte geçmeye karar verdiler ama yine de en son güne kadar beklemeyi tercih ettiler. Özel yat sahiplerinin kendi hata ve güvensizliklerinden kaynaklandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın düşüncesi bunu süresiz yapmaktı ama olmadı. İşin gerçeği devlet üzerine düşeni yaptı, ama tekne sahipleri bu jesti göremedi.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle