GeriEkonomi 30 Eylül'de dışarıdan alacaklara dikkat edin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

30 Eylül'de dışarıdan alacaklara dikkat edin

SORU (İstanbul Y.T.): Yurtdışında konkordatoya uğramış bir firmadan çekli alacağım var, ayrıca yine yurtdışında oturan bir akrabamdan senetli alacağım var tebliğe göre benim ne yapmam gerekecek?

Tebliğe göre, çekler bir liste ekinde Türkiye'deki bir bankaya 30 Eylül'de tevdi edilebilecektir. Listede keşidecinin adı soyadı veya ünvanı, tarihi, tutarı, numarası ve ilgili banka şubesine ilişkili bilgiler bulunacaktır. Çekin yabancı bir firmaya ait olması veya hukuken geçerli olmak şartıyla vadesinin geçmiş olması kanaatimizce önemli değildir. Öte yandan, yabancı Şirketin kayıtlarında 29 Temmuz 1998 itibariyle alacaklı görünüyorsanız ve bu kayıt 30 Eylül 1998 itibariyle de devam ederse, yine bu alacağınızı ispat etmiş olursunuz.

Yurtdışında oturan bir akrabanızdan senetli alacağınıza gelince; senetli veya senetsiz alacaklar, beyan veya bildirime tabi değildir. Bu tip alacağınızın gerçek olduğunu her türlü delil ile ispatlayabilirsiniz. Ancak borçlunun, yurtdışında oturan ve dar mükellef sayılan bir akrabanız olması problem yaratabilir. Çünkü bu yolla çok suistimal yapılabilir. Bu bakımdan, bu alacağınızın çok dikkatli ve gerçekci olarak ispatı için sağlam ve inandırıcı delilleriniz olmalıdır.

VİLLAM NE OLACAK?

SORU (İstanbul M.A.): Kendi arsam üzerinde 2 adet villa inşaatı yaptım. Fakat henüz kat irtifakı kuramadığım gibi, inşaatın bitmesine az kalmasına rağmen kat mülkiyetine de giremedim, yani iskan alamadım. Bu yüzden emlak beyannamesini arsa olarak vermek zorundayım. 30 Eylül'de villa değil arsa sahibi görüneceğim. Bana bu villaların bedeli ile ilgili olarak nereden buldun diye sorarlar mı?

Burada önemli olan, villaların üzerinde bulunduğu arsanın 30 Eylül 1998 tarihinde tapuda sizin adınıza kayıtlı olmasıdır. Siz inşaatı bitirmiş olduğunuza göre ileride inşaatla ilgili herhangi bir harcama yapmayacaksınız demektir. O zamanda size kimse herhangi bir soru sormayacaktır. Çünkü, 1.1.1999’dan sonra yapılacak harcamalar için yeni kanuna göre, 30 Eylül 1998 ile 31 Aralık 1998 tarihleri arasında ise eski hükümlere göre, yapacağınız harcamaların kaynağını sorabileceklerdir. Siz harcama yapmayacağınıza göre endişe duymanıza gerek yoktur. İleride bu villaları sattığınız zaman, elde edeceğiniz satış bedelinin harcama ve servet artışının izahında kullanabilirsiniz. Ancak bu villaların satışı halinde, maliyetinizden daha yüksek bir bedel sağlamışsanız, aradaki fark için gelir vergisi ödeyebileceksiniz.

İŞLETME DEĞİL, ŞAHIS

SORU (Adana M.D.): Halen ticari faaliyette bulunuyoruz. Elimizde fatura karşılığı alacaklı olduğumuz müşteri çekleri bulunuyor. Bunlar kambiyo defterine kayıtlıdır. Bunları 30 Eylül'de herhangi bir bankaya bloke etmemiz gerekli midir?

Ticari işletmeye kayıtlı ne çeklerin ne de herhangi bir kıymetin bankaya tevdi veya bunlarla ilgili olarak 30 Eylül itibariyle yapılacak herhangi bir işlem söz konusu değildir. Çünkü Mali Milat denilen olay sadece şahıslarla ilgilidir. İşletme sahibi veya şirket ortağı bir kişi, sadece kendi şahsına ait kıymetler için 30 Eylül'de tebliğin öngördüğü işlemleri yapacaktır.Yorumları Göster
Yorumları Gizle