GeriEkonomi 300 milyar dolarlık şirketlere seslendi 20 milyar dolarlık iş çağrısı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

300 milyar dolarlık şirketlere seslendi 20 milyar dolarlık iş çağrısı yaptı

300 milyar dolarlık şirketlere seslendi 20 milyar dolarlık iş çağrısı yaptı
refid:17015108 ilişkili resim dosyası

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Cidde’de sermayeleri 300 milyar doları bulan şirketlere seslendi, “Orta vadede 20 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalarız” dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin yakışan yerde olmadığını belirterek, “Orta vadede 20 milyar dolarlık bir dış ticaret hacminin yakalanabileceğine inanıyorum” dedi. Cidde’deki temasları kapsamında Suudi ve Türk işadamlarıyla bir araya gelen Bakan Ergün, toplam sermayelerinin 300 milyar dolara yaklaştığı ifade ediken 50’ye yakın iş adamına hitap etti. Ergün, Ortadoğu coğrafyasının elinde bulunan doğal kaynakların yeteri kadar değerlendirilemediğini, faydasız çekişmeleri bir yana bırakarak işbirliği ve ortaklık kültürünü güçlendirmek gerektiğini vurguladı.

İhracat 6.6 kat arttı

Türkiye’nin 2002’de yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3.5 milyar dolar ihracat yaptığını, 2010 yılında bu rakamın 23.3 milyar dolara yükseldiğini anlatan Ergün, “Bu dönemde, Türkiye’nin toplam ihracatı 3.1 kat artarken, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yaptığı ihracat, 6.6 kat artmıştır. Bu artışın yaşandığı dönemin, dünya genelinde ticareti daraltan bir küresel krizi içerdiğini de hatırlatmak istiyorum. Demek ki ilişkilere yapıcı yaklaşımlar hakim olursa, ülkeler masaya geçmişle hesaplaşmak yerine gelecek tohumları ekmek için oturursa, bundan herkes karlı çıkacaktır” diye konuştu.

İki ülke ticareti çok az

Türkiye ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerin, diğer ülkelere örnek olacak bir ilişki kurması gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, “Türkiye, son yıllarda sosyal ve ekonomik hayatta gerçekleştirdiği reformlarla, dünyanın en dikkati çeken ülkelerinden biri haline geldi” dedi. Bakan Ergün, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yakışan bir yerde olmadığı yönünde eleştirileri de gündeme getirdi. Bu eleştirileri geçen yıl da yinelediğini anlatan Ergün, şöyle konuştu: “2002 yılında 1.3 milyar dolar olan dış ticaret hacmimizin, 2010 yılında 4.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. G-20 üyesi olan iki büyük ekonomi arasında bu kadar az ticaret olmasını, ekonomik açıklamalarla izah etmek mümkün değildir.”

Dünyanın iki ucundan ithalat yapmayın

SORUNUN daha çok iş adamlarını bir araya getirecek ve daha iyi tanıtacak güçlü platformların kurulmamış olmasından kaynaklandığını anlatan Bakan Nihat Ergün, “Suudi Arabistan’ın en çok ithal ettiği ürünler, makine ve aksamları, gıda ürünleri, bazı kimyasallar, motorlu taşıtlar ve tekstil ürünleridir. Bu ürünlerin Türkiye’nin en önemli ihracat kalemleri arasında olduğunu hatırlatmak isterim. Peki Suudi Arabistan ithalatı ağırlıklı olarak nereden yapıyor? Dünyanın bir ucundaki Çin ve Japonya ile diğer ucundaki Amerika’dan yapıyor” diye konuştu.

Yatırım ajansı Arapça da hizmet veriyor, katılım bankacılığını dikkate alın

NİHAT Ergün, Suudi iş adamlarına Türkiye’de yatırım yapmaları çağrısında bulunurken, her türlü desteğin sağlanacağının da altını çizdi. 2003 yılında Doğrudan Yabancı Yatırımlar Yasası’nı çıkartarak, yerli ve yabancı yatırımcı ayrımına son verdiklerini kaydeden Bakan Ergün, şöyle konuştu: “Hükümet olarak yabancı yatırımlara son derece büyük önem veriyor, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı aracılığıyla Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlere her konuda yardımcı oluyoruz. Bu noktada, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının Arapça da hizmet verdiğini hatırlatmak istiyorum. Özellikle İstanbul’un her geçen gün küresel bir finans merkezine dönüşmekte. Katılım bankacılığına ilgili olan Suudi iş adamlarının dikkate almasında fayda var.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle