GeriEkonomi 3 REKOR GARANTİ
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 REKOR GARANTİ

3 REKOR GARANTİ
refid:29531425 ilişkili resim dosyası

Ekonominin lokomotif sektörü otomotiv 2015’te uçuşa geçti. İlk 6 aylık sonuçlara göre üretim, satış ve ihracatta rekoru zorluyor. Yıl sonunda üretimin bir milyon 190 bin, ihracatın 925 bin adete çıkacağı tahmin ediliyor. İç pazar ise bir milyonu zorlayacak.

2015 yılına çok hızlı giren ve ilk 6 ayda yüzde 50 büyümeyle uçuşa geçen otomotiv sektörü, üretim, satış ve ihracat olmak üzere üç kulvarda rekora koşuyor. Yılın ilk 6 ayında otomotiv sanayi üretimi yüzde 18.4 artışla 668 bin adet, ihracatı yüzde 7.5 artışla 486 bin adet, iç pazar satışları ise yüzde 49 artışla 455 bin adet olarak gerçekleşti. İlk 6 aylık sonuçlara göre, otomotiv sektörü daha şimdiden rekorları garantiledi. Tahminler gerçekleşirse, otomotiv sanayi 2011’deki bir milyon 190 bin adetlik tarihi üretim ve 911 bin adetlik iç pazar rakamlarını sollayacak, 2008’deki 910 bin adetlik ihracat rekorunu ise yenileyecek.

1 MİLYONU HAK ETTİ

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, ilk 6 aylık üretim, pazar ve ihracat rakamlarına bakarak 2015’in üretim ve ihracat açısından rekor bir yıl olması ihtimalinin gittikçe güçlendiğini söyledi. İhracatın 2014’ün üstünde bir performansla 925 bin adedi aşmasını beklediklerini kaydeden Önen, üretimin ise bir milyon 225 bin adedin üzerinde gerçekleşeceğini ifade etti. Yurtiçi pazarın artan taleple birlikte büyümeye devam ettiğini hatırlatan Önen, yıl sonunda iç pazarın da bir milyon sınırını zorlayacağı tahmininde bulundu. Önen, “Türkiye bu yıl bir milyonluk pazarı görmeyi hak etti. Matematiksel olarak büyük bir negatif dış etken olmazsa, bir milyonluk pazarı görebiliriz” dedi.

REKORUN SEBEBİ YATIRIM
2014’te tamamlanan yeni model ve kapasite yatırımlarının, 2015’in ilk yarısında üretim ve ihracatın artmasını sağlayan en büyük etken olduğunu söyleyen Önen, şöyle devam etti: “Otomotiv sanayimiz, tarihinin en büyük yatırım dönemini yaşıyor ve yeni yatırımlarla otomotiv ihracatı, önümüzdeki yıllarda çok daha hızla artacak. Seçim sonrası atmosferinin sona ermesi ve ekonominin normale dönmesiyle Otomotiv Sanayii, ihracatta birinciliğini daha uzun yıllar sürdürecek yatırımlara imza atmaya devam edecek.” 2015’te başlayan yeni yatırımlarla üretim kapasitesinin 1.8 milyon adedin üzerine çıkacağını belirten Önen, kurulu kapasitenin 2 milyon adedin üzerine çıkmasının çok uzak olmadığını ifade etti. Önen, bu yıl devreye alınacak projelerle Türkiye’nin hafif ticari araç üretiminden sonra otomobil üretiminde de Avrupa’da önemli merkez olma yolunda olduğunu sözlerine ekledi.

Artık ABD’siz hedef yok
TÜRK otomotiv sanayinin ABD’ye adım atarak önemli bir başarı yakaladığını söyleyen Önen, “Otomotivde her zaman nihai hedef ABD pazarına girmek. Çok büyük bir pazar olduğu için orada olmak önemli. Bu saatten sonra ABD pazarında olmama gibi bir durumuz yok. Bundan sonra ürünlerimizin mutlaka ABD ayağı olacaktır” dedi.

Yerli otomobilden OSD’nin haberi yok

SEÇİM öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı’nın ise uzun süredir üstünde çalıştıklarını belirtiği yerli otomobil konusunda otomotivin en büyük çatı örgütü Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) haberdar değil. OSD Başkanı Kudret Önen, “Bu konudaki ayrıntıları bilmiyoruz. 4 farklı modelin üretileceği ve TÜBİTAK tarafından geliştirildiği bilgilerini bizde duyuyoruz. Bunun haricinde farklı bir bilgimiz yok. Önümüzdeki günlerde ayrıntılar paylaşılacaktır” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle