GeriEkonomi 3’üncü havalimanı için kamulaştırma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3’üncü havalimanı için kamulaştırma

3’üncü havalimanı için kamulaştırma
refid:21135061 ilişkili resim dosyası

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3’üncü havalimanının yerinin belli olduğunu belirterek, “İstanbul’un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz’e yakın yerlerde” dedi. Havalimanı için kamulaştırmaların başladığını söyleyen Yıldırım, alanın yüzde 80’inin kamu arazisi olduğunu açıkladı.

İSTANBUL’a yapılması planlanan 3’üncü havalimanı için kamulaştırma başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, seçtikleri alanın yüzde 80’lik kısmının kamu arazisi olduğunu belirterek, “Yüzde 20’lik kısmı için kamulaştırma bedeli olacak. Havalimanının yeri belli. İstanbul’un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz’e yakın yerlerde” dedi.

Bu ay içinde ihale olabilir

İstanbul’a yapılacak 3’üncü havalimanının yeri ve çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yıldırım, doğru yeri bulabilmek için etüt çalışmaları yaptıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “3’üncü havalimanının yapılacağı yerle ilgili kamulaştırmaya başlandı. Havalimanı yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. YPK kararı çıkma aşamasında. Hedefimiz yetişirse ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmak. Her şey yolunda giderse bu sene içinde ihaleyi yetiştirip yapım için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz. Havalimanının birinci etabını 2015 yılında tamamlamayı öngörüyoruz. 150 milyon kapasiteye sahip olacak havalimanının, ilk etabının 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olması öngörülüyor.”

Bağlayıcı madde yok

Atatürk Havalimanı’nın kira sözleşmesinde 3’üncü havalimanının yapımıyla ilgili bağlayıcı bir maddenin olup olmadığı sorusuna Bakan Yıldırım, Atatürk Havalimanı’yla 2021 yılına kadar kira sözleşmesinin devam etiğini, 3’üncü havalimanı açıldıktan sonra da kira sözleşmesinin iptalinin söz konusu olmadığını söyledi. Yeni YİD sözleşmesinde bütün bu hususların dikkate alındığını belirten  Yıldırım, hem yeni havalimanının fizibil olmasını hem de Atatürk Havalimanı işletmesinden doğan yükümlülükleri yerine getirmede bir sorun yaşanmamasına çalışıldığını kaydetti.

Atatürk butikleşecek

Yıldırım, “Herhalde en uygun olanı kalan süre içinde buradaki kiracıya hakkı olan ödemeleri yapmak. İşin güzel tarafı trafik garantimiz yok. Artan trafiği de dikkate alarak paralel olarak hem Atatürk Havalimanı hem de yeni havalimanı çalışacak. Sonrasında Atatürk Havalimanı kapanmayacak, biraz fonksiyonu değişecek. Şehiriçi butik havalimanına dönüştürülerek, görevi devam edecek. Biz bu kiradan mahrum kalmak istemiyoruz. Buranın işletmecisinin bu kirayı ödeyebilecek imkan ve kapasitede olmasını da gözetmemiz lazım” diye konuştu.

FSM 30 Ağustos’ta açılacak       

Bakan Binali Yıldırım, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde çalışmaların yüzde 60’ının tamamlandığını, yüzde 40’ının da 30 Ağustos’a kadar tamamlanması için yoğun çalışmanın devam ettiğini söyledi. Bakan Yıldırım, “Ancak bugün (önceki gün) İstanbul yağışlıydı, bu nedenle izolasyon işini yapamadılar mesela. Bu gibi beklenmedik durumlar olmazsa 30 Ağustosa açacağız, aslında takvim 17 Eylül’dü. İstanbulluların tatil dönüşü daha az sıkıntı yaşamaları için çalışmalar devam ediyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle