30 fabrikanın üretimi kadar ithalat oldu, tekstilci hükümete koştu

Hürriyet Haber
14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TEKSTİLCİLER, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'dan Uzakdoğu'dan düşük fiyatlarla gerçekleştirilen tekstil ithalatına karşı önlem alınmasını istedi. Tekstil üreticilerinin raporuna göre, geçtiğimiz yıl Türkiye'deki 30 fabrikasının toplam üretimi kadar, ithalat yapıldı.

TÜRKİYE Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ve Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'dan tekstil ithalatındaki haksız rekabetin önlenmesini istedi. Tekstilcilerin hazırladığı rapora göre, 1999'un ilk 9 ayında 30 mensucat fabrikasının üretim kapasitesi kadar ithalat gerçekleştirildi.

Geçen yılın ilk dokuz ayında toplam mensucat ithalatı 548 milyon metrekareye ulaştı. Üstelik bu ithalat 1998 yılına oranla daha düşük fiyatlarla gerçekleştirildi. Böylece fiyat açısından ucuzlayan miktar açısından artan tekstil ithalatı tekstilde sıkıntı yarattı. Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin ve başkanlığındaki heyetin Hüsamettin Özkan'a verdiği raporda sektördeki son durum şöyle anlatıldı:

MEKSİKA MODELİ ÖNLEM

Türkiye, son yıllarda Avrupa Birliği (AB) ve dünyanın tekstil kapasitesi büyük ülkeleri arasında yeralıyor. Türk Tekstil Sektörü, 1995 yılından sonra, verilen 120 milyar dolarlık yatırım teşviklerinin 50 milyar dolarını kullanarak Türkiye'deki toplam yatırımın yüzde 41.5'ine ulaştı.

AB, ABD ve Meksika sanayilerini korumak üzere tedbirler alırken Türkiye haksız ithalatın önlenmesi için önlem alamıyor. Meksika, düşük fiyatlandırmanın önüne geçmek için İthalatta Otomatik Bildirim uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Buna göre, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTO) Sevkiyat Öncesi Denetim anlaşması uyarınca, malların ülkeye girişinden önce fiyatlarıyla ilgili bilgi verilecek.

AB ülkeleri, Türkiye'den yapılan iplik ihracatı için en düşük ihraç fiyatı uyguluyor. ABD ise Türk İhracatçı Birlikleri'nden 20 metrelik bir kumaş numunesi için bile kota vizeli fatura talep etmektedir.

1998'de metrekaresi 1.21 dolar olan ithalat birim fiyatı yetersiz tedbirler nedeniyle 1999'da metrekarede 0.66 dolara kadar geriledi. Hatta düşük ithal birim fiyatları üretim maliyetlerinin de çok altındadır. 1998'de 330 milyon metrekare olan hambez ve kumaş ithalatı 1999 yılının ilk 9 ayında 353 milyon metrekareye ulaştı.

Tekstil İhtisas Gümrükleri daha titiz çalışmalı. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Gümrük Müsteşarlığı'nın belirleyeceği emsal fiyat ithalat aşamasında gümrüklerimizce dikkate alınmalı.

Meksika'da olduğu gibi, belli başlı mal gruplarının ithali sırasında Ön İzin Belgesi uygulaması getirilmeli.

Uzakdoğu ülkelerinden yapılan gözetime tabi malların kota seviyeleri sabit kalmalı hatta azaltılmalı. Tamer ÇERÇİ

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı